Kryzys w ZGK | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
O potrzebie zmian w organizacji sposobu Å›wiadczenia usÅ‚ug przez ZakÅ‚ad Gospodarki Komunalnej mówi siÄ™ od dawna. Pora przejść do dziaÅ‚ania, bo ZGK jest w gÅ‚Ä™bokiej zapaÅ›ci.
ZakÅ‚ad Gospodarki Komunalnej jest dobrze wyposażony w sprzÄ™t i mógÅ‚by zarabiać Å›wiadczÄ…c usÅ‚ugi poza granicami gminy
ZakÅ‚ad Gospodarki Komunalnej w Konstancinie- Jeziornie administruje i zarzÄ…dza budynkami komunalnymi, stacjami uzdatniania wody, przepompowniami Å›cieków, zajmuje siÄ™ zaopatrzeniem mieszkaÅ„ców w wodÄ™, odprowadzaniem Å›cieków z kanalizacji sanitarnej i deszczowej,wywozem nieczystoÅ›ci staÅ‚ych i oczyszczaniem miasta.
ZakÅ‚ad zatrudnia 75 osób,wyposażony jest w samochody ciężarowe, ciÄ…gniki, kosiarki, piaskarki, pÅ‚ugi do odÅ›nieżania, zamiatarki ciÄ…gnikowe i cysterny. Jest zakÅ‚adem budżetowym gminy; ma sprzÄ™t i ludzi i ma także dÅ‚ugi.W poÅ‚owie listopada jego zobowiÄ…zania finansowe za odprowadzanie Å›cieków, za wodÄ™ z Ogrodu Botanicznego, za dostarczonÄ… ciepÅ‚Ä… wodÄ™ i centralne ogrzewanie, zamedia i zaliczki na fundusze remontowe i eksploatacyjne na rzecz wspólnot mieszkaniowych oraz za utylizacjÄ™ odpadów wynosiÅ‚y blisko 1,17mln zÅ‚.NajwiÄ™cej, bo aż 795 tys. zÅ‚ zakÅ‚ad winien jest firmie Metsä Tissue za odprowadzanie Å›cieków.
– Brakuje nam bieżącego finansowania – mówi dyrektor ZGK PaweÅ‚ Boguta. –WiÄ™kszość naszych wierzycieli wykazuje zrozumienie i nie nalicza nam odsetek za nieterminowe pÅ‚atnoÅ›ci. Ale nie wszyscy. Metsä Tissue nalicza namodsetki i choć nie egzekwuje ich bezwzglÄ™dnie, wczeÅ›niej czy później musimy je zapÅ‚acić.W latach 2004–2007 tytuÅ‚em odsetek zapÅ‚aciliÅ›my 330 tys. zÅ‚.
– Rocznie zrzucamy 1,2–1,3 mln m szeÅ›c. Å›cieków. I za tyle pÅ‚acimy.A mamy podpisanych umów na odbiór Å›cieków na 920–930 tys. m szeÅ›c. PÅ‚acimy za okoÅ‚o 30 proc. Å›cieków wiÄ™cej niż nam pÅ‚acÄ… kontrahenci. Różnica w iloÅ›ci Å›cieków odebranych i odprowadzonych wynika z kilku powodów, ale przede wszystkim ze stanu technicznego sieci kanalizacyjnej. Uszczelnienie póÅ‚ kilometrowego odcinka sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Bielawskiej zmniejszyÅ‚o ilość Å›cieków o okoÅ‚o 15 tys. m szeÅ›c. miesiÄ™cznie, co pozwoliÅ‚o zmniejszyć koszty o blisko 500 tys. zÅ‚ rocznie. A mniejszych lub wiÄ™kszych uszkodzeÅ„ jest w naszej sieci wiele. NastÄ™pnym powodem jest odprowadzanie kanalizacji deszczowej do sieci już poza licznikiem. Kolejnym problemem jest podÅ‚Ä…czanie siÄ™ do kanalizacji na dziko, ale z tym coraz lepiej sobie radzimy – wyjaÅ›nia PaweÅ‚ Boguta.
ZakÅ‚ad ma też swoich dÅ‚użników, którzy Å‚Ä…cznie winnimu sÄ… ponad 5mln zÅ‚.Tyle tylko, że należnoÅ›ci za usÅ‚ugi sÄ… już w dużej części wymagalne, a Å›ciÄ…ganie zalegÅ‚ych sum idzie opornie i czÄ™sto koÅ„czy siÄ™ w sÄ…dzie. MieszkaÅ„cy zalegajÄ… z opÅ‚atami za czynsz i za media. W ciÄ…gu ostatnich piÄ™ciu lat do sÄ…dów skierowano 738 spraw. Obecnie toczÄ… siÄ™ 304 postÄ™powania – gÅ‚ównie sprawy należnoÅ›ci z tytuÅ‚u czynszu.
W powstaniu tak dużych zobowiÄ…zaÅ„ majÄ… swój udziaÅ‚ nie tylko dÅ‚użnicy. Gmina i zakÅ‚ad też nie sÄ… bez winy. Gminna komisja podejmuje decyzje o umorzeniu lokatorom części zadÅ‚użenia, ale konta ZGK pozostajÄ… obciążone.
Do koÅ„ca ubiegÅ‚ego roku ZGK korzystaÅ‚ z siedmiu programów komputerowych: oddzielnie za wodÄ™, oddzielnie za ogrzewanie, za czynsz, za Å›cieki itd. Nie byÅ‚o zaktualizowanej bazy mieszkaÅ„ców, szwankowaÅ‚ przepÅ‚yw informacji. – Dopiero w tym roku wprowadzamy jeden kompleksowy system komputerowy, który w peÅ‚ni zacznie dziaÅ‚ać od nowego roku budżetowego, od 1 stycznia 2010.UtworzyliÅ›my dziaÅ‚ windykacji i opracowaliÅ›my procedury umożliwiajÄ…ce skuteczne Å›ciÄ…ganie należnoÅ›ci. ZakoÅ„czyliÅ›my proces odÅ‚Ä…czania wspólnot mieszkaniowych od naszego zakÅ‚adu. Dokonujemy wymiany i legalizacji wodomierzy, prowadzimy staÅ‚y monitoring sieci wodociÄ…gowej i kanalizacyjnej, by wyÅ‚apywać osoby nielegalnie pobierajÄ…ce wodÄ™ i odprowadzajÄ…ce Å›cieki, wprowadziliÅ›my czterobrygadowy system pracy dziaÅ‚u wodno-kanalizacyjnego –wylicza dyrektor.
Z pewnoÅ›ciÄ… w przyszÅ‚ym roku zakÅ‚ad bÄ™dzie sprawniej funkcjonowaÅ‚, ale wiele spraw nadal pozostaje nieuregulowanych. Brak części dokumentacji sieci kanalizacyjnej i wodociÄ…gowej, brak peÅ‚nej inwentaryzacji mienia dotyczÄ…cej dróg osiedlowych, terenów zielonych i linii rozgraniczajÄ…cych wÅ‚asność gminy i innych podmiotów na terenie miasta oraz na terenach wiejskich. Nie podpisano także porozumieÅ„ pomiÄ™dzy gminÄ… a zarzÄ…dami dróg na sprzÄ…tanie i odÅ›nieżanie dróg powiatowych i wojewódzkich. Brak ustaleÅ„ w sprawie zapÅ‚aty za prace,wykonywane przez zakÅ‚ad na zlecenie urzÄ™du gminy, nieumieszczone w budżecie ZGK na 2009 r.: rozwieszanie flag, usÅ‚ugi transportowe, czy dodatkowe sprzÄ…tanie.
Roczny budżet zakÅ‚adu wynosi ok. 19mln zÅ‚, z czego 5,5mln zÅ‚ pochodzi z gminnych dotacji. Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami, zakÅ‚ad nie ma możliwoÅ›ci Å›wiadczenia usÅ‚ug poza granicami gminy – odbiór Å›mieci od mieszkaÅ„ców ulic przylegÅ‚ych go granicy gminy, czy sprzÄ…tanie tych terenów. Nie ma wiÄ™c możliwoÅ›ci zarabiania.
W praktyce jest pośrednikiem pomiędzy urzędem gminy a mieszkańcami. Sytuacja dojrzała do rozwiązania.Wiele gmin sprywatyzowało własne zakłady gospodarki komunalnej.To rozwiązanie sprawdzone.Ale tak jak w przypadku prywatyzacji służby zdrowia, czy przedsięwzięć realizowanych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, nasza gmina niechętnie korzysta z doświadczeń innych. Możliwości jest kilka:
– postawić zakÅ‚ad w stan likwidacji i uchwaÅ‚Ä… rady miejskiej powoÅ‚ać spóÅ‚kÄ™ z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…, stanowiÄ…cÄ… 100-proc. wÅ‚asność gminy,
– administrowanie nieruchomoÅ›ciami gminnymi przekazać firmie wybranej przez urzÄ…d gminy w przetargu, a dla pozostaÅ‚ej dziaÅ‚alnoÅ›ci utworzyć spóÅ‚kÄ™,
– nie zmieniać nic i czekać na pogarszajÄ…cÄ… siÄ™ sytuacjÄ™ ZGK.
|