Jeden okręg, jeden radny autor: MATEUSZ ZAREMBA
   

okręg jednomandatowy

 

System okrÄ™gów jednomandatowych wywodzi

siÄ™ z krajów anglosaskich. W ten sposób gÅ‚osuje

siÄ™ m.in. w Stanach Zjednoczonych

 

W wyborach samorzÄ…dowych na szczeblu gminy wybieramy spoÅ›ród osób dobrze nam znanych. Wybrani radni czÄ™sto jednak nie speÅ‚niajÄ… naszych oczekiwaÅ„. To nasz zÅ‚y wybór, ich wina, czy może wina sposobu wybierania? Za rok kolejne wybory samorzÄ…dowe, warto wiÄ™c poznać system, wedÅ‚ug którego wybieramy naszych przedstawicieli do lokalnych wÅ‚adz.

 

Za rok wybory samorzÄ…dowe, a za dwa – parlamentarne. Przed wyborami najczęściej zastanawiamy siÄ™, na kogo oddać gÅ‚os, co zazwyczaj równa siÄ™ decyzji, na jaki komitet wyborczy gÅ‚osować. Zapominamy jednak, a może nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ważne jest nie tylko to, na jakÄ… partiÄ™ gÅ‚osujemy, ale w jakiej formie weźmiemy udziaÅ‚ w gÅ‚osowaniu, choć ona w pewnym stopniu decyduje o wyniku wyborów.W przeszÅ‚oÅ›ci niektóre partie polityczne, m.in. Platforma Obywatelska, postulowaÅ‚y wprowadzenie w Polsce jednomandatowych okrÄ™gów wyborczych. Jak każde, tak i to rozwiÄ…zaniema swoje wady i zalety. Warto, żeby wyborcy znali specyfikÄ™ ordynacji wiÄ™kszoÅ›ciowej, bo jest to rozwiÄ…zanie warte przemyÅ›lenia.

 

W ksztaÅ‚towaniu wÅ‚asnego zdania na tematy zwiÄ…zane ze sprawami obywatelskimi warto posiÅ‚kować siÄ™ zdaniem specjalistów – politologów, ponieważ argumenty polityków sÄ… stronnicze i czÄ™sto wiążą siÄ™ z partykularnymi interesami ich i ich partii.

 

Systemy okrÄ™gów jednomandatowych wywodzÄ… siÄ™ z kultury anglosaskiej. Obecnie obowiÄ…zujÄ… miÄ™dzy innymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W Polsce ordynacja wiÄ™kszoÅ›ciowa, czyli jednomandatowe okrÄ™gi wyborcze, obowiÄ…zuje w gÅ‚osowaniu na urzÄ…d prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów. Spór o formÄ™ gÅ‚osowania dotyczy ordynacji do organów przedstawicielskich, czyli sejmu i wÅ‚adz lokalnych.Wprowadzenie jednomandatowych okrÄ™gów w wyborach parlamentarnych i municypalnych jest w obecnej sytuacji bardzo trudne, ponieważ uniemożliwia to obowiÄ…zujÄ…ca konstytucja. RozwiÄ…zanie obecnie obowiÄ…zujÄ…ce w Polsce w przypadku wyborów do Sejmu, Senatu i samorzÄ…dów to ordynacja proporcjonalna.

 

W jednomandatowych okrÄ™gach wyborczych na jeden okrÄ™g wyborczy przypada jeden reprezentant. Jednomandatowe okrÄ™gi, czyli ordynacja wiÄ™kszoÅ›ciowa, jest najprostszym systemem gÅ‚osowania. Polega ona na tym, że w jednym okrÄ™gu wyborczym o jeden mandat walczy kilku lub kilkunastu kandydatów. Mandat uzyskuje ten z kandydatów, który wygraÅ‚.

 

NajwiÄ™kszÄ… wadÄ… rozwiÄ…zania wiÄ™kszoÅ›ciowego jest to, że zwyciÄ™zca bierze wszystko – zwyciÄ™zca wyborów reprezentuje caÅ‚y okrÄ™g. Zazwyczaj takie rozwiÄ…zanie prowadzi do zmian na scenie politycznej – na scenie politycznej liczÄ… siÄ™ dwie duże partie. Przeciwnicy tego rozwiÄ…zania podkreÅ›lajÄ…, że znieksztaÅ‚ca ono odzwierciedlenie poglÄ…dów wyborców. Zwolennicy zaÅ› przypominajÄ…, że w systemie, w którym rzÄ…dzÄ… dwie partie, jedna ma zazwyczaj wiÄ™kszość. Nie ma zatem koniecznoÅ›ci zawiÄ…zywania koalicji i odpowiedzialność za podjÄ™te decyzje ponosi jedno ugrupowanie.

 

KolejnÄ… wadÄ… systemu jednomandatowego jest dążenie ugrupowaÅ„ do stworzenia programu jak najbardziej uniwersalnego, trafiajÄ…cego do dużego grona wyborców, co powoduje, że partie w swoich poglÄ…dach sÄ… bliższe centrum niż w systemach wielopartyjnych. Ordynacja wiÄ™kszoÅ›ciowa zapobiega zatem ekstremizmom, co z kolei sprzyja stabilnemu funkcjonowaniu paÅ„stwa. Reprezentanci wybrani w wyborach wiÄ™kszoÅ›ciowych sÄ… bardziej zwiÄ…zani ze swoim elektoratem, a wiÄ™c lepiej dbajÄ… o tych, którzy na nich gÅ‚osowali.

 

Zwolennicy rozwiÄ…zania wiÄ™kszoÅ›ciowego za jednÄ… z najwiÄ™kszych zalet jednomandatowych okrÄ™gów wyborczych uznajÄ… transparentność sposobu gÅ‚osowania. Sposób przeliczania gÅ‚osów jest zrozumiaÅ‚y dla każdego wyborcy.Argument ten jest bardzo ważny w dyskusji nad ordynacjÄ… wyborczÄ…, bo w życiu publicznym najważniejsi sÄ… obywatele delegujÄ…cy swoich reprezentantów do sprawowania wÅ‚adzy. Mówi o tym jednoznacznie konstytucja, wskazujÄ…c ogóÅ‚ obywateli, jako najwyższÄ… wÅ‚adzÄ™ w paÅ„stwie.

 

Ciekawym rozwiÄ…zaniem byÅ‚oby wprowadzenie jednomandatowych okrÄ™gów wyborczych w wyborach samorzÄ…dowych. DiabeÅ‚ jednak tkwi w szczegóÅ‚ach. W tym przypadku sÄ… to granice okrÄ™gów wyborczych, których okreÅ›lenie może mieć istotny wpÅ‚yw na wynik wyborów. Na Litwie spora mniejszość polska nie może wybrać ani jednego parlamentarzysty, co spowodowane jest sposobem podziaÅ‚u kraju na okrÄ™gi wyborcze.

 

W Polsce dziaÅ‚a Ruch Obywatelski na Rzecz Jednomandatowych OkrÄ™gówWyborczych (storna internetowa www.jow.pl). GÅ‚ównym celem tej organizacji jest zmiana ordynacji wyborczej w wyborach parlamentarnych. DziaÅ‚ajÄ…cy w stowarzyszeniu sÅ‚usznie zauważajÄ…, że byÅ‚aby to zmiana rewolucyjna. DopeÅ‚nieniem tej rewolucji wyborczej byÅ‚oby zapewne wprowadzenie ordynacji wiÄ™kszoÅ›ciowej w wyborach samorzÄ…dowych.

 

NajwiÄ™kszÄ… zaletÄ… jednomandatowych okrÄ™gów wyborczych jest transparentność sposobu gÅ‚osowania. Argument ten jest bardzo ważny w dyskusji nad ordynacjÄ… wyborczÄ…, bo w życiu publicznym najważniejsi sÄ… obywatele delegujÄ…cy swoich reprezentantów do sprawowania wÅ‚adzy

 

– O kwestii systemu wyborczego należy mówić z uwzglÄ™dnieniem kontekstu – mówi politolog dr MikoÅ‚aj CzeÅ›nik z Polskiego Generalnego Studium Wyborczego przy Polskiej Akademii Nauk i Katedry Nauk Politycznych warszawskiej SzkoÅ‚y Wyższej Psychologii SpoÅ‚ecznej. – Obecnie wÅ›ród polskich elit politycznych nie ma woli zmiany reguÅ‚ gry ze wzglÄ™du na to, że sprawujÄ…cy wÅ‚adzÄ™ sÄ… zmÄ™czeni modyfikacjami zasad przeprowadzania wyborów, które miaÅ‚y miejsce w poprzednich latach. Jednak abstrahujÄ…c od rzeczywistoÅ›ci, jednomandatowe okrÄ™gi wyborcze w wyborach samorzÄ…dowych sÄ… rozwiÄ…zaniem wartym uwagi, ponieważ ordynacja wiÄ™kszoÅ›ciowa wzmacnia wiÄ™zy przedstawicieli z wyborcami. W mojej ocenie to rozwiÄ…zanie nie zaszkodziÅ‚oby partiom politycznym, bo ze wzglÄ™du na bliższy kontakt z delegatami, zwiÄ™kszyÅ‚oby siÄ™ zaufanie do ugrupowaÅ„. GrupÄ…, dla której to rozwiÄ…zanie byÅ‚oby niekorzystne, sÄ… niektórzy lokalni dziaÅ‚acze partyjni, którzy mogliby stracić swoje funkcje – dodaje dr CzeÅ›nik.

 

Bez wzglÄ™du na to, jaka ordynacja bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚a w najbliższych wyborach, najważniejsze jest to, aby jak najwiÄ™ksza liczba osób uczestniczyÅ‚a w gÅ‚osowania, bo nawet najlepsze rozwiÄ…zanie traci racjÄ™ bytu, gdy gÅ‚osuje niewielka część elektoratu.

 

Kwestia ordynacji wyborczej zazwyczaj pojawia siÄ™, gdy zbliżajÄ… siÄ™ kolejne wybory. Wówczas partie polityczne próbujÄ… wprowadzić rozwiÄ…zania najdogodniejsze dla wÅ‚asnego ugrupowania. Obecnie nie ma argumentu, który rozstrzygnÄ…Å‚by, jakÄ… ordynacjÄ™ wybrać – wiÄ™kszoÅ›ciowÄ…, czy proporcjonalnÄ…. Być może wprowadzenie ordynacji wiÄ™kszoÅ›ciowej byÅ‚oby najlepszym rozwiÄ…zaniem dla lokalnych wyborów, bo zyskaliby oni możliwość rozliczania swoich reprezentantów. Może takie rozwiÄ…zanie okazaÅ‚oby siÄ™ panaceum w walce z patologiami, które dziÅ› sÄ… bolÄ…czkÄ… wielu samorzÄ…dów.

 

   
Drukuj