Kto może nam pomóc | autor: KLARA WARECKA |
Reklamujemy zakupione towary i nie możemy wyegzekwować zapisów gwarancji, zlecona usÅ‚uga zostanie wykonana niestarannie, mamy problemy z likwidacjÄ… szkody, niejasne sÄ… dla nas decyzje ubezpieczyciela lub funduszu emerytalnego, widzimy krzywdÄ™ dziecka – to sytuacje, w których czÄ™sto potrzebujemy pomocy. O pomoc możemy zwrócić siÄ™ do rzeczników naszych praw. DziÄ™ki ich pomocy mamy szansÄ™ na skuteczniejsze egzekwowanie prawa oraz na ograniczenie samowoli i bezkarnoÅ›ci niektórych firm. Badania spoÅ‚eczne dowodzÄ…, że tylko okoÅ‚o 10 proc. ankietowanych wie, gdzie szukać pomocy. Warto wiÄ™c przypomnieć, w jakich przypadkach pomogÄ… nam rzecznicy. WiÄ™kszość z nich to urzÄ™dy centralne, jednak sÄ… i takie, które znajdziemy w każdym powiecie.
RZECZNIK PRAW KONSUMENTA
Do kompetencji rzecznika praw konsumenta należą m. in.: zapewnienie bezpÅ‚atnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w dziedzinie ochrony interesów konsumentów, skÅ‚adanie wniosków w sprawie stanowienia i zmiany przepisów prawa miejscowego dotyczÄ…cego ochrony interesów konsumentów, wystÄ™powanie do przedsiÄ™biorców w sprawach ochrony prawi interesów konsumentów, wspóÅ‚dziaÅ‚anie z delegaturami UrzÄ™du Ochrony Konkurencji i Konsumentów, organami Inspekcji Handlowej oraz organizacjami konsumenckimi, wytaczanie powództwa na rzecz konsumentów oraz wstÄ™powanie, za ich zgodÄ…, do toczÄ…cego siÄ™ postÄ™powania w sprawach o ochronÄ™ interesów konsumentów. WedÅ‚ug kodeksu wykroczeÅ„, rzecznik praw konsumenta w sprawach o wykroczenia na szkodÄ™ konsumentów jest oskarżycielem publicznym. Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cym prawem, UrzÄ…d Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje dziaÅ‚ania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumenckich. W sprawach indywidualnych bezpÅ‚atnÄ… pomoc możemy uzyskać m. in. u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Adres najbliższego rzecznika konsumentów można znaleźć na www.uokik.gov.pl lub dzwoniÄ…c na numer infolinii: 0800 800 008 (w godz. 9 – 17, poÅ‚Ä…czenie bezpÅ‚atne).
RZECZNIK UBEZPIECZONYCH
Reprezentuje interesy ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia, czÅ‚onków funduszy emerytalnych i uczestników pracowniczych programów emerytalnych.W sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa, powszechne towarzystwo emerytalne lub inny podmiot naruszyÅ‚ prawo lub interesy ubezpieczonych, można wystÄ…pić o pomoc do rzecznika ubezpieczonych. NajczÄ™stsze przypadki, z jakimi zwracajÄ… siÄ™ poszkodowani przez ubezpieczycieli to: caÅ‚kowita lub częściowa odmowa uznania roszczeÅ„ o odszkodowanie (Å›wiadczenie), opieszaÅ‚e prowadzenia postÄ™powania odszkodowawczego, odmowa udostÄ™pnienia akt dotyczÄ…cych szkody, odmowa przesÅ‚ania kopii umowy przystÄ…pienia do otwartego funduszu emerytalnego, zawarcie umowy czÅ‚onkostwa w funduszu emerytalnym pod wpÅ‚ywem bÅ‚Ä™du (utrata uprawnieÅ„ do wczeÅ›niejszego przejÅ›cia na emeryturÄ™), nieterminowe przekazywanie skÅ‚adek do funduszu ubezpieczeniowego. Aby uzyskać pomoc w takich lub podobnych sprawach, należy zÅ‚ożyć w biurze rzecznika ubezpieczonych pisemnÄ… skargÄ™. KorespondencjÄ™ należy adresować: Rzecznik ubezpieczonych, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa, tel.: 022 333 73 28.
RZECZNIK PRAW DZIECKA
DziÅ› coraz częściej zdarza siÄ™, że prawa dziecka, zagwarantowane wieloma przepisami, nie sÄ… przestrzegane i ani jego rodzice, ani opiekunowie, wychowawcy, czy nauczyciele nie potrafiÄ… temu zaradzić. W takiej sytuacji możesz skontaktować siÄ™ z rzecznikiem praw dziecka. Każda sprawa skierowana do jego biura bÄ™dzie szczegóÅ‚owo rozpatrzona. JeÅ›li zawiodÅ‚y istniejÄ…ce procedury sÅ‚użące dobru dziecka, rzecznik przy pomocy przysÅ‚ugujÄ…cych mu uprawnieÅ„ podejmie wÅ‚aÅ›ciwe kroki. Telefon informacyjno- interwencyjny: 022 696 55 50, DzieciÄ™cy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 0800 12 12 12, czynny od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku w godz. 8.15 – 20.00. Biuro Rzecznika Praw Dziecka, ul. Åšniadeckich 10, 00-656 Warszawa, tel.: 022 696 55 45, fax: 022 629 60 79, e-mail: rpd@brpd.gov.pl.
RZECZNIK PRAW PACJENTA
RZECZNIK PRAW PACJENTA PRZY NARODOWYM FUNDUSZU ZDROWIA
Narodowy Fundusz Zdrowia w każdym swoim oddziale wojewódzkim oraz w centrali w Warszawie wyodrÄ™bniÅ‚ stanowisko rzecznika praw pacjenta. Jeżeli naruszenie praw pacjenta ma miejsce w publicznym lub niepublicznym zakÅ‚adzie opieki zdrowotnej majÄ…cym kontrakt z NFZ, a naruszenia to polega na nieprawidÅ‚owym wykonaniu umowy z funduszem, to warto poÅ›wiÄ™cić czas na wizytÄ™ u rzecznika praw pacjenta. Do jego zadaÅ„ należą: kontrola przestrzegania praw pacjenta, dziaÅ‚ania interwencyjne w przypadkach naruszania tych praw, wskazanie trybu skargowego poszkodowanym, wspóÅ‚praca z rzecznikiem praw obywatelskich, jako konstytucyjnym organem stojÄ…cym na straży przestrzegania praw pacjenta, wspóÅ‚praca z Biurem Praw Pacjenta Ministerstwa Zdrowia, wspóÅ‚praca ze Å›wiadczeniodawcami w dziedzinie przestrzegania praw pacjenta, wspóÅ‚praca z rzecznikiem odpowiedzialnoÅ›ci zawodowej w Izbie Lekarskiej i Izbie PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych, wspóÅ‚praca z organizacjami rzÄ…dowymi i pozarzÄ…dowymi dziaÅ‚ajÄ…cymi na rzecz praw pacjenta, wspóÅ‚praca z organizacjami skupiajÄ…cymi pacjentów, przyjmowanie skarg ubezpieczonych na dziaÅ‚alność Å›wiadczeniodawcy, z którym NFZ zawarÅ‚ umowy na udzielanie Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych.
RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH
Rzecznik praw obywatelskich stoi na straży wolnoÅ›ci, praw czÅ‚owieka i obywatela. Kontroluje, a także podejmuje stosowne czynnoÅ›ci, jeÅ›li stwierdzi, że z powodu celowego dziaÅ‚ania lub zaniechania przez organa, organizacje albo instytucje zobowiÄ…zane do przestrzegania i realizacji wolnoÅ›ci czÅ‚owieka i obywatela nastÄ…piÅ‚o naruszenie prawa oraz zasad współżycia i sprawiedliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej. Do rzecznika praw obywatelskich należy siÄ™ zwracać w przypadkach wykorzystania wszystkich możliwoÅ›ci zaÅ‚atwienia sprawy we wÅ‚aÅ›ciwym trybie i stwierdzenia rzeczywistego naruszenia wolnoÅ›ci lub praw obywatelskich. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. SolidarnoÅ›ci 77, 00-090Warszawa, tel.: 022 551 77 00, fax: 022 827 64 53, e-mail: rzecznik@rpo.gov.pl. |