Będziemy skuteczniej działać
   

Z KAROLEM łUCZAKIEM, nowym komendantem straży miejskiej Konstancina-Jeziorny rozmawia Grażyna Matusik-Tomaszewska

 

KAROL ŁUCZAK jest od 1 listopada 2008 r. nowym komendantem straży miejskiej w gminie Konstancin- Jeziorna. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Po ukończeniu studiów, przez prawie 10 lat pełnił obowiązki dowódcy stacji meteorologicznej pułku lotniczego. Jako komendant straży miejskiej pracuje od piętnastu lat, kolejno w Sochaczewie i w Milanówku.

 

Czym zajmują się strażnicy miejscy?

 

– Najogólniej mówiąc, pilnujemy porządku. W Konstancinie dużo problemów stwarza parkowanie samochodów. Trudno jest zaparkować przy placówkach służby zdrowia, a tych w uzdrowisku jest wiele. W dni targowe – środy i soboty – patrolujemy teren wokół targowiska. Tam też brakuje miejsc parkingowych, samochody często blokują ruch. Zwracamy uwagę na czystość naszego miasta. W różnym zakresie współpracujemy z policją, strażą pożarną, strażą graniczną, z pogotowiem ratunkowym, sanepidem, szkołami, ochroną środowiska i innymi służbami. W ubiegłym roku odbyliśmy 239 tzw. mieszanych patroli strażników miejskich z policją.

 

A co z monitoringiem miasta?

 

– Mamy nadzieję, że już wkrótce. Sam tworzyłem system monitoringu w Milanówku i wiem, jak pomocny jest w naszej pracy. Stwarza możliwość szybszego reagowania strażników i policji, ułatwia współdziałanie i trochę dyscyplinuje tych, którzy porządku nie przestrzegają. Widocznym problemem są dzikie wysypiska śmieci.

 

Co w tej sprawie robi straż miejska?

 

– W tym roku przeprowadzimy kontrolę wszystkich posesji w mieście. Podzieliliśmy miasto na trzy sektory i kolejno będziemy sprawdzać, czy właściciele mają podpisane umowy na wywóz nieczystości stałych i płynnych. Będziemy również zwracać uwagę na tych, którzy nie sprzątają po swych psach. Skontrolujemy, czy psy są szczepione. Od marca zatrudnimy jeszcze dwóch strażników. W budżecie gminy przewidziane są środki na zakup drugiego samochodu dla straży – myślę że będziemy mogli skuteczniej działać.

 

Na czym polega współpraca ze szkołami, o której pan wspomniał?

 

– W szkołach podstawowych prowadzimy pogadanki. Dla najmłodszych klas wydaliśmy książeczki do kolorowania, poruszające problemy bezpieczeństwa. Starszym dzieciom i młodzieży chcemy pomóc w przygotowaniach do uzyskania karty rowerowej i motorowerowej. Planujemy wydanie kodeksu rowerzysty „Ja, rower, przepisy” i wspólnie z komendą ruchu drogowego przygotujemy chętnych do egzaminu.

 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy jak najmniej interwencji.

   
Drukuj