Energooszczędnie | autor: (TB) |
Zgodnie z dyrektywÄ… Unii Europejskiej, tradycyjne żarówki zostanÄ… caÅ‚kowicie wycofane z rynku do 2012 r. ZastÄ…pienie ich energooszczÄ™dnymi Å›wietlówkami pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku wÄ™gla o 15 mln t rocznie.
Tradycyjna żarówka okoÅ‚o 90 proc. energii, którÄ… pobiera zużywa do produkcji ciepÅ‚a, a tylko niespeÅ‚na 10 proc. do produkcji Å›wiatÅ‚a. Zużywa pięć razy wiÄ™cej energii niż Å›wietlówka, a jej żywotność jest prawie 10-krotnie krótsza – argumentujÄ… ekolodzy. I choć Å›wietlówki sÄ… kilkakrotnie droższe od dotychczas używanych żarówek, to zmniejszenie zużycia prÄ…du spowoduje, że inwestycja ta zwróci siÄ™ nam po póÅ‚ roku. Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, zastÄ…pienie jednej tradycyjnej żarówki Å›wietlówkÄ… pozwoli zaoszczÄ™dzić ponad 26 zÅ‚ rocznie. Od 1 wrzeÅ›nia 2009 r. we wszystkich krajach UE nie bÄ™dziemożna produkować żarówek o mocy 100 W i wiÄ™kszej oraz wszystkich żarówek matowych (mlecznych). Od 2010 r. wychodzÄ… z produkcji żarówki o mocy 75W, od 2011 roku – żarówki 60-watowe, a od 2012 r. – 40- i 25-watowe.
Ekolodzy przestrzegajÄ…, że żarówki energooszczÄ™dne zawierajÄ… rtęć i nie wolno wyrzucać ich do Å›mieci. Można je oddawać w niektórych sklepach przy zakupie nowych oraz w gminnych punktach zbiórki odpadów elektronicznych.
Unia uniÄ…, ekologia ekologiÄ…, a my mamy pytanie do pomysÅ‚odawców tych przepisów, co zrobić z tymi wszystkimi lampami, które nie sÄ… przystosowane do szerszych i dÅ‚uższych Å›wietlówek kompaktowych? Unia Europejska, czy ekolodzy kupiÄ… nam nowe? |