DEMONTAÅ» UZDROWISKA autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Sanatorium przy Źródle

Po sanatorium Przy Źródle nie ma już Å›ladu

 

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał prace na budowie Konstancińskiego Centrum Hydroterapii jako prowadzone niezgodnie z pozwoleniem na budowę.

 

Wykonawca inwestycji firma Warbud rozpoczęła budowÄ™ centrum hydroterapii od caÅ‚kowitej rozbiórki istniejÄ…cego budynku sanatorium Przy Źródle. – W zwiÄ…zku z tym, że pozwolenie na budowÄ™ nie przewiduje rozbiórki budynku, lecz jego nadbudowÄ™ i rozbudowÄ™, musiaÅ‚em wstrzymać tÄ™ inwestycjÄ™, bo jest sprzeczna z pozwoleniem – stwierdza MirosÅ‚aw Satalecki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Piasecznie.

 

Projekt, na który wydane zostaÅ‚o pozwolenie na budowÄ™ zdecydowanie różni siÄ™ od obecnego

 

Podczas kilku spotkaÅ„ z mieszkaÅ„cami i przedstawicielami samorzÄ…du oraz stowarzyszeÅ„ spoÅ‚ecznych z terenu Konstancina-Jeziorny, zarzÄ…d spóÅ‚ki uzdrowiskowej prezentowaÅ‚ wizualizacjÄ™ przyszÅ‚ego centrum hydroterapii i zapewniaÅ‚, że dokumentacja jest gotowa i projekt realizowany bÄ™dzie na podstawie pozwolenia na budowÄ™ wydanego poprzedniemu wÅ‚aÅ›cicielowi trzy lata temu. Prace budowlane rozpoczęły siÄ™ z dużym opóźnieniem, zaledwie dwa dni przed upÅ‚ywem ważnoÅ›ci pozwolenia na budowÄ™.

 

Zmiany w projekcie miaÅ‚y być tylko kosmetyczne. OkazaÅ‚o siÄ™, że jednak nie. Projekt, autorstwa architekta mgr. inż. Mariusza KrupiÅ„skiego, na który wydane zostaÅ‚o pozwolenie na budowÄ™, zdecydowanie różni siÄ™ od obecnego. Przede wszystkim nie zakÅ‚adaÅ‚ rozbiórki istniejÄ…cego obiektu, a jedynie zdjÄ™cie dachu i rozebranie części pierwszego piÄ™tra, jego modernizacjÄ™, nadbudowÄ™ i rozbudowÄ™. Baseny solankowe miaÅ‚y być dwa: basen gÅ‚ówny z dwuprocentowÄ… solankÄ…, z dwoma torami do pÅ‚ywania oraz kaskadÄ…, sztucznÄ… rzekÄ…, biczami wodnymi i gejzerami sÅ‚użącymi do masażu i maÅ‚y basen z solankÄ… 6,48 proc. oraz dwa jacuzzi solankowe. Teraz mowa byÅ‚a o jednym basenie i jednym jacuzzi. Na piÄ™trze i poddaszu w istniejÄ…cym budynku zaprojektowano po modernizacji pokoje hotelowe: 13 pokoi dwuosobowych i jeden pokój jednoosobowy, razem 27 miejsc. Obecnie miejsc hotelowych miaÅ‚o być blisko dwukrotnie wiÄ™cej, bo aż 52.

 

– Już z tego widać, że zamiast sanatorium miaÅ‚ powstać maÅ‚y hotel. Nazywanie hoteliku z zapleczem SPA & Welness, z maÅ‚ym basenem (już nie solankowym), takiego jak wiele ostatnio budowanych, Centrum Hydroterapii to duża nadinterpretacja – mówi jeden z mieszkaÅ„ców.

 

Pierwotny projekt zakÅ‚adaÅ‚ budowÄ™ m.in. sali gimnastycznej, siÅ‚owni, kriokomory oraz gabinetów lekarskich i fizykoterapii. Co w rzeczywistoÅ›ci zawiera nowy projekt, nie wiadomo, bowiem nie zostaÅ‚ zÅ‚ożony projekt zamienny, a z autorem tego, na który wydano pozwolenie na budowÄ™, nikt zmian nie konsultowaÅ‚.

 

Zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej, do 9 grudnia 2014 r. wÅ‚aÅ›ciciel spóÅ‚ki uzdrowiskowej zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ zainwestować w spóÅ‚kÄ™ 15 mln zÅ‚. Na razie zamiast rozbudowy i modernizacji infrastruktury uzdrowiskowej, trwa jej demontaż: sanatorium Przy Źródle zostaÅ‚o rozebrane praktycznie do zera, w BiaÅ‚ym Domu zlikwidowany zostaÅ‚ Å‚óżkowy oddziaÅ‚ rehabilitacji kardiologicznej, a deklarowanej rozbudowy szpitali rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej też jakoÅ› nie widać. Zgodnie z zapewnieniami Krzysztofa GÅ‚ogowskiego, prezesa zarzÄ…du spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, zÅ‚ożonymi w lutym podczas posiedzenia Komisji Uzdrowiskowej, Zdrowia i Opieki SpoÅ‚ecznej Rady Miejskiej, KonstanciÅ„skie Centrum Hydroterapii miaÅ‚o być gotowe do koÅ„ca maja 2015 r. W tej chwili powstanie obiektu stoi pod znakiem zapytania. MieliÅ›my poznać dziaÅ‚alność spóÅ‚ki po owocach. LatoÅ› nie obrodziÅ‚y.

 

Powstanie Centrum Hydroterapii stoi pod znakiem zapytania. MieliÅ›my poznać dziaÅ‚alność spóÅ‚ki uzdrowiskowej po owocach. LatoÅ› nie obrodziÅ‚y

 

SamorzÄ…d naszej gminy i jej mieszkaÅ„cy sÄ… mocno zaniepokojeni stanem realizacji zobowiÄ…zaÅ„ prywatyzacyjnych oraz możliwoÅ›ciÄ… bankructwa spóÅ‚ki i wyprzedaży jej majÄ…tku. Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk i przewodniczÄ…cy rady miejskiej Andrzej CieÅ›lawski na spotkaniu w Ministerstwie Skarbu PaÅ„stwa uzyskali informacjÄ™, że w najbliższym czasie departament nadzorujÄ…cy proces prywatyzacyjny przeprowadzi w spóÅ‚ce kontrolÄ™.

 

Wobec braku innych podmiotów Å›wiadczÄ…cych zakontraktowane usÅ‚ugi uzdrowiskowe, ewentualna likwidacja spóÅ‚ki może skutkować utratÄ… przez naszÄ… gminÄ™ statusu uzdrowiska. Obecnie zamiar prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci uzdrowiskowej planuje Centrum Kompleksowej Rehabilitacji. DziaÅ‚alność innych podmiotów uzależniona jest jednak od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy A ochrony uzdrowiskowej – planu uchwalonego w czerwcu 2011 r., uwzglÄ™dniajÄ…cego potrzeby i interesy tylko prywatyzowanej wtedy spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Do zmiany planu i operatu uzdrowiskowego powinniÅ›my przystÄ…pić niezwÅ‚ocznie – do 2016 r. gmina musi sporzÄ…dzić operat uzdrowiskowy, w przeciwnym przypadku stracimy status uzdrowiska.

   
Drukuj