Spotkanie z kleszczem autor: (R)
   

Kleszcz

WyjÄ…tkowo krótka i ciepÅ‚a tegoroczna zima spowodowaÅ‚a prawdziwÄ… inwazjÄ™ kleszczy. GinÄ… dopiero w temperaturze poniżej minus 20 st. C. W tym roku atakujÄ… w wiÄ™kszej liczbie, ze wzmożonÄ… siÅ‚Ä… i dosÅ‚ownie wszÄ™dzie. Nie tylko w lesie czy na Å‚Ä…ce – sÄ… w parkach i na zielonych skwerach, w ogrodach, na polach i na przystankach autobusowych, wszÄ™dzie tam gdzie znajduje siÄ™ roÅ›linność. Wzrost aktywnoÅ›ci kleszczy rozpoczyna siÄ™ pod koniec kwietnia i trwa do listopada. Spotkanie z kleszczem może skutkować groźnymi chorobami, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierzÄ…t.

 

W Polsce żyje 20 gatunków tych maÅ‚o sympatycznych pajÄ™czaków, przenoszÄ…cych m.in.: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozÄ™, anaplazmozÄ™, babeszjozÄ™ i riketsjozÄ™. Nosicielami tych chorób jest tylko ok. 15 proc. populacji kleszczy, ale nigdy niewiadomo, czy nie ugryzÅ‚ nas zakażony osobnik. AtakujÄ… wszystkie postacie rozwojowe kleszczy – nie tylko dorosÅ‚e osobniki, ale również znacznie od nichmniejsze larwy i nimfy. SÄ… odporne na gÅ‚ód i cierpliwie, bez porcji Å›wieżej krwi mogÄ… czekać na ofiarÄ™ nawet 2–3 lata.

 

UkÄ…szenia kleszcza możemy nie poczuć – jego Å›lina zawiera substancje znieczulajÄ…ce. Kleszcz wyczuwa swoje ofiary po temperaturze i zapachu. Spada na nie z wysokoÅ›ci i rozpoczyna wÄ™drówkÄ™ po ciele, szukajÄ…c odpowiedniego miejsca do wessania. Preferuje miejsca dobrze ukrwione i maÅ‚o widoczne dla żywiciela. U czÅ‚owieka sÄ… to okolice gÅ‚owy, uszu, pachy, boki klatki piersiowej. U zwierzÄ…t, zwÅ‚aszcza kotów i psów, kleszcze umiejscawiajÄ… siÄ™wpobliżu powierzchownych naczyÅ„ krwionoÅ›nych – za uszami, na brzuchu, pod pachami i na grzbiecie.

 

O tym, że zostaliÅ›my ugryzieni przekonujemy siÄ™ czÄ™sto dopiero wtedy, kiedy zaczynajÄ… siÄ™ objawy chorobowe: przy boreliozie pojawia siÄ™ rumieÅ„, a przy kleszczowym zapaleniu mózgu – objawy grypopodobne. I chociaż szczepionka chroni jedynie przed kleszczowym zapaleniem mózgu, warto siÄ™ zaszczepić. W aptekach dostÄ™pne sÄ… szczepionki dla dorosÅ‚ych i dla dzieci – wystarczy zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza rodzinnego. Szczepionka podawana jest w trzech dawkach. Lekarze polecajÄ… jÄ… zwÅ‚aszcza rolnikom, strażakom, policjantom czy strażnikom miejskim. Przed innymi chorobami nie uchroni nas szczepionka, dlatego po powrocie ze spaceru warto obejrzeć dokÅ‚adnie skórÄ™, szczególnie dokÅ‚adnie w miejscach, w których jest najdelikatniejsza: pod pachami, w zgiÄ™ciach stawów, za uszami.

 

 

WybierajÄ…c siÄ™ na spacer do lasu czy parku pamiÄ™tajmy o odpowiednim ubraniu siÄ™: dÅ‚ugie rÄ™kawy, spodnie, nakrycie gÅ‚owy i buty zakrywajÄ…ce stopy i o posmarowaniu skóry specjalnymi preparatami (repelentami) odstraszajÄ…cymi kleszcze i owady.

SÄ… powszechnie dostÄ™pne w aptece lub sklepie kosmetycznym. Koty i psy także możemy zabezpieczyć specjalnymi preparatami ochronnymi dla zwierzÄ…t. Aplikuje siÄ™ je na skórÄ™ karku – dziaÅ‚ajÄ… okoÅ‚o miesiÄ…ca. Można je kupić w sklepach z żywnoÅ›ciÄ… dla zwierzÄ…t i w lecznicach weterynaryjnych.

 

   
Drukuj