REALNIE ZNACZY OSZCZĘDNIE | autor: KLARA WARECKA |
Potrzeby gminy sÄ… ogromne, zaniedbania wieloletnie, a oczekiwania mieszkaÅ„ców jak najbardziej uzasadnione. Wiele planowanych od lat inwestycji nie zostaÅ‚o zrealizowanych. Sen o potÄ™dze nie speÅ‚niÅ‚ siÄ™ z rozmaitych powodów.
Od kilku lat kolejne uchwaÅ‚y budżetowe zakÅ‚adaÅ‚y realizacjÄ™ wielu potrzebnych inwestycji, jednak dochody, z których te przedsiÄ™wziÄ™cia miaÅ‚y być finansowane, byÅ‚y znacznie przeszacowane. Albo starania zmierzajÄ…ce do realizacji planu dochodów niewystarczajÄ…ce. Trudno siÄ™ dziwić, że w ubiegÅ‚ym roku nie sprzedano żadnej gminnej nieruchomoÅ›ci, jeÅ›li dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce w tym kierunku podjÄ™to dopiero w październiku. Tylko z tego powodu do budżetu nie wpÅ‚ynęło 16 840 000 zÅ‚. Jak wiÄ™c realizować inwestycje bez pieniÄ™dzy?
Burzliwa sesja budżetowa Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny trwała dwa dni
Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej Konstancina- Jeziorny, opiniujÄ…ca projekt budżetu na 2010 r. zaproponowaÅ‚a konkretny program oszczÄ™dnoÅ›ciowy, zmierzajÄ…cy do urealnienia zaÅ‚ożeÅ„ budżetowych. W trakcie burzliwych dwudniowych obrad grudniowej sesji budżetowej – w przerwie miÄ™dzy jednym a drugim posiedzeniem rady – burmistrz i skarbnik gminy w piÅ›mie skierowanym do rady miejskiej (przesÅ‚anym do wiadomoÅ›ci wojewody mazowieckiego, Regionalnej Izby Obrachunkowej i rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy RIO) odmówili sporzÄ…dzenia projektu uchwaÅ‚y budżetowej z uwzglÄ™dnieniem wniosków komisji. W uzasadnieniu odmowy czytamym.in.:
„PrzyjÄ™te przez RadÄ™ MiejskÄ… na Sesji w dniu 28 grudnia 2009 r. wnioski Komisji w przypadku kilkunastu zadaÅ„ inwestycyjnych dotyczÄ… pozbawienia finansowania tych zadaÅ„, na które zostaÅ‚y zawarte umowy na wykonanie inwestycji lub też na sporzÄ…dzenie projektu. Zawarcie tych umów byÅ‚o zgodne z prawem, gdyż przewidywano ich finansowanie w budżecie roku 2009 lub też w ramach zadaÅ„ wieloletnich z budżetów roku 2009 i 2010. Przerwanie finansowania umów w trakcie ich realizacji może doprowadzić do roszczeÅ„ odszkodowawczych wykonawców, a w przypadku wielu umów grozi rozwiÄ…zanie tych umów z winy zamawiajÄ…cego, czyli gminy, co wiąże siÄ™ z zapÅ‚atÄ… kary umownej w wysokoÅ›ci 10 proc. wartoÅ›ci caÅ‚ego zamówienia.”
W zakoÅ„czeniu pisma czytamy: „Ponieważ uważamy, że realizacja wniosków Rady Miejskiej grozi niepowetowanymi stratami Gminie Konstancin- Jeziorna, nie możemy tego wykonać, a odpowiedzialność za treść uchwaÅ‚y budżetowej na 2010 rok poniesie Rada Miejska”.
Bardzo interesujÄ…ce stanowisko. Dochodów nie zrealizowaÅ‚a gmina (np. burmistrz nie ogÅ‚osiÅ‚ przetargu na sprzedaż nieruchomoÅ›ci na poczÄ…tku roku), a odpowiedzialność za niezrealizowane przedsiÄ™wziÄ™cia i brak Å›rodków powinna ponieść rada.
W kolejnym piśmie, do przewodniczącego komisji Sebastiana Januszko, burmistrz i skarbnik gminy napisali m.in.:
„W zwiÄ…zku z wnioskiem Komisji Budżetu i Finansów i innych komisji merytorycznych Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna o przeniesienie finansowania kilkunastu zadaÅ„ inwestycyjnych do wydatków niewygasajÄ…cych odmawiamy realizacji tego wniosku z nastÄ™pujÄ…cych powodów:
1) Z powodu braku Å›rodków, które można byÅ‚oby przenieść na rachunek wydatków niewygasajÄ…cych.
Istota wydatków niewygasajÄ…cych sprowadza siÄ™ do tego, że z dochodów uzyskanych w okreÅ›lonym roku, wydatki, które nie zostaÅ‚y dokonane do koÅ„ca roku mogÄ… być finansowane w roku nastÄ™pnym do 30 czerwca, pod warunkiem, że zostanÄ… przeniesione na odpowiedni rachunek bankowy, z którego bÄ™dÄ… finansowane tylko te cele. Realizacja wniosku komisji wymaga posiadania tych Å›rodków.
W zwiÄ…zku z tym, że omawiana sprawa dotyczy kwoty ponad 5 mln zÅ‚, nie majÄ…c tych Å›rodków w zrealizowanych dochodach budżetowych w roku 2009 brak jest możliwoÅ›ci stworzenia wydatków niewygasajÄ…cych. Nie ma Å›rodków do zasilenia rachunku, jaki na ten cel musiaÅ‚by być stworzony”.
ProszÄ™ paÅ„stwa, król jest nagi. Burmistrz musiaÅ‚ wreszcie przyznać, że finanse gminy sÄ… w gÅ‚Ä™bokiej zapaÅ›ci.
W tej sytuacji trudno siÄ™ dziwić, że radni zastanawiali siÄ™ nad każdÄ… zÅ‚otówkÄ…. Można ubolewać, że zmniejszone zostaÅ‚y wydatki na utrzymanie KonstanciÅ„skiego Domu Kultury – na kulturze bardzo przykro oszczÄ™dzać, ale zaciskanie pasa dotknie wszystkich. Procentowo wydatki na KDK zostaÅ‚y zmniejszone w takim samym stopniu, w jakim mniejsze bÄ™dÄ… dochody gminy.
– Za cenÄ™ jednego, póÅ‚toragodzinnego koncertu (wystÄ™p zespoÅ‚u Feel kosztowaÅ‚ ponad 120 tys. zÅ‚ – red.) moglibyÅ›my mieć projekt przedszkola – stwierdziÅ‚a jedna z mieszkanek osiedla Grapa,matka dziecka, dla którego zabrakÅ‚o miejsca w przedszkolu.– Czy ktoÅ› pytaÅ‚ mieszkaÅ„ców, co jest nam bardziej potrzebne?
W latach ubiegÅ‚ych ani dochody gminy, ani planowane inwestycje nie zostaÅ‚y wykonane. Może w tym roku, przy utrzymaniu dyscypliny finansowej, zrealizujemy wiÄ™cej zadaÅ„. A jeÅ›li bÄ™dÄ… nadwyżki, z pewnoÅ›ciÄ… rada podejmie decyzje, jak je najkorzystniej zagospodarować. Do tegorocznego budżetu można mieć różne zastrzeżenia, nie sposób mu jednak odmówić realizmu.
|