APELWOJEWODY: UWAŻAJMY NAD WODĄ | autor: R |
Zamiast znaku zakazu kąpieli przydałoby się strzeżone kąpielisko
Już 30 osób utonęło w tym roku w mazowieckich rzekach, jeziorach, stawach i wyrobiskach. To smutny rekord ostatnich lat. – ApelujÄ™ o mÄ…drość i rozwagÄ™ oraz by nie wchodzić do wody po alkoholu – mówi Jacek KozÅ‚owski, wojewoda mazowiecki.
WedÅ‚ug statystyk, od 2011 r. prawie dwukrotnie wzrosÅ‚a liczba utonięć w województwie mazowieckim. W rekordowym ubiegÅ‚ym roku byÅ‚o ich 90. Tymczasem tylko od poczÄ…tku tego roku na Mazowszu utopiÅ‚o siÄ™ już 30 osób (dane na 25 czerwca 2014 r.). Aby zapobiegać rosnÄ…cej liczbie wypadków nad wodÄ…, wojewoda mazowiecki powoÅ‚aÅ‚ w 2011 r. ZespóÅ‚ ds. Utonięć, koordynujÄ…cy dziaÅ‚ania sÅ‚użb. W jego skÅ‚ad wchodzÄ… przedstawiciele policji, straży pożarnej, wojewody i marszaÅ‚ka, kuratora oÅ›wiaty, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i straży rybackiej. WedÅ‚ug raportu zespoÅ‚u, najbardziej niebezpiecznymi miejscami dla kÄ…piÄ…cych siÄ™ sÄ… rzeki – w ubiegÅ‚ym roku straciÅ‚o w nich życie aż 37 osób. W jeziorach utonęło 31 osób, a w stawach – 11.
Co ważne, w miejscach, gdzie sÅ‚użbÄ™ peÅ‚nili ratownicy WOPR, w godzinach otwarcia kÄ…pielisk nie odnotowano przypadków utonięć. Również miejsca patrolowane przez policjÄ™ wodnÄ… czy straż miejskÄ… byÅ‚y pod tym wzglÄ™dem bezpieczne. Wypadki Å›miertelne odnotowywano gÅ‚ównie na obszarach niestrzeżonych.
– Wydaje siÄ™ wiÄ™c, że problem leży w zachowaniu osób kÄ…piÄ…cych siÄ™ oraz ich Å›wiadomoÅ›ci o zagrożeniach, jakie niesie woda. ApelujÄ™ wiÄ™c o mÄ…drość, rozwagÄ™ i by nie wchodzić do wody po alkoholu, bo to wciąż jest najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… utonięć – mówi wojewoda KozÅ‚owski.
Jak mówiÄ… statystyki, poza kÄ…paniem siÄ™ w stanie nietrzeźwoÅ›ci, czÄ™stymi przyczynami tragedii zwiÄ…zanych z wodÄ… sÄ… również: przecenianie swoich możliwoÅ›ci, nieznajomość akwenu, Å‚amanie zakazu kÄ…pieli oraz nieumiejÄ™tne uprawianie sportów wodnych. Wojewoda zauważa jeszcze jeden aspekt problemu. – PrzyznajÄ™, że na Mazowszu jest za maÅ‚o kÄ…pielisk. Na dodatek w ostatnich latach jeszcze ich ubyÅ‚o, co jest niepokojÄ…ce. I tu jest wniosek z dzisiejszego posiedzenia ZespoÅ‚u ds. utonięć – trzeba zachÄ™cać samorzÄ…dy, by organizowaÅ‚y kÄ…pieliska. Bo jeżeli likwiduje siÄ™ jedyne takie miejsce w gminie, to wiadomo, że część ludzi pójdzie na niestrzeżone. Dlatego w tym roku bÄ™dziemy wywierać silnÄ… presjÄ™ na gminy, by wywiÄ…zaÅ‚y siÄ™ z ustawowego obowiÄ…zku, jakim jest sporzÄ…dzenie analizy miejsc niebezpiecznych na podlegÅ‚ych im akwenach wodnych. W ubiegÅ‚ym roku wywiÄ…zaÅ‚o siÄ™ z tego niecaÅ‚e pięć procent gmin – mówi Jacek KozÅ‚owski.
Zgodnie z prawem, organem zarzÄ…dzajÄ…cym ogólnodostÄ™pnym obszarem wodnym jest wójt (z wyjÄ…tkiem parków narodowych, krajobrazowych oraz terenów rekreacyjno-sportowych). Zapewnienie bezpieczeÅ„stwa należy do zadaÅ„ gminy, która może ten obowiÄ…zek realizować poprzez m.in.: oznakowanie miejsc niebezpiecznych, nadzór nad obszarami wykorzystywanymi do kÄ…pieli, czy akcje edukacyjne.
Na liÅ›cie kÄ…pielisk na Mazowszu, z których można korzystać w tym roku, opublikowanej przez sanepid, znalazÅ‚y siÄ™: zbiornik wodny w KÄ…cku, zalew Sobótka w PÅ‚ocku oraz zalew w Å»yrardowie. W wykazie miejsc, które mogÄ… być wykorzystywane do kÄ…pieli, sÄ… jeszcze: glinianka Krubin w Ciechanowie, rzeka Okrzejka w JabÅ‚onowcu, rzekaWilga w Cyganówce, zbiornik wodny w RÄ™bkowie, Zalew ZegrzyÅ„ski w Wieliszewie i Serocku, zalew w Makowie Mazowieckim, rzeka Narew w OstroÅ‚Ä™ce i PuÅ‚tusku oraz zalew na rzece Liwie w Krypach koÅ‚o WÄ™growa. |