Nowa Jakość | autor: KLARA WARECKA |
Wielkie nadzieje, nieprzewidziane trudnoÅ›ci w trakcie budowy wielkie rozczarowanie – to w skrócie historia budowy toru wrotkarskiego przy Zespole SzkóÅ‚ nr 4 w SÅ‚omczynie.
Pozostaje żałować, że ten piękny obiekt nie może być w pełni wykorzystany
To pierwszy tak profesjonalny tor w Polsce. Marzenie zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego Zryw, zrzeszajÄ…cego amatorów jazdy na Å‚yżworolkach. 14 lat temu zaczynali skromnie, od kilku par wrotek. DziÅ› majÄ… na swym koncie znaczÄ…ce sukcesy w krajowych i miÄ™dzynarodowych zawodach. PomysÅ‚ budowy wrotkowiska powstaÅ‚ w 2002 r. Zaprojektowania toru o dÅ‚ugoÅ›ci wewnÄ™trznej 150 m, z oÅ›wietleniem, instalacjÄ… nagÅ‚aÅ›niajÄ…cÄ… i miejscami do siedzenia o powierzchni 60 m2 podjęła siÄ™ firma projektowa Cobo Mieszko Mieszkanie – SzkoÅ‚a – Osiedle. Uzgodnienia i prace projektowe trwaÅ‚y ponad dwa lata. Opracowanie receptury i technologii kÅ‚adzenia wierzchniej warstwy toru wrotkarskiego wykonaÅ‚ Instytut Badawczy Dróg i Mostów. W sumie przygotowania, ogÅ‚oszenie i rozstrzygniÄ™cie przetargu na wykonanie obiektu zajęły ponad trzy lata.
Wybudowania toru w terminie jednego roku za sumÄ™ blisko 2,8 mln zÅ‚ podjęła siÄ™ firma Fal-Bruk. Budowa przedÅ‚użyÅ‚a siÄ™ o blisko rok – od poczÄ…tku zaczęły siÄ™ problemy. Nie przewidziano zadaszenia toru, spadajÄ…ce liÅ›cie utrudniaÅ‚y zachowanie podanych w projekcie reżimów technologicznych, mimo że przygotowanie terenu pod budowÄ™ wymagaÅ‚o wyciÄ™cia 23 drzew kolidujÄ…cych z przebiegiem toru i przyciÄ™cia 260 innych drzew i krzewów. To pierwszy taki obiekt w Polsce, opracowany przez IBDM. SkÅ‚ad mieszanki nawierzchniowej również nie byÅ‚ do tej pory stosowany. Firmy produkujÄ…ce mieszanki betonowe nie chciaÅ‚y podjąć siÄ™ realizacji tak skomplikowanego zamówienia. Uzyskanie mieszanki dostosowanej do specyfiki budowy uzależnione byÅ‚o od wielu czynników, w tym atmosferycznych – kolejne partie różniÅ‚y siÄ™ konsystencjÄ… i czasem wiÄ…zania. – To technologia sprawdzajÄ…ca siÄ™ w innym klimacie, gdzie nie ma takich wahaÅ„ temperatury. To taka „wÅ‚oska” technologia. CaÅ‚ymi tygodniami musieliÅ›my czekać na odpowiedniÄ… pogodÄ™ – mówi wykonawca.
Po wielu trudnoÅ›ciach, z rocznym opóźnieniem budowa obiektu zostaÅ‚a zakoÅ„czona. Jednak wkrótce okazaÅ‚o siÄ™, że nawierzchnia jest za maÅ‚o elastyczna i pÄ™ka. PÄ™kniÄ™cia powÅ‚oki zamykajÄ…cej pojawiÅ‚y siÄ™ już w trakcie jej kÅ‚adzenia, o czym wykonawca informowaÅ‚ inwestora. Kto zawiniÅ‚? Projektant, autorzy skÅ‚adu mieszanki użytej do wykonania nawierzchni toru, czy wykonawca? Od kogo egzekwować gwarancjÄ™? Wiadomo tylko, że naprawa nawierzchni bÄ™dzie kosztowa Å‚a ponad 200 tys. zÅ‚. A na kolejne wydatki radni nie chcÄ… siÄ™ zgodzić. – Dosyć eksperymentów za pieniÄ…dze podatników – twierdzÄ…. Naprawa toru to nie jedyne konieczne jeszcze do poniesienia nakÅ‚ady. Potrzebna jest również maszyna do sprzÄ…tania spadajÄ…cych liÅ›ci i urzÄ…dzenie do czyszczenia toru. System odprowadzania wody też szwankuje. Na torze, w kaÅ‚użach stoi woda, a dzieci jak dawniej trenujÄ… na szosie w Gassach. – Konieczne jest szybkie podjÄ™cie decyzji przez wÅ‚adze miasta – mówi Tomasz Kucza, dyrektor szkoÅ‚y i prezes UKS Zryw – w maju odb Ä™dÄ… siÄ™ tu ogólnopolskie zawody Å‚yżworolkarzy, w czerwcu mistrzostwa Polski, a we wrzeÅ›niu miÄ™dzynarodowe zawody o Puchar Burmistrza. Tylko jak tu rozgrywać zawody, jeÅ›li na torze nie ma trybun? Mamy wiÄ™c w naszej gminie nowÄ… jakość w sporcie – zawody bez publicznoÅ›ci.
Uszkodzenia nawierzchni wystąpiły już na samym początku eksploatacji |