TRWA NABÓR DO PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ autor: KLARA WARECKA
   

Od 3 marca trwa rekrutacja do gminnych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach i szkół na rok szkolny 2014/2015.

 

Budowa gminnego żłobka

Po zakończeniu budowy gminnego żlobka rozpocznie się kapitalny remont Tęczowego Przedszkola

 

Przykrą niespodzianką dla rodziców jest zamknięcie na rok Tęczowego Przedszkola przy ul. Jaworskiego. W związku z planowanym kapitalnym remontem placówki, który rozpocznie się w czasie wakacji, na rok szkolny 2014/2015 nie będzie do niego naboru. Po zakończeniu budowy gminnego żłobka – po 30 czerwca 2014 r – rozpocznie się kapitalny remont Tęczowego Przedszkola, który planowo ma się zakończyć do 30 czerwca 2015 r.

 

Na stronie internetowej urzędu miasta, władze gminy „za wszelkie niedogodności z tego powodu przepraszają”, ale nie wskazują rodzicom żadnej zastępczej placówki. Teoretycznie w lecie zakończyć się powinna budowa nowego przedszkola w Oborach, jednak dotrzymanie terminu zakończenia prac jest problematyczne. Dodatkowym utrudnieniem byłby dowóz dzieci z Mirkowa do Obór. Planowane przeniesienie oddziałów przedszkolnych do pomieszczeń liceum przy ul. Mirkowskiej również stoi pod znakiem zapytania – starostwo nie zadecydowało na razie o ich przeznaczeniu. Władze miasta rozważają również możliwość wynajęcia na czas remontu Tęczowego Przedszkola sali w którejś z prywatnych placówek. Na razie brak jednak konkretnych decyzji.

 

W tym roku nabór do gminnych placówek odbywa się na nowych zasadach, zgodnych z zapisami ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw: pierwszeństwo przy umieszczaniu dziecka w gminnym przedszkolu przysługuje osobom niepełnosprawnym, dzieciom z rodzin zastępczych, rodzicom samotnie wychowującym dzieci oraz rodzinom wielodzietnym (z minimum trojgiem dzieci). Dodatkowo samorząd może wprowadzić swoje kryteria przyjęć (nie więcej niż sześć) i przyznać każdemu kryterium określoną liczbę punktów.

 

W przypadku rekrutacji do gminnego przedszkola nasz samorząd zadecydował o możliwości przyznania maksymalnie 22 punktów. Wartości kryteriów w punktach:

• do przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata – 4 pkt.,

• rodzic samotnie wychowujący dziecko lub oboje rodzice dziecka pracują lub studiują na studiach dziennych – 5 pkt.,

• rodzice kandydata są płatnikami podatku na rzecz gminy – 3 pkt.,

• deklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu wynosi minimum osiem godz. – 5 pkt.,

• kandydat podlega obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w roku szkolnym 2014/2015 – 5 pkt.

 

W przypadku rekrutacji dzieci do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, można otrzymać maksimum 16 punktów, a wartość poszczególnych kryteriów wynosi:

• do szkoły uczęszcza rodzeństwo kandydata – 4 pkt.,

• rodzic samotnie wychowujący dziecko lub oboje rodzice dziecka pracują lub studiują na studniach dziennych – 5 pkt.,

• rodzice kandydata zamieszkują w pobliżu szkoły – 4 pkt.,

• rodzice kandydata są płatnikami podatku na rzecz gminy – 3 pkt.

 

Każdy rodzic ma prawo zapisać dziecko do trzech, wybranych przez siebie, przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

 

Termin składania wniosków o przyjęcie dziecka do gminnego przedszkola lub szkoły upływa 31 marca. Publiczne ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych nastąpi 10 kwietnia o godz. 12.00. Kolejny tydzień, do 18 kwietnia, rodzice mają na pisemne potwierdzenie woli uczęszczania dziecka do danej placówki. Podanie ostatecznej listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych – 30 kwietnia o godz. 12.00. W ciągu siedmiu dni od podania ostatecznej listy rodzice (lub prawni opiekunowie) mogą złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia, a placówka zobowiązana jest wydać takie uzasadnienie w ciągu pięciu dni od złożenia wniosku. Zgodnie z ustawą, uzasadnienie musi zawierać przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym. Od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia, rodzice mogą odwołać się do dyrektora placówki w terminie siedmiu dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia. Na rozstrzygniecie odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej dyrektor placówki ma kolejne siedem dni.

 

Zasady rekrutacji dzieci do gminnych szkół podstawowych nie są aż tak skomplikowane. Wystarczy, jeśli rodzic zgłosi dziecko w rejonowej szkole podstawowej.

 

 

 

Ważne dla rodziców

 

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy, droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać 3 km w przypadku uczniów klas I–IV szkół podstawowych lub 4 km w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza wymienione odległości, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko siedmiu lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.

   
Drukuj