Malownicza Dębówka autor: AGNIESZKA SKOWRON-RODRIGUEZ
   

Wieś Dębówka położona jest w pięknym i urokliwym starorzeczu Wisły. Historia miejscowości sięga 1882 r.. Wtedy to Ksawery Segno, nowy właściciel dóbr Kawęczyna, graniczących z majątkami Obory, Brześce i Łubna, postanowił odłączyć i sprzedać włościanom kilka nieruchomości.Wśród nich znajdowało się między innymi 150 ha należących do Dębówki i dwóch kolonii: Dębówki A i Dębówki B. Na tym obszarze gospodarzyło wówczas 67 właścicieli. Od tego momentu datuje się powstanie Dębówki. Według danych Pierwszego Spisu Ludności Rzeczypospolitej Polskiej z 30 września 1921 r. wieś zamieszkiwały 144 osoby w 20 budynkach. Obecnie w Dębówce w 42 posesjach mieszkają 172 osoby. W 2006 r. mieszkańcy uroczyście obchodzili 125-lecie powstania miejscowości.

 

 

Dębówka

Nadwiślańskie okolice Dębówki to teren atrakcyjny przede wszystkim dla turystów. Wciąż jednak nie ma tu odpowiedniej infrastruktury, umożliwiającej uprawianie róznych form turystyki

 

Przydrożna kapliczka w Dębówce
Przydrożna kapliczka w Dębówce

Zgodnie z aktualnym podziałem administracyjnym, miejscowość należy do gminy Konstancin- Jeziorna i graniczy z sąsiednią gminą Góra Kalwaria. Takie położenie z pewnością wpłynęło na to, że o wiele rzeczy mieszkańcy musieli zadbać sami. Nad wszystkim czuwa już od 10 lat Zofia Guzińska, sołtys Dębówki. To dzięki niej, jej zapałowi, zaangażowaniu i nieugiętej wierze w pokonanie napotykanych barier, przy wsparciu ze strony mieszkańców, życie w Dębówce z pewnością nabrało innych barw. Mieszkańcy nie obawiają się późnych powrotów do domów dzięki zainstalowanemu oświetleniu ulicznemu. Ich dzieci bezpiecznie dojeżdżają do szkoły korzystając z autobusu, którego rozkład jazdy jest specjalnie dostosowany do planu zajęć uczniów. Dzięki generalnemu remontowi drogi powiatowej wiodącej przez wieś, można komfortowo dojechać na tym odcinku do poszczególnych posesji. Natomiast z każdym tygodniem niepokoi ich coraz bardziej stan drogi wojewódzkiej nr 734 wiodącej z Kawęczyna do Dębówki. Wymaga ona natychmiastowego remontu. Starania wciąż trwają, a na ich rezultaty trzeba jeszcze poczekać.Wieś ma własną świetlicę, w której organizowane są spotkania mieszkańców. Budynek typu kontenerowego został pobudowany na niewielkiej działce wykupionej przez gminę specjalnie na potrzeby wsi. To właśnie tu odbywają się wspólne Wieczerze Wigilijne, spotkania z okazji Dnia Kobiet czy też Dnia Seniora. Dla dzieci przygotowywane są atrakcje z okazji Dnia Dziecka oraz spotkania z Mikołajem. Na społecznie ogrodzonej działce znajduje się także skromny plac zabaw dla dzieci. Organizacją wszystkich spotkań zajmują się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, których na Dębówce jest 20. Pani sołtys organizuje wyjazdy dla chętnych na wycieczki np. do Lichenia, Częstochowy, a także wyjazdy do kina i na koncerty.

 

Wyremontowana droga powiatowa zapewnia łatwy dojazd do większości posesji
Wyremontowana droga powiatowa zapewnia
łatwy dojazd do większości posesji

Warto wspomnieć, że Dębówkę, ze względu na otaczające ją piękne plenery, od lat upodobali sobie filmowcy. Powstawały tu m.in. sceny serialu „Boża podszewka” oraz telenowel „M jak miłość” i „Złotopolskich”.

   
Drukuj