Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie | autor: (KW) |
Parafia jest kontynuatorkÄ… tradycji parafii z Cieciszewa, jednej z najstarszych w regionie, której historia siÄ™ga XIII w. Po zÅ‚upieniu i zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego XV-wiecznego drewnianego koÅ›cioÅ‚a parafialnego Å›w. Å›w. Zygmunta i Rocha w Cieciszewie, Hieronim Wielopolski, wÅ‚aÅ›ciciel dóbr Obory, ufundowaÅ‚ nowÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™. Usytuowano jÄ… w pobliskim SÅ‚omczynie. KoÅ›cióÅ‚ wybudowano w latach 1719 – 1725. KonsekrowaÅ‚ go w 1737 r. biskup poznaÅ„ski StanisÅ‚aw Hozjusz (tereny te należaÅ‚y wówczas do diecezji poznaÅ„skiej). Do SÅ‚omczyna przeniesiono też siedzibÄ™ parafii.
Nowy koÅ›cióÅ‚ wzniesiono w stylu barokowym. ByÅ‚a to pierwotnie budowla jednonawowa. Nawy boczne dobudowano na poczÄ…tku XX w. InicjatorkÄ… rozbudowy koÅ›cioÅ‚a byÅ‚a Elżbieta z Wodzickich Potulicka. KoÅ›cióÅ‚ powiÄ™kszono wówczas także o prezbiterium, zakrystiÄ™, portyk i dwie wieże.
We wnÄ™trzu Å›wiÄ…tyni znajduje siÄ™ zabytkowa barokowa chrzcielnica z czarnego marmuru (XVIII w.), dwa XVII-wieczne obrazy przedstawiajÄ…ce Å›w. StanisÅ‚awa Szczepanowskiego i Å›w. Wojciecha, dwa XVIII-wieczne obrazy przedstawiajÄ…ce Å›w. Jana Nepomucena i Å›mierć Å›w. Franciszka Ksawerego, XVIII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej CzÄ™stochowskiej oraz pochodzÄ…cy z koÅ„ca XIX w. obraz przedstawiajÄ…cy Å›w. Rocha, autorstwa Wojciecha Gersona. Bogato zdobiony oÅ‚tarz gÅ‚ówny, przeniesiony z KoÅ›cioÅ‚a Pijarów w Warszawie pochodzi z poÅ‚owy XVIII wieku. W centrum oÅ‚tarza znajduje siÄ™ rzeźba zmartwychwstaÅ‚ego Chrystusa, któremu towarzyszÄ… Jan ApostoÅ‚ i Maria Magdalena. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje także neobarokowa ambona, pochodzÄ…ca z okresu rozbudowy koÅ›cioÅ‚a zachowana w bardzo dobrym stanie.
Barokowa świątynia była pierwotnie jednonawowa. Nawy, wieże, portyk i zakrystię dobudowano
|