Efekty i plany | autor: (opr. B. S.) |
Komendant konstanciÅ„skiej straży miejskiej Janusz Wiaterek przedstawiÅ‚ statystyki obrazujÄ…ce pracÄ™ strażników. W marcu funkcjonariusze podjÄ™li prawie 400 interwencji, w efekcie których naÅ‚ożono 66 mandatów na Å‚Ä…cznÄ… kwotÄ™ 8 100 zÅ‚, udzielono 84 pouczeÅ„ i zarejestrowano 234 przekroczenia prÄ™dkoÅ›ci, które wyceniono na ponad 27 tys. zÅ‚.
Kwota ta mogÅ‚aby być znacznie wyższa – zaznacza Janusz Wiaterek. – Jednak oprogramowanie, z którego korzystajÄ… nasi strażnicy, dziaÅ‚a na korzyść sprawców, gdyż system za popeÅ‚nione wykroczenie dobiera automatycznie minimalnÄ… wysokość mandatu. Zaprzecza to opiniom, że fotoradar w Konstancinie-Jeziornie sÅ‚uży gminie jako maszynka do zarabiania pieniÄ™dzy. Celem kontroli radarowych jest poprawa bezpieczeÅ„stwa wszystkich użytkowników dróg. PotwierdzajÄ… to sami mieszkaÅ„cy, którzy zgÅ‚aszajÄ… potrzebÄ™ zwiÄ™kszenia na terenie miasta czÄ™stotliwoÅ›ci kontroli prÄ™dkoÅ›ci. PodajÄ… też nowe punkty, w których powinien stanąć fotoradar – dodaje komendant.
W kwietniu: trwaÅ‚a akcja „Czystość w mieÅ›cie”, w ramach której strażnicy wraz z pracownikami WydziaÅ‚u Ochrony Åšrodowiska i Rolnictwa UrzÄ™du Miasta i Gminy kontrolowali stan porzÄ…dku w mieÅ›cie. Do dziaÅ‚aÅ„ wÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ aktywnie soÅ‚ectwa przekazujÄ…c urzÄ™dnikom wykaz nieuporzÄ…dkowanych posesji, w których wskazana byÅ‚aby interwencja funkcjonariuszy. Strażnicy podjÄ™li 32 interwencje wobec wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci, którzy zaniechali obowiÄ…zków wynikajÄ…cych z ustawy o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach.
W kwietniu za przekroczenie dozwolonej prÄ™dkoÅ›ci potwierdzone wskazaniami fotoradaru strażnicy naÅ‚ożyli 104 mandaty karne na kwotÄ™ 12 950 zÅ‚. PodjÄ™li 345 interwencji wobec sprawców wykroczeÅ„ udzielajÄ…c 86 pouczeÅ„ oraz nakÅ‚adajÄ…c 126 mandatów karnych na Å‚Ä…cznÄ… kwotÄ™ 14 750 zÅ‚.
– PoczÄ…tkowo Å›rednio wierzyliÅ›my w zapowiadane zmiany w pracy straży miejskiej – Å›mieje siÄ™ jeden z naszych czytelników. – Ale te liczby przemawiajÄ… do mnie. Tak trzymać!
W kwietniu strażnicy miejscy podjÄ™li 32 interwencje wobec wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci, którzy zaniechali obowiÄ…zków wynikajÄ…cych z ustawy o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach
W kwietniu zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ również modernizacja systemu monitoringu wizyjnego. Za kwotÄ™ ponad 30 tys. zÅ‚ zostaÅ‚ zakupiony i zainstalowany dodatkowy sprzÄ™t sÅ‚użący poprawie jakoÅ›ci obserwacji i systemu rejestracji zdarzeÅ„, potrzebny m.in. do monitorowania terenu skateparku przy ul. Bielawskiej. Operatorzy monitoringu ujawnili w kwietniu 148 wykroczeÅ„ popeÅ‚nionych na obszarach monitorowanych, w tym 48 przypadków spożywania alkoholu w miejscach zabronionych przez ustawÄ™ o wychowaniu w trzeźwoÅ›ci i przeciwdziaÅ‚aniu alkoholizmowi oraz 54 przypadki zakÅ‚ócania Å‚adu i porzÄ…dku publicznego.
– W maju i czerwcu zdecydowanie wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ zwrócimy na zakÅ‚ócanie porzÄ…dku publicznego przez osoby spożywajÄ…ce napoje alkoholowe wmiejscach przez ustawÄ™ zabronionych – informuje Janusz Wiaterek. – CzÄ™sto bowiem tak bywa, że wypite procenty zbyt mocno szumiÄ… amatorom biesiady pod chmurkÄ… w gÅ‚owie i konieczne jest uspokojenie nastrojów. WystÄ…piÅ‚em również do burmistrza gminy o wydanie strażnikom upoważnieÅ„ do kontroli placówek handlowych zajmujÄ…cych siÄ™ sprzedażą alkoholu w mieÅ›cie w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż. Sprawdzane bÄ™dÄ… m.in. koncesje na sprzedaż napojów alkoholowych, rachunki za opÅ‚acanie koncesji, czy dokonywana jest sprzedaż osobom nieletnim i nietrzeźwym oraz realizacja innych obowiÄ…zków naÅ‚ożonych na przedsiÄ™biorców przez ustawÄ™ o wychowaniu w trzeźwoÅ›ci i przeciwdziaÅ‚aniu alkoholizmowi. Zwracana bÄ™dzie ponadto uwaga tym przedsiÄ™biorcom, którzy nie bÄ™dÄ… stosowali siÄ™ do jej postanowieÅ„, a w sytuacjach rażących naruszeÅ„ prawa nakÅ‚adane bÄ™dÄ… mandaty oraz kierowane bÄ™dÄ… wnioski do burmistrza o odebrania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, jak np. w przypadku powtarzajÄ…cego siÄ™ co najmniej dwukrotnie w okresie szeÅ›ciu miesiÄ™cy w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy zakÅ‚ócania porzÄ…dku publicznego w zwiÄ…zku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzÄ…cy ten punkt nie powiadamia organów powoÅ‚anych do ochrony porzÄ…dku publicznego – podsumowuje komendant Wiaterek.
ZachÄ™camy zatem wszystkich mieszkaÅ„ców Konstancina-Jeziorny do zgÅ‚aszania straży miejskiej tych miejsc, gdzie dochodzi do zakÅ‚óceÅ„ porzÄ…dku publicznego pod bezpÅ‚atny numer telefonu 986.
W maju i czerwcu zdecydowanie wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ strażnicy zwrócÄ… na zakÅ‚ócanie porzÄ…dku publicznego przez osoby spożywajÄ…ce napoje alkoholowe w miejscach ustawowo zabronionych i zachÄ™cajÄ… mieszkaÅ„ców gminy do zgÅ‚aszania straży miejskiej tych miejsc, gdzie dochodzi do zakÅ‚óceÅ„ porzÄ…dku publicznego
– Wraz z nastaniem wiosny coraz wiÄ™cej takich zgÅ‚oszeÅ„ odnotowujÄ… konstanciÅ„scy strażnicy miejscy od mieszkaÅ„ców, którzy widzÄ…c osoby spożywajÄ…ce alkohol w miejscach publicznych proszÄ… czy też żądajÄ… podjÄ™cia natychmiastowej interwencji i czÄ™sto przykÅ‚adnego ukarania – mówi komendant Wiaterek. Sprawa jednak nie jest tak prosta, jak siÄ™ niektórym mieszkaÅ„com wydaje. Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwoÅ›ci i przeciwdziaÅ‚aniu alkoholizmowi w art. 14 precyzuje miejsca w przestrzeni publicznej, w których zabrania siÄ™ sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych: na terenie szkóÅ‚ oraz innych zakÅ‚adów i placówek oÅ›wiatowo-wychowawczych, opiekuÅ„czych i domów studenckich, na terenie zakÅ‚adów, firm, instytucji oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników, w miejscach i czasie masowych zgromadzeÅ„, w Å›rodkach i obiektach komunikacji publicznej (z wyjÄ…tkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociÄ…gach, w których dopuszcza siÄ™ sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartoÅ›ci alkoholu oraz piwa), jak również w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnÄ™trznych, w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejÅ›ciowego jednostek wojskowych.
Zabronione jest spożywanie napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjÄ…tkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów. Ustawa dopuszcza sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierajÄ…cych wiÄ™cej niż 4,5 proc. alkoholu na imprezach na otwartym powietrzu, lecz tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na okreÅ›lonych obszarach gminy, ze wzglÄ™du na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub staÅ‚y zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych. Art. 15 ustawy zabrania natomiast sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdujÄ… siÄ™ w stanie nietrzeźwoÅ›ci, osobom do lat 18 oraz na kredyt lub pod zastaw. W przypadku wÄ…tpliwoÅ›ci co do peÅ‚noletnoÅ›ci nabywcy, sprzedajÄ…cy lub podajÄ…cy napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzajÄ…cego wiek nabywcy.
Ustawodawca przewidziaÅ‚ odpowiedzialność za naruszenie przepisów – nie tylko za samo spożywanie, ale również za usiÅ‚owanie spożywania. W takim przypadku grzywna naÅ‚ożona przez funkcjonariusza straży miejskiej może wynieść nawet 500 zÅ‚.
|