Grzech zaniedbania | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
Ochrona ginÄ…cego piÄ™kna maÅ‚ych miejscowoÅ›ci, takich jak Konstancin, jest obowiÄ…zkiem nas wszystkich. Asfalciarnia w uzdrowisku to wielki grzech zaniedbania. Brak spójnoÅ›ci i konsekwencji oraz profesjonalizmu w zarzÄ…dzaniu przestrzeniÄ… sprzyja degradacji naszego dziedzictwa narodowego – mówiÅ‚a na konferencji poÅ›wiÄ™conej skutecznej ochronie zabytków powiatu piaseczyÅ„skiego Barbara Jezierska, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Organizatorami konferencji, odbywajÄ…cej siÄ™ w ramach realizacji programu „Powiat PiaseczyÅ„ski – Stolica Kulturalna Mazowsza 2009”, byÅ‚o Starostwo Powiatowe w Piasecznie, UrzÄ…d Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina im. Stefana Å»eromskiego. To z inicjatywy TMPiZK w 1990 r. Konstancin, jako ukÅ‚ad urbanistyczny i zespóÅ‚ architektoniczny, zostaÅ‚ wpisany do rejestru zabytków. Z inicjatywÄ… utworzenia konstanciÅ„skiego parku kulturowego Barbara Jezierska wystÄ…piÅ‚a do wÅ‚adz naszej gminy w ubiegÅ‚ym roku. Niestety, bezskutecznie. Pierwszy na Mazowszu park kulturowy powstanie w wyniku porozumienia samorzÄ…dów KobyÅ‚ki,WoÅ‚omina i Zielonki
– Obserwujemy postÄ™pujÄ…cÄ… degradacjÄ™ naszego dziedzictwa narodowego. Istotnymi elementami procesu degradacji sÄ…: niszczenie wartoÅ›ci krajobrazu kulturowego i naturalnego, ekspansja stref podmiejskich i brzydota zabudowy terenów podmiejskich, niespójne ksztaÅ‚towanie centrów miejskich, degradacja wizualna przestrzeni publicznej przez zaÅ›miecanie jej reklamami – alarmowaÅ‚a Barbara Jezierska.
W powiecie piaseczyÅ„skim znajduje siÄ™ 136 obszarów i obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. – 76 z nich, czyli ponad poÅ‚owa, znajduje siÄ™ w Konstancinie – mówiÅ‚a Sylwia Teofiluk, kierownik WydziaÅ‚u Dokumentacji Mazowieckiego Wojewódzkiego UrzÄ™du Ochrony Zabytków.W pozostaÅ‚ych gminach powiatu zabytków jest znacznie mniej: w Górze Kalwarii 26, w Piasecznie 22, w Tarczynie 10, w Prażmowie trzy i w Lesznowoli dwa.
Prawne aspekty ochrony zabytków omówiÅ‚a Izabela Mikiciuk, prawnik Mazowieckiego Wojewódzkiego UrzÄ™du Ochrony Zabytków. – Zabytki architektury sÄ… częściÄ… naszego dziedzictwa kulturowego i powinny być chronione bez wzglÄ™du na stan posiadania. Wyróżniamy cztery formy ochrony zabytków: wpis do rejestru zabytków, zapisanie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, utworzenie parku kulturowego, uznanie za pomnik historii – mówiÅ‚a Izabela Mikiciuk.
Z inicjatywÄ… utworzenia konstanciÅ„skiego parku kulturowego Barbara Jezierska wystÄ…piÅ‚a do wÅ‚adz naszej gminy w ubiegÅ‚ym roku. Niestety, bezskutecznie. Pierwszy na Mazowszu park kulturowy powstanie w wyniku porozumienia samorzÄ…dów KobyÅ‚ki,WoÅ‚omina i Zielonki. Nie ujmujÄ…c niczego tym miastom, czy Konstancin ma mniej do zaoferowania?
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi, samorzÄ…dy wszystkich szczebli powinny tworzyć programy opieki nad zabytkami. PodstawÄ… do utworzenia takiego programu jest gminna ewidencja zabytków. W naszej gminie taka lista zostaÅ‚a sporzÄ…dzona w 2006 r. i znalazÅ‚o siÄ™ na niej 277 obiektów, z czego 256 na terenie miasta. Julisin byÅ‚ ujÄ™ty w gminnej ewidencji, ale nie byÅ‚ na liÅ›cie zabytków objÄ™tych indywidualnÄ… ochronÄ…. ZostaÅ‚ wpisany do rejestru już po unicestwieniu, podobnie jak dopiero po pożarze zostaÅ‚a wpisana willa Zbyszek. W ochronie zabytków pomaga również ich oznakowanie. Gdyby nasze zabytki byÅ‚y oznakowane tablicami, być może nie doszÅ‚oby do zagÅ‚ady Julisina. PoÅ‚ożenia naszych pereÅ‚ek architektury nie wskazujÄ… żadne drogowskazy. W letnie weekendy turyÅ›ci, pochyleni nad mapami bezradnie rozglÄ…dajÄ… siÄ™, w którÄ… stronÄ™ pójść. Nasze zabytki nie sÄ… oznaczone tablicami zawierajÄ…cymi choćby podstawowe informacje o danym obiekcie: rok budowy, nazwisko architekta, krótki opis. Julisin zburzono ponad rok temu, a żaden zabytek nie doczekaÅ‚ siÄ™ oznakowania, nikt też nie zabezpieczyÅ‚ walÄ…cych siÄ™ domów (werandy willi Zbyszek).
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi, samorzÄ…dy wszystkich szczebli powinny tworzyć programy opieki nad zabytkami. PodstawÄ… do utworzenia takiego programu jest gminna ewidencja zabytków. W naszej gminie taka lista zostaÅ‚a sporzÄ…dzona w 2006 r. i znalazÅ‚o siÄ™ na niej 277 obiektów, z czego 256 na terenie miasta
– W ciÄ…gu ostatniego roku skontrolowaliÅ›my 40 obiektów zabytkowych i przedstawiliÅ›my wÅ‚aÅ›cicielom zalecenia pokontrolne, zawierajÄ…ce nakazy remontów zabezpieczajÄ…cych. Renowacja zabytku jest czÄ™sto bardzo kosztowna i nie wszystkich wÅ‚aÅ›cicieli stać na kompleksowe odrestaurowanie, ale ważne jest choćby zabezpieczenie, by obiekt nie ulegaÅ‚ degradacji – mówiÅ‚a Barbara Jezierska. – WÅ‚aÅ›ciciele zabytków mogÄ… ubiegać siÄ™ o pomoc finansowÄ… ze strony samorzÄ…du, a w przypadku rażących zaniedbaÅ„ wÅ‚aÅ›cicieli wÅ‚adze gminy mogÄ… ustanowić kuratora zabytku – dodaÅ‚a.
– Ochrona zabytków i opieka nad nimi to dwa różne pojÄ™cia. Prawo może zapewnić tylko ochronÄ™, nie zapewni opieki – mówiÅ‚ przewodniczÄ…cy Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.
Uczestnicy konferencji poparli wnioski Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o powoÅ‚aniu powiatowego konserwatora zabytków w Piasecznie i utworzeniu konstanciÅ„skiego parku kulturowego. TMPiZK wnioskowaÅ‚o o utrzymanie statusu spoÅ‚ecznego opiekuna zabytków dla Konstancina- Jeziorny, o wprowadzenie zapisów obligujÄ…cych wÅ‚aÅ›ciciela obiektu zabytkowego do zabezpieczenia go przed dewastacjÄ… i przeprowadzenia niezbÄ™dnych remontów w okreÅ›lonym terminie oraz o wprowadzenie zakazu reklam w strefie A i na terenach przylegÅ‚ych. Zebrani jednogÅ‚oÅ›nie podjÄ™li uchwaÅ‚Ä™ o powoÅ‚aniu Forum Ochrony Zabytków Powiatu PiaseczyÅ„skiego.
Miejmy nadziejÄ™, że ta konferencja nie byÅ‚a tylko okazjÄ… do zÅ‚ożenia deklaracji i obietnic, z których w praktyce niewiele wynika. Ochrona dziedzictwa narodowego to piÄ™kne sÅ‚owa, w teorii wszystko wyglÄ…da wspaniale, a w praktyce zabytkowe obiekty czÄ™sto rozpadajÄ… siÄ™ na naszych oczach. |