NA NOWYCH ZASADACH | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi obowiÄ…zywać bÄ™dzie już za niespeÅ‚na dwa miesiÄ…ce, od 1 lipca. Badania opinii publicznej pokazujÄ…, że zaledwie 4 proc. Polaków dobrze wie, jak sortować odpady, a aż 33 proc. nie ma o tym najmniejszego pojÄ™cia. PozostaÅ‚ym wydaje siÄ™, że wiedzÄ….
15 kwietnia minÄ…Å‚ termin skÅ‚adania deklaracji dotyczÄ…cych wysokoÅ›ci opÅ‚at, jakie bÄ™dziemy ponosili za wywóz odpadów komunalnych. Podczas kwietniowej sesji rady miejskiej burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk zapowiedziaÅ‚ przedÅ‚użenie terminu, bowiem ankieterzy nie dali rady zdążyć z zebraniem deklaracji – otrzymali je z urzÄ™du z opóźnieniem, dopiero dzieÅ„ po Å›wiÄ™tach wielkanocnych. Brak szczegóÅ‚owej informacji spowodowaÅ‚, że wypeÅ‚nienie deklaracji z mieszkaÅ„cem zabieraÅ‚o zwykle wiÄ™cej czasu niż przewidziane w teorii 15 minut.
– Do deklaracji, którÄ… wypeÅ‚nialiÅ›my z ankieterem, doÅ‚Ä…czona zostaÅ‚a informacja, która tak naprawdÄ™ nie wyjaÅ›niaÅ‚a niczego – mówi jeden z mieszkaÅ„ców. – Bo trudno zdanie „w zamian za opÅ‚atÄ™ Gmina zapewni mieszkaÅ„com odbiór odpadów z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… dostosowanÄ… do ich iloÅ›ci bezpoÅ›rednio z nieruchomoÅ›ci, w ustalonych z góry terminach” uznać za konkretnÄ… informacjÄ™. Pod ulotkÄ… nikt siÄ™ nie podpisaÅ‚, ot jakiÅ› Å›wistek. Nikt też nie wyjaÅ›niÅ‚ nam, w jaki sposób segregować Å›miecie: podobno szklanÄ… butelkÄ™ z metalowÄ… zakrÄ™tkÄ… trzeba rozkÅ‚adać na czynniki pierwsze, do jednego pojemnika butelka, do drugiego zakrÄ™tka. To jakiÅ› absurd, tym powinna zajÄ…c siÄ™ sortownia odpadów – dodaje W. W.
Same deklaracje też budziÅ‚y zdziwienie mieszkaÅ„ców: grafika i ukÅ‚ad skopiowane zostaÅ‚y z PITów, zbierane dane wykraczajÄ… poza konieczny zakres (imiÄ™ i nazwisko rodowe matki – w wiÄ™kszoÅ›ci gmin wystarczy PESEL), tajemnicze literki na dole pierwszej strony „System DOC.pl”, ani sÅ‚owa o ochronie danych osobowych, nie wspominajÄ…c o bÅ‚Ä™dach gramatycznych („na nieruchomoÅ›ci znajduje siÄ™ kompostownik”).
Cel wprowadzenia nowych zasad jest, zdawaÅ‚oby siÄ™, jasny: dostosowanie gospodarki odpadami do standardów unijnych poprzez objÄ™cie systemem odbioru wszystkich mieszkaÅ„ców gminy – a co za tym idzie, likwidacja dzikich wysypisk i spalania odpadów komunalnych w piecach domowych – upowszechnienie segregacji odpadów w gospodarstwach domowych, ograniczenie skÅ‚adowania odpadów komunalnych na skÅ‚adowiskach odpadów, krótko mówiÄ…c – poprawa stanu Å›rodowiska naturalnego.
Na razie efekt planowanych zmian jest odwrotny od zamierzonego. Ci, którzy do tej pory segregowali odpady, deklarujÄ…, że segregować nie bÄ™dÄ…. Dlaczego? Bo w praktyce bÄ™dzie to niemożliwe, tak jak w przypadku jednej ze wspólnot mieszkaniowych: 60 lokali, jedno niewielkie pomieszczenie na pojemniki, nie można wiÄ™c dla każdego z lokatorów ustawić po cztery sztuki. JeÅ›li pojemniki bÄ™dÄ… wspólne, z pewnoÅ›ciÄ… znajdzie siÄ™ kilku lokatorów, którzy segregować nie bÄ™dÄ… i stwierdzenie, kto nie segreguje, bÄ™dzie niemożliwe. Albo maÅ‚e osiedle domów jednorodzinnych: dziÅ› jeden duży pojemnik na odpady zmieszane, drugi na szkÅ‚o, plastik, metal i papier – od lipca kilkadziesiÄ…t pojemników, których nie ma gdzie postawić. Z koniecznoÅ›ci wiÄ™c wÅ‚aÅ›ciciele domów deklarujÄ…, że segregować Å›mieci nie bÄ™dÄ…. – Gdzie w maÅ‚ej kuchni ustawić cztery kubÅ‚y na Å›miecie zamiast jednego – pytajÄ… mieszkaÅ„cy komunalnych lokali.
– Widocznie póÅ‚tora roku na porzÄ…dne przygotowanie nowych zasad to za maÅ‚o – denerwuje siÄ™ nasz czytelnik Z. B. – Czy regulaminu czystoÅ›ci i porzÄ…dku nie można byÅ‚o uchwalić w ubiegÅ‚ym roku? Odpowiednio wczeÅ›nie ogÅ‚osić przetarg? Piaseczno już rozstrzygnęło przetarg, wiele gmin podobnie, u nas jak zwykle na ostatniÄ… chwilÄ™. I zero informacji: dotychczasowy operator pewnie odbierze nam pojemniki. Kto ma kupić nowe? PóÅ‚ roku temu burmistrz mówiÅ‚, że worki na odpady segregowane bÄ™dzie można pobrać w urzÄ™dzie, teraz już nikt nic nie mówi – wylicza.
11 kwietnia radna miejska uchwaliÅ‚a nowy „Regulamin utrzymania czystoÅ›ci i porzÄ…dku na terenie gminy Konstancin-Jeziorna”. Dokument okreÅ›la zasady utrzymania czystoÅ›ci i porzÄ…dku na terenie gminy, dotyczÄ…ce utrzymania czystoÅ›ci i porzÄ…dku na terenie nieruchomoÅ›ci, obejmujÄ…ce prowadzenie selektywnej zbiórki i odbierania odpadów komunalnych: papieru, tektury, szkÅ‚a i odpadów opakowaniowych, metalu, tworzyw sztucznych, opakowaÅ„ wielomateriaÅ‚owych, odpadów komunalnych ulegajÄ…cych biodegradacji, w tym odpadów zielonych z ogrodów i parków, minimalnÄ… czÄ™stotliwość ich odbioru, wymagania dotyczÄ…ce rodzaju pojemników oraz worków do selektywnego zbierania odpadów.
Teoretycznie po 1 lipca takie widoki powinny zniknąć ze wszystkich gmin naszego kraju. Jak będzie w praktyce, dopiero się przekonamy
W regulaminie zawarte zostaÅ‚y również zasady selektywnego zbierania i odbierania przeterminowanych leków i chemikaliów (farby, rozpuszczalniki, kleje, oleje), zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzÄ™tu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlano-remontowych i rozbiórkowych, zużytych opon oraz tekstyliów, a także czÄ™stotliwoÅ›ci i sposobu pozbywania siÄ™ odpadów komunalnych i nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych z terenu nieruchomoÅ›ci oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego, wymagania w zakresie uprzÄ…tania bÅ‚ota, Å›niegu, lodu i innych zanieczyszczeÅ„ z części nieruchomoÅ›ci sÅ‚użących do użytku publicznego oraz z chodników, mycia i napraw pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi i obowiÄ…zki osób utrzymujÄ…cych zwierzÄ™ta domowe.
PeÅ‚ny tekst dokumentu dostÄ™pny jest na stronie internetowej UrzÄ™du Miasta i Gminy: www.konstancinjeziorna. pl. Regulamin wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogÅ‚oszenia go w Dzienniku UrzÄ™dowym Województwa Mazowieckiego. WstÄ™pujÄ…c do Unii Europejskiej Polska zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ do osiÄ…gniÄ™cia unijnych poziomów redukcji odpadów. Do 16 lipca 2013 r. samorzÄ…dy powinny zredukować ilość odpadów biodegradowalnych trafiajÄ…cych na wysypiska do poziomu 50 proc., a do 2020 r. – do 75 proc. masy odpadów z 1995 r.
Z iloÅ›ci odzyskanych surowców gminy bÄ™dÄ… na bieżąco rozliczane. W 2010 r. tylko o 8 proc. zamiast o 25 proc. zmniejszyliÅ›my ilość Å›mieci wyrzucanych na wysypisko. Poziom selektywnej zbiórki odpadów w statystycznej polskiej gminie wynosi 2–5 proc. W Szwecji i Niemczech jest to ponad 90 proc. W Polsce tylko 2 proc. odpadów komunalnych jest kompostowanych, a w Danii, Szwajcarii i Szwecji – 60–80 proc. Za niespeÅ‚nienie naszych zobowiÄ…zaÅ„ w zakresie gospodarki odpadami Polsce grożą poważne kary finansowe. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie, może wynieść nawet 250 tys. euro za każdy dzieÅ„ Å‚amania unijnego prawa.
|