Pozostaną w pamięci autor: KLARA WARECKA
   

Wieczorne spacery na cmentarze to pozostałość

Wieczorne spacery na cmentarze to
pozostałość po słowiańskich
obrzÄ™dach Dziadów

Ludzie odchodzÄ…, ale nie znikajÄ… z pamiÄ™ci. Cmentarze to Å›wiadectwo naszej tożsamoÅ›ci i historii. W wielu kulturach na różne sposoby czczona jest pamięć zmarÅ‚ych.

 

DzieÅ„ Wszystkich ÅšwiÄ™tych, rozporzÄ…dzeniem papieża Grzegorza IV od 837 r. obchodzony jest 1 listopada. Jest dniem poÅ›wiÄ™conym pamiÄ™ci nie tylko mÄ™czenników koÅ›cioÅ‚a, ale wszystkich znanych i nieznanych, których życie nacechowane byÅ‚o Å›wiÄ™toÅ›ciÄ…. To radosne Å›wiÄ™to w koÅ›ciele rzymsko-katolickim. Dniem modlitwy i zadumy sÄ… Zaduszki, 2 listopada, kiedy katolicy wspominajÄ… tych, którzy odeszli z tego Å›wiata. ModlÄ… siÄ™ za wszystkich zmarÅ‚ych, których dusze wedÅ‚ug ich wiary przebywajÄ… teraz w czyśćcu. Oba Å›wiÄ™ta zlewajÄ… siÄ™ w praktyce w jedno, może dlatego, że tylko 1 listopada jest dniem wolnym od pracy.

 

Tego dnia odwiedzamy cmentarze i uczestniczymy we mszach, modląc się w intencji wszystkich zmarłych. Zapalamy znicze i składamy kwiaty na grobach naszych bliskich i na zapomnianych mogiłach.


Wszystkich ÅšwiÄ™tych i Zaduszki to Å›wiÄ™ta zawÅ‚aszczone przez chrzeÅ›cijaÅ„stwo, wywodzÄ…ce siÄ™ z tradycji wielu innych religii, zwÅ‚aszcza tzw. pogaÅ„skich. W religii SÅ‚owian obchodzono Dziady, Å›wiÄ™to, którego celem byÅ‚o nawiÄ…zanie kontaktu z duszami zmarÅ‚ych bliskich. Dziady byÅ‚y obchodzone dwukrotnie w ciÄ…gu roku – wiosnÄ… okoÅ‚o 2 maja i w noc z 31 października i 1 listopada. W formie pierwotnej dusze najpierw trzeba byÅ‚o ugoÅ›cić jajkami, miodem, kaszÄ…, aby pomóc im w osiÄ…gniÄ™ciu spokoju w zaÅ›wiatach. W tym dniu wspierano jaÅ‚mużnÄ… żebraków. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi siÄ™ z przedchrzeÅ›cijaÅ„skiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiÅ‚ach w celu odpÄ™dzenia demonów i oÅ›wietlenia drogi wÄ™drujÄ…cym duszom. W Polsce tradycja katolickiego Dnia Zadusznego zaczęła siÄ™ tworzyć już w XII w., a pod koniec XV w. byÅ‚a znana w caÅ‚ym kraju.

 

Dawniej zwyczaj zakazywaÅ‚ tego dnia wykonywania niektórych czynnoÅ›ci, by w żaden sposób nie znieważyć odwiedzajÄ…cej dom duszy. Zakazane byÅ‚o: klepanie masÅ‚a, deptanie kapusty, maglowanie, przÄ™dzenie i tkanie, ciÄ™cie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie.

 

Za dusze zmarÅ‚ych modlÄ… siÄ™ chrzeÅ›cijanie w różnych krajach Å›wiata i choć zwyczaje liturgiczne zwiÄ…zane z Dniem Wszystkich ÅšwiÄ™tych i Zaduszkami sÄ… takie same, to sposób wspominania zmarÅ‚ych różni siÄ™ od naszego.

 

W Meksyku DzieÅ„ Wszystkich ÅšwiÄ™tych i Zaduszki nazywane sÄ… Dniami ZmarÅ‚ych. Pierwszy dzieÅ„ poÅ›wiÄ™cony jest duszom maÅ‚ych dzieci – anioÅ‚kom, a drugi dorosÅ‚ym. ÅšwiÄ™to jest najstarszym, czczÄ…cym pozagrobowe życie, religijno- -etnicznym obrzÄ™dem w Meksyku. PoczÄ…tki Dnia ZmarÅ‚ych wMeksyku wywodzÄ… siÄ™ z tradycji Indian Ameryki Centralnej – Azteków, Majów, Tarasków, Zapoteków i Totonaków. W epoce prekolumbijskiej kolekcjonowano czaszki jako trofea wojenne i wystawiano je na pokaz podczas rytuaÅ‚ów symbolizujÄ…cych życie i Å›mierć. W XVI w. hiszpaÅ„scy konkwistadorzy, chcÄ…c zastÄ…pić niegodne wiary katolickiej obrzÄ™dy indiaÅ„skie, przesunÄ™li dotychczasowe Å›wiÄ™to na 2 listopada i poÅ‚Ä…czyli z obchodami Zaduszek. HiszpaÅ„skie obrzÄ…dki poÅ‚Ä…czono z niektórymi elementami tubylczymi. Przygotowania do tego Å›wiÄ™ta trwajÄ… już od koÅ„ca wrzeÅ›nia.Wznosi siÄ™ kolorowo zdobione kwiatami oÅ‚tarze, odbywajÄ… siÄ™ huczne festyny, procesje i parady. Przy grobach bliskich caÅ‚e rodziny biesiadujÄ… i Å›piewajÄ… piosenki.

 

MeksykaÅ„ska tradycja Dnia ZmarÅ‚ych pozbawiona jest elementów grozy w przeciwieÅ„stwie do amerykaÅ„skiego Halloweena, które jest czasem hucznych zabaw i biesiad.

 

ÅšwiÄ™to Halloween obchodzone jest 31 października w wigiliÄ™ Wszystkich ÅšwiÄ™tych. To Å›wiÄ™to przejÄ™te przez anglosaskie chrzeÅ›cijaÅ„stwo z celtyckiego obrzÄ…dku Samhain. Irlandzcy imigranci sprowadzili tÄ™ tradycjÄ™ do Ameryki PóÅ‚nocnej w XIX w. Najhuczniej Å›wiÄ™to to obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Anglii. Elementem obchodów jest przebieranie siÄ™ w kostiumy duchów, czarownic, wampirów i postaci znanych z horrorów. Kolorami Å›wiÄ™ta Halloween sÄ… pomaraÅ„czowy i czarny. W oknach domów wystawiane sÄ… wydrążone dynie ze Å›wieczkÄ… w Å›rodku, majÄ…ce obrazować dusze zmarÅ‚ych, czaszki i szkielety. Za sprawÄ… globalnego marketingu, Halloween zostaÅ‚ zaszczepiony niemal na caÅ‚ym Å›wiecie, gÅ‚ównie jako Å›wiÄ™to handlowe.We wspóÅ‚czesnej Europie, także w Polsce, staÅ‚ siÄ™ jeszcze jednÄ… okazjÄ… do sprzedaży ogromnych iloÅ›ci okolicznoÅ›ciowych gadżetów. To gÅ‚ównie z tego powodu Halloween jest obiektem krytyki koÅ›cioÅ‚ów chrzeÅ›cijaÅ„skich.

 

Jesienna aura sprzyja zadumie nad grobami zmarłych bliskich

 

 

W Chinach obchodzone jest Å›wiÄ™to Qing Ming, co w dosÅ‚ownym tÅ‚umaczeniu znaczy „Å›wiÄ™to czystoÅ›ci i jasnoÅ›ci”. UstanowiÅ‚ je cesarz Xuanzong z dynastii Tang w 732 r. Od momentu dojÅ›cia do wÅ‚adzy Mao Tse-tunga w 1949 r. zostaÅ‚o zlikwidowane, a przywrócono je dopiero w ubiegÅ‚ym roku, po 59 latach. Dawniej w Dniu ZmarÅ‚ych ChiÅ„czycy porzÄ…dkowali groby krewnych i palili na nich ofiarne przedmioty ze srebrnego i zÅ‚otego papieru. DziÅ› skÅ‚adajÄ… zmarÅ‚ym w darze kwiaty i jedzenie, a także palÄ… papierowe pieniÄ…dze, co ma zapewnić bliskim bogactwo także po Å›mierci. Groby czÄ™sto czyÅ›ci siÄ™ gaÅ‚Ä…zkami wierzby, niektórzy umieszczajÄ… także gaÅ‚Ä™zie wierzby na drzwiach domów. WedÅ‚ug ChiÅ„czyków, wierzba ma moc odstraszania zÅ‚ych duchów. Tego dnia na niebie pojawiajÄ… siÄ™ setki latawców, które majÄ… unieść wszelkie zÅ‚e siÅ‚y jak najdalej od czÅ‚owieka. DzieÅ„ Qing Ming jest oficjalnym Å›wiÄ™tem w Hongkongu, Makau i na Tajwanie.

 

Podświetlona od środka wydrążona dynia
to symbol święta Halloween, wywodzącego się
z celtyckiej tradycji

W hinduizmie i buddyzmie, u podstaw których leży wiara w reinkarnacjÄ™, nie czci siÄ™ zmarÅ‚ych – umierajÄ… bowiem tylko ciaÅ‚a, a dusza żyje już w kim innym. Kwiaty i znicze skÅ‚adane sÄ… tylko przed oÅ‚tarzami bóstw.

 

W islamie kult zmarÅ‚ych objÄ™ty jest zakazem prawa islamskiego – szariatu. Prawo koraniczne stanowi, że oddawanie czci komukolwiek innemu niż Allahowi jest najwiÄ™kszym grzechem muzuÅ‚manina.

 

Jednak nakazy żadnej religii nie pozbawiÄ… nas pamiÄ™ci – nasi zmarli bliscy bÄ™dÄ… żyli w naszych wspomnieniach.

 

   
Drukuj