Woda stracona | autor: BARBARA STYLIANOU |
MieszkaÅ„cy osiedli na Grapie i w Mirkowie alarmujÄ…: otrzymujemy zawyżone rachunki. – Ze wskazaÅ„ mojego wodomierza wynika, że zużyÅ‚em (w okresie rozliczeniowym) 9,7 mszeÅ›c. wody, a z rachunku wynika, że prawie 14 mszeÅ›c. Dlaczego mam pÅ‚acić za wodÄ™, której nie zużyÅ‚em? – pyta B.D. Czy ZakÅ‚ad Gospodarki Komunalnej dziaÅ‚a zgodnie z prawem?
Za utrzymanie instalacji w należytym stanie technicznym i legalizację wodomierzy odpowiadają zarządcy nieruchomości
ZGK rozliczajÄ…c zużycie wody dziaÅ‚a zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodÄ™ i zbiorowym odprowadzaniu Å›cieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858, ze zm.), który stanowi, że ilość wody dostarczanej do nieruchomoÅ›ci ustala siÄ™ na podstawie wskazania wodomierza gÅ‚ównego, a w przypadku jego braku – na podstawie przeciÄ™tnych norm zużycia wody okreÅ›lonych w rozporzÄ…dzeniu ministra infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. (Dz. U. Nr 8, poz. 70). Miejscem wykonania umowy o dostawÄ™ wody jest zawór za wodomierzem gÅ‚ównym w budynku. Pomiar iloÅ›ci dostarczonej zimnej wody zawsze odbywa siÄ™ za pomocÄ… wodomierza gÅ‚ównego instalowanego na każdym poÅ‚Ä…czeniu (przyÅ‚Ä…czu) instalacji z sieciÄ… wodociÄ…gowÄ…. Rozliczanie należnoÅ›ci za wodÄ™ nastÄ™puje wedÅ‚ug wskazaÅ„ z tych wodomierzy. Przy rozliczaniu zużycia wody wykazanego przez wodomierz gÅ‚ówny na poszczególnych odbiorców zazwyczaj okazuje siÄ™, że wskazania wodomierza gÅ‚ównego sÄ… wyższe niż suma wskazaÅ„ wodomierzy indywidualnych. Powodów tej różnicy jest kilka: dopuszczalne przepisami bÅ‚Ä™dy przyrzÄ…dów pomiarowych (w granicach +/- 3 proc.), wybór ich rodzaju, zÅ‚y stan techniczny instalacji w budynku – przecieki i brak jednoczesnoÅ›ci dokonywania odczytów, a czasem pobór wody poza licznikiem. PrzedsiÄ™biorstwo wodociÄ…gowo-kanalizacyjne nie ponosi odpowiedzialnoÅ›ci za stan techniczny instalacji, wybór wodomierzy lokalowych i ich legalizacjÄ™ oraz wybór sposobu rozliczania za wodÄ™. To oznacza, że ZGK dostarcza wodÄ™ i oblicza jej zużyciewedÅ‚ug stanuwodomierza gÅ‚ównego. Za utrzymanie instalacji w należytym stanie technicznym i legalizacjÄ™ wodomierzy odpowiadajÄ… zarzÄ…dcy nieruchomoÅ›ci. Rozliczenie zużycia wody na poszczególne lokale powinno nastÄ™pować w oparciu o przekazany do wiadomoÅ›ci użytkownikom lokali regulamin rozliczeÅ„ dostarczonej wody. W regulaminie tymwinien być również okreÅ›lony sposób rozliczenia różnicy wskazaÅ„ pomiÄ™dzy wodomierzem gÅ‚ównyma sumÄ… wskazaÅ„ wodomierzy lokalowych: proporcjonalnie do iloÅ›ci faktycznie zużytej wody, liczby mieszkaÅ„ców lub od lokalu.
Nad nowelizacjÄ… przepisów dotyczÄ…cych sposobu rozliczania zużycia wody pracuje Ministerstwo Infrastruktury, ale rozliczanie wyÅ‚Ä…cznie na podstawie wskazania wodomierzy rejestrujÄ…cych zużycie w poszczególnych lokalach możliwe byÅ‚oby tylko w przypadku, gdyby wszyscy lokatorzy mieli tej samej klasy wodomierze zainstalowane zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi normami, o wspólnymterminie legalizacji, dostÄ™pne zawsze dla dostawcymediów. Takie rozwiÄ…zanie możliwe jest jednak tylko w nowych budynkach. Lokatorom starszych bloków pozostaje zobowiÄ…zanie zarzÄ…dcy nieruchomoÅ›ci: spóÅ‚dzielni, wspólnoty lub w przypadku lokali komunalnych ZGK, by zainteresowaÅ‚ siÄ™ przyczynÄ… tak dużych różnic wskazaÅ„ wodomierzy.
|