GRUNT TO GRUNT | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
21 miesięcy po podjęciu przez radę miejską uchwały o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) wschodniej (pofabrycznej) części Mirkowa, wykonawca planu złożył projekt opracowania w Wydziale Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy. Czy zawarte w nim zostało wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o terenach po byłej papierni?
Projekt planu powinien zawierać prognozÄ™ oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko i z pewnoÅ›ciÄ… taka prognoza jest sporzÄ…dzona, ale tego, jak na Å›rodowisko wpÅ‚ynęło 250 lat zanieczyszczania terenu przez zakÅ‚ad przemysÅ‚owy w planie raczej nie znajdziemy – zwraca uwagÄ™ J. B., mieszkaniec Mirkowa. – Na poprzemysÅ‚owym gruncie ma powstać nowe osiedle, może nasze dzieci zdecydowaÅ‚yby siÄ™ zamieszkać blisko nas, ale chcemy wiedzieć czy nie bÄ™dÄ… mieszkać na bombie ekologicznej.
To oczywiste, że przed podjÄ™ciem decyzji o przeznaczeniu terenów poprzemysÅ‚owych na cele budowlane, a zwÅ‚aszcza pod budownictwo mieszkaniowe, powinny zostać wykonane badania gleby i wód gruntowych, stwierdzajÄ…ce brak lub obecność zanieczyszczeÅ„ metalami ciężkimi, kwasami lub substancjami ropopochodnymi. Przeprowadzenie badaÅ„ gruntu na kilkudziesiÄ™ciohektarowym obszarze byÅ‚ej papierni wymagaÅ‚oby pobrania kilkuset próbek i zbadaniu ich w wyspecjalizowanym laboratorium. To dość kosztowne procedury, kilkakrotnie przewyższajÄ…ce wynagrodzenie wykonawcy planu. ZresztÄ… w umowie na sporzÄ…dzenie planu nie ma ani sÅ‚owa o koniecznoÅ›ci zbadania pofabrycznych gruntów i okreÅ›lenia stopnia ich czystoÅ›ci (lub nie). Takie badania nie leżą ani w interesie wÅ‚aÅ›ciciela terenu, ani ewentualnego przyszÅ‚ego nabywcy, który chce kupić jak najtaniej. Leżą chyba jednak w interesie gminnego samorzÄ…du – to gmina zleciÅ‚a wykonanie planu i firmuje go.
Na tym terenie nie byÅ‚o wytwórni biszkoptowych ciasteczek, tylko papiernia – uciążliwy zakÅ‚ad przemysÅ‚owy. Musimy i chcemy brać pod uwagÄ™ stan gruntu i wynikajÄ…ce z niego możliwe zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi
Na tym terenie nie byÅ‚o wytwórni biszkoptowych ciasteczek, tylko papiernia – uciążliwy zakÅ‚ad przemysÅ‚owy. Zanieczyszczenie gruntów może pochodzić ze staÅ‚ych i ciekÅ‚ych odpadów przemysÅ‚owych zawierajÄ…cych metale ciężkie, m.in. oÅ‚ów, kadm, chrom oraz kwasy, barwniki, kleje, farby drukarskie. ZanieczyszczeÅ„ dostarczaÅ‚ także transport fabryczny – w grunt wsiÄ…kaÅ‚y smary, oleje, benzyna. Krótko mówiÄ…c w ziemi może być póÅ‚ tablicy Mendelejewa. 100 czy 200 lat temu nikt nie zastanawiaÅ‚ siÄ™, co to jest skażenie Å›rodowiska naturalnego, nie obowiÄ…zywaÅ‚y restrykcyjne normy oczyszczania Å›cieków i nikt nie myÅ›laÅ‚ o wpÅ‚ywie szkodliwych czynników na zdrowie pracowników fabryki i mieszkaÅ„ców pobliskiego osiedla. DziÅ› musimy i chcemy brać pod uwagÄ™ stan gruntu i wynikajÄ…ce z niego możliwe zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Gmina, planujÄ…c na pofabrycznym terenie budowÄ™ osiedla mieszkaniowego, zakÅ‚adów infrastruktury uzdrowiskowej i obiektów rekreacyjno-sportowych, jest do tego – zdaniem mieszkaÅ„ców i przedstawicieli lokalnych stowarzyszeÅ„ spoÅ‚ecznych – wrÄ™cz zobowiÄ…zana. Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem ministra Å›rodowiska w sprawie standardów jakoÅ›ci gleby oraz standardów jakoÅ›ci ziemi, grunt uznaje siÄ™ za zanieczyszczony, gdy stężenie co najmniej jednej substancji przekracza wartość dopuszczalnÄ… okreÅ›lonÄ… w zaÅ‚Ä…czniku do rozporzÄ…dzenia.
Prace nad sporzÄ…dzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pofabrycznych terenów w Mirkowie weszÅ‚y w kolejnÄ… fazÄ™. Po otrzymaniu projektu planu przez WydziaÅ‚ Planowania Przestrzennego UMiG, kolejnym krokiem bÄ™dzie wysÅ‚anie planu do uzgodnieÅ„ przewidzianych ustawÄ… o planowaniu przestrzennym z m.in. zarzÄ…dcÄ… dróg, wojewódzkim konserwatorem zabytków, organizacjami ochrony przyrody, sÅ‚użbami sanitarnymi, strażą pożarnÄ…, policjÄ… oraz uzyskanie opinii powiatowej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, wÅ‚adz samorzÄ…dowych sÄ…siednich gmin i regionalnego dyrektora ochrony Å›rodowiska. Dopiero po zakoÅ„czeniu uzgodnieÅ„, uzyskaniu opinii i wprowadzeniu do planu ewentualnych zmian z nich wynikajÄ…cych, projekt MPZP zostanie wyÅ‚ożony do publicznego wglÄ…du i zebrane zostanÄ… uwagi do niego. Uwagi wniesione do planu rozpatrzy burmistrz i przekaże radzie miejskiej projekt planu wraz z nieuwzglÄ™dnionymi uwagami. |