Po owocach nas poznacie | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
Po owocach nas poznacie – zapowiadaÅ‚ Krzysztof GÅ‚ogowski, prezes spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój dwa lata temu podczas pierwszego spotkania po prywatyzacji uzdrowiska. Na razie owoce sÄ… cierpkie i niezbyt dorodne.
W umowie prywatyzacyjnej wÅ‚adze spóÅ‚ki uzdrowiskowej oprócz realizacji sztandarowej inwestycji – budowy KonstanciÅ„skiego Centrum Hydroterapii – deklarowaÅ‚y: rozbudowÄ™ szpitala neurologicznego przy ul. Sue Ryder (o 60 Å‚óżek), szpitala rehabilitacji kardiologicznej przy ul. GÄ…siorowskiego (o 170 Å‚óżek) oraz BiaÅ‚ego Domu przy ul. Mostowej (również o 170 Å‚óżek) i rozbudowy bazy przyrodoleczniczej. Podczas kolejnych spotkaÅ„ z wÅ‚adzami samorzÄ…dowymi naszej gminy i mieszkaÅ„cami zarzÄ…d spóÅ‚ki przedstawiaÅ‚ kolejne projekty i wizualizacje nowo wybudowanych obiektów. Rozbudowa szpitali rehabilitacyjnych zostaÅ‚a przesuniÄ™ta o kilka lat, po roku 2015 – najpierw centrum hydroterapii. Zapowiadane na 17 sierpnia ubiegÅ‚ego roku wmurowanie kamienia wÄ™gielnego pod budowÄ™ centrum nie doszÅ‚o jednak do skutku.
4 lutego, podczas obrad Komisji Uzdrowiskowej, Zdrowia i Opieki SpoÅ‚ecznej Rady Miejskiej samorzÄ…dowcy i mieszkaÅ„cy nie kryli obaw: – Czas pÅ‚ynie, w maju 2013 r. uroczyÅ›cie podpisana zostaÅ‚a umowa z przedstawicielami samorzÄ…du Mazowsza na unijne dofinansowanie budowy w ramach projektu „Rozbudowa imodernizacja infrastruktury uzdrowiskowej Konstancina-Zdrój”, ale do dziÅ› (4 lutego – red.) nie zostaÅ‚ wyÅ‚oniony wykonawca, a pozwolenie na budowÄ™ centrumhydroterapii wygasa 7 lutego.
Bank Polskiej SpóÅ‚dzielczoÅ›ci Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (BPS TFI), mimo podjÄ™tych zobowiÄ…zaÅ„ prywatyzacyjnych, odmówiÅ‚ finansowania budowy KonstanciÅ„skiego Centrum Hydroterapii
Zaproszeni na posiedzenie komisji przedstawiciele zarzÄ…du spóÅ‚ki wyjaÅ›niali, dlaczego budowa siÄ™ nie rozpoczęła: zabrakÅ‚o pieniÄ™dzy. Oprócz 8,8 mln zÅ‚ unijnego dofinansowania, na budowÄ™ centrum potrzeba jeszcze ponad 25 mln zÅ‚. Tymczasem ZarzÄ…d Banku Polskiej SpóÅ‚dzielczoÅ›ci Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (BPS TFI), mimo podjÄ™tych zobowiÄ…zaÅ„ prywatyzacyjnych, odmówiÅ‚ finansowania inwestycji. To wÅ‚aÅ›nie BPS TFI wyÅ‚ożyÅ‚o pieniÄ…dze na zakup udziaÅ‚ów spóÅ‚ek uzdrowiskowych w Konstancinie-Jeziornie, Iwoniczu Zdroju i Kamieniu Pomorskim oraz gwarantowaÅ‚o nakÅ‚ady inwestycyjne. Znalezienie innego źródÅ‚a finansowania okazaÅ‚o siÄ™ nieÅ‚atwym zadaniem.
6 lutego firma Warbud podpisaÅ‚a ze spóÅ‚kÄ… uzdrowiskowÄ… kontrakt na nadbudowÄ™ budynku sanatorium Przy Źródle oraz dobudowÄ™ pawilonu Centrum Hydroterapii
– Rozmowy z innymi bankami jeszcze trwajÄ… – gdybyÅ›my mieli wkÅ‚ad wÅ‚asny na poziomie 10 mln zÅ‚ z uzyskaniem kredytu nie byÅ‚oby problemu – mówiÅ‚ Krzysztof GÅ‚ogowski. WyjÅ›ciem z sytuacji może być sprzedaż należącej do spóÅ‚ki, a niewykorzystywanej w dziaÅ‚alnoÅ›ci leczniczej nieruchomoÅ›ci o powierzchni 8 500 mkw., poÅ‚ożonej w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 48. Walne zgromadzenie spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój już wyraziÅ‚o zgodÄ™ na sprzedaż nieruchomoÅ›ci. Prezes spóÅ‚ki zapewniÅ‚ też, że do 7 lutego podpisana zostanie umowa z wykonawcÄ… inwestycji – spóÅ‚kÄ… Warbud. – Faktycznie budowa centrum już siÄ™ rozpoczęła – zapewniaÅ‚ prezes Krzysztof GÅ‚ogowski.
– UwierzÄ™, jak zobaczÄ™ – odpowiedziaÅ‚a jedna z uczestniczek posiedzenia komisji. – Kiedy bÄ™dÄ™ mogÅ‚a pójść na spacer i przekonać siÄ™ naocznie? – pytaÅ‚a.
Zgodnie z deklaracjÄ… Krzysztofa GÅ‚ogowskiego, 6 lutego spóÅ‚ka Warbud podpisaÅ‚a kontrakt na nadbudowÄ™ budynku sanatorium Przy Źródle oraz dobudowÄ™ pawilonu Centrum Hydroterapii. UmowÄ™ z ramienia Warbudu podpisali Wojciech Gerber, czÅ‚onek zarzÄ…du, oraz Lech WÄ…sowski, dyrektor DBMed, a ze strony Uzdrowiska Konstancin-Zdrój – prezes Krzysztof GÅ‚ogowski.
Budowa ruszy z póÅ‚rocznym poÅ›lizgiem. ZakoÅ„czenie prac przewidziane jest na 31 maja 2015 r. Projekt autorstwa pracowni Open Architekci przewiduje podzielenie centrum na trzy strefy: mieszkalno-hotelowÄ… na 52 miejsca, w której znajdÄ… siÄ™ również gabinety lekarskie i zabiegowe, strefÄ™ wody – basen o wymiarach 12 x 15 m ze sÅ‚onÄ… wodÄ…, prÄ…dami wodnymi i kaskadami, solankowe jacuzzi, Å‚aźnie i sauny – oraz strefÄ™ restauracyjno-konferencyjnÄ… z kawiarniÄ…, restauracjÄ… i salÄ… konferencyjnÄ….
Kolejnym budynkiem, który zamierza rozbudowywać spóÅ‚ka uzdrowiskowa, jest szpital rehabilitacji neurologicznej. SpóÅ‚ka planuje dobudowanie drugiej kondygnacji w celu zwiÄ™kszenia liczby Å‚óżek prawie dwukrotnie. JeÅ›li sytuacja finansowa spóÅ‚ki pozwoli, budowa centrum i rozbudowa neurologii bÄ™dÄ… prowadzone równoczeÅ›nie. Rozbudowa szpitala rehabilitacji kardiologicznej przy ul. GÄ…siorowskiego planowana jest po zakoÅ„czeniu tych inwestycji. Inaczej, niż zapowiadaÅ‚y wÅ‚adze spóÅ‚ki uzdrowiskowej dwa lata temu, ma wyglÄ…dać przebudowa BiaÅ‚ego Domu: zakÅ‚ad przyrodoleczniczy przeniesiony zostanie do centrum hydroterapii, oddziaÅ‚ rehabilitacji kardiologicznej do rozbudowanego szpitala rehabilitacji przy ul. GÄ…siorowskiego, a po modernizacji i przebudowie BiaÅ‚y Dom zmieni siÄ™ w „placówkÄ™ rezydencjalnÄ…, Å›wiadczÄ…cÄ… usÅ‚ugi opiekuÅ„cze i rehabilitacyjne” – krótko mówiÄ…c w dom opieki. Obecnie trwajÄ… prace nad adaptacjÄ… hotelu Konstancja na budynek sanatoryjny – urzÄ…dzanie gabinetów lekarskich i rehabilitacyjnych, montaż windy, itp.
Tyle aktualne plany. Po ich zrealizowaniu baza uzdrowiskowa zwiększy się ponad dwukrotnie.
– Na razie, po dwóch latach od prywatyzacji, baza lecznicza ulegÅ‚a zmniejszeniu: zamkniÄ™te zostaÅ‚o sanatorium Przy Źródle, z BiaÅ‚ego Domu wywieziono Å‚óżka z oddziaÅ‚u rehabilitacji kardiologicznej, a część pomieszczeÅ„ podnajÄ™ta zostaÅ‚a na stacjÄ™ ratownictwa medycznego. Z wynajmu kolejnych pomieszczeÅ„ na przychodniÄ™ lekarskÄ… wycofaÅ‚a siÄ™ lecznica z Julianowa. Zorganizowanie domu opieki też nie zwiÄ™kszy liczby Å‚óżek sanatoryjnych – wylicza Anna S.
Dotychczas największe zmiany zaszły w restauracji Konstancja. Obiekt został wyremontowany i doposażony. W Konstancji otwarta została galeria sztuki, sale wykorzystywane są na imprezy kulturalne.
Najwyraźniej dotychczasowe dziaÅ‚ania spóÅ‚ki uzdrowiskowej nie satysfakcjonujÄ… mieszkaÅ„ców i samorzÄ…dowców. MieliÅ›my poznać dziaÅ‚ania nowego wÅ‚aÅ›ciciela uzdrowiska po owocach – czekamy na dorodniejsze
– I na sprzedaż garnków czy poÅ›cieli. To chyba nie do koÅ„ca podpada pod dziaÅ‚alność uzdrowiskowÄ… – mówi mieszkaniec Skolimowa. – Spotkania z ciekawymi osobami, wystawy, wieczorki, konkurs na ciastko – proszÄ™ bardzo, ale obok, a nie zamiast dziaÅ‚alnoÅ›ci leczniczej. I nie tylko ja tak uważam. MieliÅ›my poznać dziaÅ‚ania nowego wÅ‚aÅ›ciciela uzdrowiska po owocach, czekam na dorodniejsze owoce – dodaje.
Najwyraźniej dotychczasowe dziaÅ‚ania spóÅ‚ki uzdrowiskowej nie satysfakcjonujÄ… mieszkaÅ„ców i samorzÄ…dowców. – W ciÄ…gu kilku ostatnich lat z budżetu gminy przeznaczonych zostaÅ‚o kilkadziesiÄ…t milionów zÅ‚otych na inwestycje okoÅ‚o uzdrowiskowe: rewitalizacjÄ™ Parku Zdrojowego, zabytkowej Hugonówki i gruntownÄ… przebudowÄ™ kilkunastu ulic w otoczeniu obiektów uzdrowiskowych – przypomniaÅ‚ radny BogusÅ‚aw Komosa.
Teraz pora na dziaÅ‚ania spóÅ‚ki. Czekamy na duże inwestycje, które znaczÄ…co zmieniÄ… jakość i ilość usÅ‚ug o charakterze uzdrowiskowym. |