PARTNERZY Z DENZLINGEN autor: (opr. M)
   

Delegacja samorządowców i artystów plastyków z Denzlingen, niemieckiego miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny będzie gościła w naszym mieście w dniach 5–9 września.

Wystawa wycinanek ludowych, Konstancin

Wystawa wycinanek ludowych wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców Denzlingen

 

Goście wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. W ubiegłym roku delegacja niemiecka również odwiedziła Konstancin podczas festiwalu – idea i realizacja imprezy tak podobała się naszym partnerom, że burmistrz Denzlingen Markus Hollemann i przewodnicząca komitetu współpracy z Konstancinem-Jeziorną Iris Vorberg, planują zorganizowanie podobnego festiwalu w swoim mieście.

 

Dla niemieckich gości Komitet Współpracy Polsko-Niemieckiej w Konstancinie, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Klub Inicjatyw Obywatelskich wspólnie zaplanowali „Spacer po Konstancinie śladami Polaków z wyboru”, który zostanie zrealizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pomysłodawczyni spaceru Małgorzata Zarzycka, przewodnicząca Komitetu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Konstancinie, zainspirowana została wydarzeniami, jakimi były wystawy „Polacy z wyboru”, które odbyły się w Berlinie, Dreźnie i w Warszawie, oraz książką o tej tematyce i pod tym samym tytułem. W wydanym po polsku i niemiecku albumie „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” autorstwa Tomasza Markiewicza, Tadeusza Świątka i Krzysztofa Wittelsa, zawarte są historie niemieckich imigrantów, którzy przez ponad 200 lat przybywali do Polski, gdzie stawali się Polakami i przez lata wywierali duży wpływ na rozwój przemysłu, architektury, nauki i kultury w Warszawie i innych polskich miastach. Konstancin, który od chwili powstania był wielokulturowy, znakomicie wpisuje się w historię rodów przedstawionych w książce. Zamożne rodziny pochodzenia niemieckiego, zasymilowane już w drugim pokoleniu, posiadające w pobliskiej Warszawie zakłady przemysłowe, budowały w Konstancinie swoje letnie rezydencje. Wspólny spacer po Konstancinie niemiecką ścieżką poprowadzi Tadeusz Świątek, współautor wspomnianej książki. Pokaże on naszym gościom wille po niemieckich rodach – zachowany materialny ślad ich obecności.

 

W sobotę 7 września niemiecka delegacja będzie gośćmi „Salonu Konstancińskiego” w hotelu Konstancja w Parku Zdrojowym, gdzie Tadeusz Świątek wygłosi prelekcję wraz z prezentacją multimedialną o rodach konstancińskich, z uwzględnieniem rodów niemieckich. Prelekcja dla naszych gości będzie tłumaczona na język niemiecki.

 

Ważnym wydarzeniem Otwartych Ogrodów będzie czynny udział artystów plastyków z Denzlingen. Zaprezentują oni wystawę wełnianej tkaniny artystycznej Zojii Elchlepp (w foyer sali konferencyjnej hotelu Konstancja) oraz wystawę obrazów „Nana w ogrodzie” autorstwa Koła Artystów Malarzy z Denzlingen, które reprezentować będzie Barbara Bouffard.

 

Fotograficy z Denzlingen otrzymają zadanie sfotografowania Konstancina z niemieckiego punktu widzenia. Analogiczne zadanie mieli fotograficy z konstancińskiego klubu F-8, którzy realizowali pierwszą część przedsięwzięcia – fotografie Denzlingen z polskiego punktu widzenia (etnologiczne spojrzenie obcego). W 2014 r. planowana jest wspólna wystawa zdjęć.

 

W niedzielę 8 września goście z Denzlingen w ogrodzie we wsi Bielawa wysłuchają prelekcji dr. Łukasza Maurycego Stanaszka o osadnictwie olęderskim (holenderskim – red.) od XVIII do XIX w. w regionie etnograficznym Łurzyc. Prelekcja będzie również tłumaczona na język niemiecki.

 

Ostatniego dnia pobytu delegacji z Denzlingen, Tadeusz Świątek poprowadzi naszych gości śladami niemieckich rodów w Warszawie. W programie zwiedzania stolicy znajdą się m.in. cmentarz i kościół ewangelicki, Stare Miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Grupie niemieckiej towarzyszyć będzie ośmioosobowa delegacja mieszkańców z Saint-Cyr-sur-Mer, partnerskiego miasta Denzlingen we Francji. Goście z Francji są zainteresowani i Polską, i Festiwalem Otwarte Ogrody w Konstancinie. Wszyscy członkowie delegacji zarówno niemieckiej jak i francuskiej, będą gośćmi mieszkańców naszej gminy. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej współfinansuje spacer po Konstancinie, „Salon Konstanciński”, tłumaczenie prelekcji na język niemiecki i stałą opiekę tłumacza.

 

* * *

 

Efektem partnerstwa Denzlingen i Konstancina-Jeziorny jest współpraca w wielu dziedzinach. Komitety współpracy obydwu gmin są inicjatorami wielu przedsięwzięć artystycznych i sportowych. W połowie lipca w Denzlingen odbyły się Dni Kultury Polskiej, podczas których partnerskie miasto odwiedziła delegacja samorządowców i artystów z Konstancina-Jeziorny.W ratuszu prezentowana była wystawa wycinanki ludowej ze zbiorów Konstancińskiego Domu Kultury, a Wiesława Bogdańska, artystka z Kurpiów, w czasie wernisażu przedstawiła zwiedzającym sztukę robienia wycinanki.

 

Na scenie Domu Kultury w Denzlingen odbył się koncert trio jazzowego w składzie: Bożena Zalewska, Wojciech Zalewski i Wojciech Gogolewski z towarzyszącym kwartetem smyczkowym. Koncert spotkał się z dużym aplauzem publiczności. Jego powtórkę mogliśmy usłyszeć w niedzielę 21 lipca w Parku Zdrojowym w Konstancinie. Wraz z artystami do Denzlingen pojechali fotograficy z klubu F-8: Dorota Kasperska, Anna Kasperska i Jakub Chmielewski, którzy fotografowali Denzlingen z polskiego punktu widzenia. Grupa z Konstancina zakwaterowana była w domach niemieckich rodzin, które uczestniczyły w całości programu oraz ugościły wszystkich uczestników spotkania. Dni Kultury Polskiej w Denzlingen – Tradycja i Nowoczesność uzyskały wsparcie burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, burmistrza gminy Denzlingen, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie oraz obydwu społecznych Komitetów Partnerstwa Miast.

   
Drukuj