PLANY W LESIE autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ, BARBARA STYLIANOU
   

Plany w lesie – w przenoÅ›ni i dosÅ‚ownie, bo jednym z wiÄ™kszych sukcesów planistycznych mijajÄ…cej kadencji jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Lasów Chojnowsko-Oborskich i terenów przylegÅ‚ych.

 

Lasy w Konstancinie

 

Hurra, udaÅ‚o siÄ™, bo w lesie trudno wiele zmienić – żartujÄ… mieszkaÅ„cy. Ale tak naprawdÄ™ wcale im nie do Å›miechu. ZwÅ‚aszcza mieszkaÅ„com tych obszarów gminy, które na uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) czekajÄ… od ponad dziesiÄ™ciolecia: KawÄ™czyna, Klarysewa, Skolimowa rejon ulic KoÅ‚obrzeskiej i PuÅ‚askiego, pozostaÅ‚ych etapów planów Centrum miasta Konstancin-Jeziorna i wielu, wielu innych. PrzeciÄ™tnemu obywatelowi naszej gminy, zwÅ‚aszcza takiemu, który rzadko przysÅ‚uchuje siÄ™ obradom sesji, trudno nawet zorientować siÄ™, jakie sÄ… opóźnienia w pracach planistycznych. Ostatnia informacja w Biuletynie Informacji Publicznej naszej gminy, dotyczÄ…ca planów, pochodzi z 14 lutego 2012 r. – sprzed ponad dwóch lat.

 

– A miaÅ‚o być tak piÄ™knie – mówi A. P. – W programie wyborczym Kazimierz JaÅ„czuk deklarowaÅ‚: „Gmina to także rejony wiejskie. Dotychczas zaniedbane i zapomniane pod każdym wzglÄ™dem wymagajÄ… przyÅ›pieszenia dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych do wyrównania szans na zasadach zrównoważonego rozwoju. NiezbÄ™dne zadania: – uchwalić wszystkie MPZP w tej kadencji (co jest realne) i zapewnić w nich drugÄ… liniÄ™ zabudowy siedliskowej”. Aż miÅ‚o poczytać dawnÄ… ulotkÄ™ wyborczÄ…. Powiem szczerze: uwierzyÅ‚em. Tymczasem burmistrz przedstawia radzie do uchwalenia poprawki do caÅ‚kiem niedawno uchwalonych MPZP, a o tych, którzy czekajÄ… latami, nadal nic nie sÅ‚ychać – dodaje.

 

PamiÄ™tamy, że chcieć, to móc: prace nad MPZP strefy A ochrony uzdrowiskowej i terenów przylegÅ‚ych nabraÅ‚y niespotykanego przyÅ›pieszenia, bo potrzebny byÅ‚ plan skrojony pod prywatyzacjÄ™ uzdrowiska

 

PrzedstawiajÄ…c podczas jednej z pierwszych sesji rady obecnej kadencji, swojego drugiego zastÄ™pcÄ™ DorotÄ™ GadomskÄ…, burmistrz zapewniaÅ‚, że zajmie siÄ™ ona przede wszystkim planowaniem przestrzennym. Szybko jednak okazaÅ‚o siÄ™, że wizja planów pani wiceburmistrz nijak ma siÄ™ do oczekiwaÅ„ mieszkaÅ„ców. Na dodatek zdanie mieszkaÅ„ców i ich uwagi w ogóle siÄ™ nie liczÄ…. MieszkaÅ„cy nie sÄ… dla pani wiceburmistrz partnerem w dyskusji nad MPZP, zresztÄ… radni czÄ™sto też nie, czego wielokrotnie podczas posiedzeÅ„ komisji lub sesji rady miejskiej nie kryÅ‚a.

 

– Niektórzy przedstawiciele naszych wÅ‚adz najwyraźniej zapomnieli, że „dÅ‚użej klasztora, niźli przeora”. Kadencja trwa cztery lata, skoÅ„czy siÄ™ niebawem, a mieszkaÅ„cy zostanÄ… i o swoich potrzebach i o tym, jak byli traktowani nie zapominajÄ… tak szybko, jak kandydaci o swoich obietnicach – zwraca uwagÄ™ jeden z mieszkaÅ„ców Skolimowa.

 

PamiÄ™tamy również, że chcieć, to móc: prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego strefy A ochrony uzdrowiskowej i terenów przylegÅ‚ych nabraÅ‚y niespotykanego przyÅ›pieszenia, bo potrzebny byÅ‚ plan skrojony pod prywatyzacjÄ™ uzdrowiska. Plan, w którym przyjÄ™to zapisy i rozwiÄ…zania krótkowzroczne i niekorzystne dla ewentualnych innych inwestorów, nowemu wÅ‚aÅ›cicielowi uzdrowiska zagwarantowaÅ‚ monopol na prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci uzdrowiskowej. Za póÅ‚ roku, kiedy dobiegnie koÅ„ca trzyletni okres, w którym nowy nabywca miaÅ‚ zrealizować okreÅ›lone nakÅ‚ady inwestycyjne – a nic nie wskazuje na to, że je zrealizuje – możemy tego my, wszyscy mieszkaÅ„cy gminy, gorzko żaÅ‚ować.

 

A byÅ‚o tak: radni na poczÄ…tku obecnej kadencji, po póÅ‚ roku sprawowania mandatu, czÄ™sto nie do koÅ„ca zorientowani w zawiÅ‚oÅ›ciach procesu planistycznego i niuansach interpretacji zwiÄ…zanych z nim aktów prawnych, uchwalili przedstawiony przez burmistrza MPZP strefy A ochrony uzdrowiskowej – etap I. Radni odrzucili przy tym ponad 120 uwag zgÅ‚oszonych do planu przez osoby prywatne, organizacje spoÅ‚eczne i podmioty gospodarcze. No, ale skoro przed przystÄ…pieniem do rozpatrzenia uwag zÅ‚ożonych do planu usÅ‚yszeli od przewodniczÄ…cego rady miejskiej Andrzeja CieÅ›lawskiego pouczenie: „Przypominam, że jeżeli jakakolwiek uwaga, która nie zostaÅ‚a uwzglÄ™dniona przez burmistrza, zostanie przez nas uwzglÄ™dniona, w tym momencie ta caÅ‚a uchwaÅ‚a, projekt uchwaÅ‚y, nie ma już racji bytu, gdyż po prostu integralna część tego projektu nie zostaÅ‚a zaakceptowana przez sesjÄ™. To jest procedura”, to dowiedzieli siÄ™, jak gÅ‚osować.

 

Do planu zagospodarowania strefy A ochrony uzdrowiskowej – etap I zgÅ‚oszono po pierwszymi drugim wyÅ‚ożeniu setki uwag, mniej lub bardziej zasadnych. Wiele emocji wzbudziÅ‚a dyskusja nad uwagami spóÅ‚ki MiÄ™dzyrzecze, która na blisko 12-hektarowej dziaÅ‚ce planowaÅ‚a zbudowanie „obiektu o charakterze pensjonatowo-hotelowym, a także realizacjÄ™ obiektów i urzÄ…dzeÅ„ wspomagajÄ…cych uzdrowisko, z dopuszczeniem usÅ‚ug zwiÄ…zanych z funkcjonowaniem uzdrowiska, w tym przeznaczonych dla obsÅ‚ugi kuracjuszy i mieszkaÅ„ców staÅ‚ych, z uwzglÄ™dnieniem obsÅ‚ugi parkingowej”, jak również na części terenu budowÄ™ zalewu i urzÄ…dzenie terenów rekreacyjnych. WÅ‚aÅ›ciciele terenu wnioskowali o dopuszczenie budynków o wysokoÅ›ci do 11 m (po sÄ…siedzku, kilkadziesiÄ…t metrów dalej, ale już w MPZP Centrum przewidziano budynki o wysokoÅ›ci 16m). Notowana na gieÅ‚dzie spóÅ‚ka MiÄ™dzyrzecze planowaÅ‚a przeznaczyć na inwestycje w Konstancinie wiele milionów zÅ‚otych. Rada zadecydowaÅ‚a, że żadne nowe obiekty uzdrowiskowe nie sÄ… w Konstancinie potrzebne, a tym bardziej zalew. Radny Sebastian Januszko stwierdziÅ‚, że żadnych planów budowy obiektów uzdrowiskowych spóÅ‚ka nie przedstawiÅ‚a, ale za chwilÄ™ przyznaÅ‚, że rzeczywiÅ›cie widziaÅ‚ takie plany w poprzedniej kadencji – wÅ‚adze spóÅ‚ki dostarczyÅ‚y projekty wszystkim radnym przy omawianiu ich uwag podczas prac nad planem. Dlaczego tych projektów nie pokazano nowo wybranym radnym, którzy gÅ‚osowali za planem? Bo mogÅ‚yby siÄ™ im spodobać i wydać jak najbardziej na miejscu w uzdrowisku? Na pytanie radnego Tomasza Zymera, czy powierzchnia zbiornika wodnego zaliczana jest do powierzchni biologicznie czynnej, zastÄ™pca burmistrza Dorota Gadomska przyznaÅ‚a, że tak, ale szybko dodaÅ‚a, że sÄ… dwie definicje powierzchni biologicznie czynnej. W ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym znaleźliÅ›my tylko jednÄ… definicje. Drugiej szukamy od dwóch lat.

 

W ten sposób nowemu wÅ‚aÅ›cicielowi uzdrowiska zagwarantowany zostaÅ‚ monopol na dziaÅ‚alność uzdrowiskowÄ…. Przedstawiciel udziaÅ‚owców spóÅ‚ki MiÄ™dzyrzecze zwracaÅ‚ uwagÄ™ zebranych na niebezpieczeÅ„stwo wynikajÄ…ce ze Å›wiadczenia usÅ‚ug uzdrowiskowych przez tylko jeden podmiot: w przypadku zaprzestania dziaÅ‚alnoÅ›ci przez spóÅ‚kÄ™ Uzdrowisko Konstancin - Zdrój, gmina może stracić status uzdrowiska. DziÅ› wiadomo już, że obawy mogÄ… siÄ™ speÅ‚nić. Drugiej – nadajÄ…cej siÄ™ na budowÄ™ obiektów uzdrowiskowych – tak dużej dziaÅ‚ki, jak należąca do spóÅ‚ki MiÄ™dzyrzecze, w strefie A nie ma.

 

Plan, w którym przyjÄ™to zapisy i rozwiÄ…zania krótkowzroczne i niekorzystne dla ewentualnych innych inwestorów, nowemu wÅ‚aÅ›cicielowi uzdrowiska zagwarantowaÅ‚ monopol na prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci uzdrowiskowej. W przypadku zaprzestania dziaÅ‚alnoÅ›ci przez spóÅ‚kÄ™ Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, gmina może stracić status uzdrowiska

 

Podczas majowej sesji rady miejskiej, mieszkaÅ„ców czekaÅ‚a kolejna niespodzianka: po ponad dwóch latach od podjÄ™cia uchwaÅ‚ o przystÄ…pieniu do zmiany MPZP zachodniej części Mirkowa (osiedla i terenów przylegÅ‚ych, od ul. Mirkowskiej w stronÄ™ Jeziorny) oraz o przystÄ…pieniu do zmiany MPZP wschodniej, pofabrycznej części Mirkowa, dowiedzieli siÄ™, że planu pofabrycznych terenów nie można uchwalić. Burmistrz wyjaÅ›niÅ‚, że nie można, bowiem obowiÄ…zujÄ…ce studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza rozwiÄ…zaÅ„ przyjÄ™tych w przedstawionym miesiÄ…c temu projekcie planu pofabrycznej części Mirkowa, a nowe studium daleko w lesie. Ciekawe, kto zapomniaÅ‚, że znowelizowana ustawa o planowaniu przestrzennymzakÅ‚ada bezwzglÄ™dnÄ… zgodność zapisów studium i zapisów przyjÄ™tych w MPZP? KtoÅ› również zapomniaÅ‚ przedstawić radnym uwagi zgÅ‚oszone przez mieszkaÅ„ców do nowego studium – z blisko 900 uwag nie zobaczyli ani jednej.

 

   
Drukuj