ŚMIECIE: CO, GDZIE, KIEDY I ZA ILE | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ, GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
Rewolucja Å›mieciowa zbliża siÄ™ wielkimi krokami. Za niespeÅ‚na cztery miesiÄ…ce odpowiedzialność za gospodarkÄ™ odpadami – organizacjÄ™ ich odbioru od mieszkaÅ„ców i utylizacjÄ™ – ponosić bÄ™dzie gmina.
Stawka za odpady segregowane będzie niższa niż za zmieszane
WiÄ™kszość mieszkaÅ„ców naszej gminy o nadchodzÄ…cych zmianach wie niewiele. Trudno siÄ™ dziwić, skoro nawet radni nie sÄ… zbyt dokÅ‚adnie poinformowani. Na posiedzeniu komisji rady miejskiej, w trakcie dyskusji o zasadach nowej gospodarki odpadami, jeden z radnych byÅ‚ wyraźnie zaskoczony, że na terenie gminy prowadzona jest zbiórka odpadów segregowanych, a system dziaÅ‚a już od roku.
Zgodnie z ustawÄ… z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach oraz niektórych innych ustaw, za cztery miesiÄ…ce gminy przejmÄ… prawo wÅ‚asnoÅ›ci do odpadów komunalnych: bÄ™dÄ… odpowiedzialne za odbiór, transport Å›mieci i za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Już nie wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci bÄ™dÄ… decydowali, jaka firma odbierze ich Å›miecie – wyboru operatora dokona samorzÄ…d gminy, a mieszkaÅ„cy za wywóz odpadów zapÅ‚acÄ… tzw. podatek Å›mieciowy.
PrzygotowujÄ…c siÄ™ do wprowadzenia nowych zasad odbioru odpadów komunalnych, rada miejska podjęła uchwaÅ‚y dotyczÄ…ce:
• wyboru metody ustalania opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie naszej gminy oraz ustalenia stawki takiej opÅ‚aty, • okreÅ›lenia terminu, czÄ™stotliwoÅ›ci i trybu uiszczania opÅ‚at za gospodarowanie odpadami komunalnymi, • wzoru deklaracji o wysokoÅ›ci opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna skÅ‚adanej przez wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci. NajwiÄ™cej kontrowersji budziÅ‚ sposób naliczania opÅ‚aty, ale samorzÄ…d nie uznaÅ‚ za stosowne skonsultować siÄ™ w tej kwestii z mieszkaÅ„cami.
Ustawodawca dopuszcza cztery sposoby naliczania podatku:
• od osoby – ale co najmniej 25 proc mieszkaÅ„ców Konstancina zameldowanych jest w innych miejscowoÅ›ciach, • od iloÅ›ci zużytej wody – nie sposób jednak wyliczyć ilość zużytej wody w soÅ‚ectwach niezwodociÄ…gowanych i nieskanalizowanych, • od metrażu powierzchni mieszkalnej – ale to przecież ludzie produkujÄ… Å›miecie, nie metry kwadratowe, • od gospodarstwa domowego – w jednym gospodarstwie mieszka pięć osób, w drugim – dwie.
Nasi czytelnicy zwracali uwagÄ™, że naliczanie opÅ‚at od metrażu powierzchni mieszkalnej byÅ‚oby krzywdzÄ…ce dla samotnych osób mieszkajÄ…cych w starych, dużych, rodzinnych domach. – Teoretycznie można duży dom sprzedać, ale to wcale nie takie proste i czÄ™sto taka operacja przerasta siÅ‚y samotnej starszej osoby – mówi Danuta K.
Å»aden sposób naliczania podatku Å›mieciowego nie jest doskonaÅ‚y. Co najmniej 25 proc mieszkaÅ„ców Konstancina zameldowanych jest w innych miejscowoÅ›ciach i nawet jeÅ›li tam zapÅ‚acÄ… podatek Å›mieciowy, koszty wywozu ich odpadów poniesie nasza gmina.
– Wszystko co wyrzucamy do Å›mieci jest częściÄ… tego, co wczeÅ›niej kupiliÅ›my (np. butelki po napojach, opakowania kartonowe itp.) lub w caÅ‚oÅ›ci tym samym, tylko wyeksploatowanym (np. zużyte opony, rozÅ‚adowane akumulatory, lodówki itp.). Dlatego podatek Å›mieciowy powinien być doliczany do ceny towaru, tak jak podatek drogowy wliczony jest w cenÄ™ benzyny. Tak byÅ‚oby sprawiedliwie: kupiÅ‚eÅ›, wyrzucasz, pÅ‚acisz. Dopiero wtedy wywożenie Å›mieci do lasu nie miaÅ‚oby sensu, a kary za takie czyny powinny być naprawdÄ™ dotkliwe. To by byÅ‚a rewolucja! – proponuje Robert P.
Do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci bÄ™dÄ… mogli dostarczać bezpÅ‚atnie odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, jednak sami bÄ™dÄ… musieli zorganizować transport i opÅ‚acić go
W trakcie podejmowania uchwaÅ‚ obowiÄ…zywaÅ‚y zapisy ustawy, w myÅ›l których na terenie caÅ‚ej gminy podatek Å›mieciowy miaÅ‚ być naliczany w taki sam sposób.
W styczniu tego roku, ustawa zostaÅ‚a znowelizowana – w odpowiedzi na protesty samorzÄ…dów, ustawodawca zadecydowaÅ‚ o możliwoÅ›ci różnicowania sposobu naliczania podatku, np. w inny sposób stawka bÄ™dzie okreÅ›lana dla wÅ‚aÅ›cicieli domów jednorodzinnych, inny – dla wielorodzinnych.
Rada miejska zadecydowaÅ‚a o naliczaniu opÅ‚aty od osoby i okreÅ›liÅ‚a stawki: 10 zÅ‚ miesiÄ™cznie na osobÄ™ za odpady segregowane, 15 zÅ‚ za zmieszane. Segregowanie odpadów bÄ™dzie wiÄ™c bardzo opÅ‚acalne – osoby, które systematycznie bÄ™dÄ… segregowaÅ‚y Å›miecie, zapÅ‚acÄ… podatek nawet o poÅ‚owÄ™ niższy, jednak w przypadku lokatorów mieszkajÄ…cych w blokach, trudno bÄ™dzie stwierdzić, kto Å›miecie segreguje, a kto nie.
Możliwe jednak, że radni zmieniÄ… zasady naliczania podatku: tam, gdzie można (gdzie sÄ… wodomierze) opÅ‚ata wyliczana bÄ™dzie od iloÅ›ci zużytej wody, w pozostaÅ‚ych przypadkach od osoby. Wysokość podatku też może ulec zmianie, bo nie wiadomo, ile bÄ™dzie Å›mieci. W niektórych gminach po wprowadzeniu podatku Å›mieciowego masa odpadów odbieranych od mieszkaÅ„ców wzrosÅ‚a dwukrotnie wÅ‚aÅ›nie dlatego, że skoro każdy pÅ‚aci podatek, to nie opÅ‚aca siÄ™ nielegalnie wyrzucać Å›mieci. Na razie nie sÄ… dokÅ‚adne znane koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz koszty obsÅ‚ugi administracyjnej systemu.
Stawka opÅ‚aty powinna być tak ustalona, aby wpÅ‚ywy pokryÅ‚y koszty funkcjonowania caÅ‚ego systemu, bo gmina nie może dopÅ‚acać z budżetu, ale opÅ‚aty nie mogÄ… też być źródÅ‚em dochodu gminy. O tym, czy deklaracje mieszkaÅ„ców bÄ™dÄ… zgodne ze stanem faktycznym, przekonamy siÄ™ po kilku miesiÄ…cach funkcjonowania nowego systemu. Wobec tylu niewiadomych, wÅ‚adze gminy zadecydowaÅ‚y o podpisaniu umowy z operatorem na okres 1,5 roku – w tym czasie bÄ™dzie można zweryfikować zaÅ‚ożenia i zmniejszyć lub zwiÄ™kszyć podatek Å›mieciowy.
SamorzÄ…dowcy martwiÄ… siÄ™ o Å›ciÄ…galność opÅ‚at, bo koszty trzeba bÄ™dzie terminowo pokryć. UrzÄ™dnikom przybÄ™dzie pracy, bo za egzekucjÄ™ należnoÅ›ci odpowiadać bÄ™dÄ… wÅ‚aÅ›nie oni, podobnie jak za pobranie każdego innego podatku. Od mieszkaÅ„ców, którzy bÄ™dÄ… siÄ™ uchylali od pÅ‚acenia należnoÅ›ci, bÄ™dzie mógÅ‚ je egzekwować komornik. JeÅ›li mieszkaniec nie zapÅ‚aci, należnoÅ›ci bÄ™dÄ… Å›ciÄ…gane tak, jak zalegÅ‚oÅ›ci podatkowe, czyli wraz z odsetkami. W zamian za uiszczanÄ… przez wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci opÅ‚atÄ™ za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od 1 lipca odbierane bÄ™dÄ… wytworzone w gospodarstwach domowych odpady komunalne zmieszane (niesegregowane) oraz zbierane w sposób selektywny.
Odpady segregowane: • papier, metal, szkÅ‚o, tworzywa sztuczne, opakowanie wielomateriaÅ‚owe ( np. kartony po sokach), • odzież i tekstylia, • zużyty sprzÄ™t elektryczny i elektroniczny, • odpady wielkogabarytowe, • zużyte baterie i akumulatory, • zużyte opony, • odpady remontowo-budowlane pochodzÄ…ce z remontów i innych robót budowlanych wykonywanych przez wÅ‚aÅ›ciciela we wÅ‚asnym zakresie, na wykonanie których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowÄ™ lub zgÅ‚oszenie do administracji architektoniczno-budowlanej, • odpady ulegajÄ…ce biodegradacji, w tym opakowania ulegajÄ…ce biodegradacji i odpady zielone, • przeterminowane leki, • inne odpady niebezpieczne wydzielone ze strumienia
Wszystkie wymienione odpady odbierane bÄ™dÄ… w każdej zebranej przez wÅ‚aÅ›ciciela iloÅ›ci. UchwaÅ‚a okreÅ›la także wymaganÄ… ilość pojemników na odpady uzależnionÄ… od liczby osób zamieszkujÄ…cych danÄ… nieruchomość: • dla nieruchomoÅ›ci zamieszkaÅ‚ej przez 1–2 osoby: jeden pojemnik o pojemnoÅ›ci 0,12 mszeÅ›c., • dla nieruchomoÅ›ci zamieszkaÅ‚ej przez 3–4 osoby: dwa pojemniki o pojemnoÅ›ci 0,12 mszeÅ›c. lub jeden pojemnik o pojemnoÅ›ci 0,24 mszeÅ›c., • dla nieruchomoÅ›ci zamieszkaÅ‚ej przez 5–6 osób: trzy pojemniki o pojemnoÅ›ci 0,12 mszeÅ›c. lub jeden pojemnik o pojemnoÅ›ci 0,24 mszeÅ›c. i jeden pojemnik 0,12 mszeÅ›c. lub pojemnik o pojemnoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej 0,36 mszeÅ›c., • dla nieruchomoÅ›ci, na której zamieszkuje powyżej szeÅ›ciu osób: jak wyżej oraz dodatkowo jeden pojemnik o pojemnoÅ›ci 0,12 mszeÅ›c. na każde kolejne jednÄ… lub dwie osoby lub jeden pojemnik 0,24 mszeÅ›c. na każde kolejne trzy lub cztery osoby lub pojemnik o pojemnoÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej liczby metrów szeÅ›ciennych przypadajÄ…cych na liczbÄ™ osób zamieszkujÄ…cych danÄ… nieruchomość.
W przypadku iloÅ›ci odpadów przekraczajÄ…cych podane wielkoÅ›ci, wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci zmieszane odpady komunalne mogÄ… bezpÅ‚atnie oddawać w workach na odpady zmieszane, które zobowiÄ…zany bÄ™dzie dostarczyć przedsiÄ™biorca odbierajÄ…cy odpady komunalne (w iloÅ›ci odpowiadajÄ…cej potrzebom danej nieruchomoÅ›ci). – Kto i na jakich zasadach bÄ™dzie okreÅ›laÅ‚ tÄ™ „odpowiadajÄ…cÄ… potrzebom ilość” – pyta w liÅ›cie do redakcji E. W.
Zmieszane odpady komunalne odbierane będą z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej nie rzadziej niż raz w tygodniu, a w zabudowie jednorodzinnej raz na dwa tygodnie.
Zużyte opony, odpady remontowo-budowlane oraz inne odpady niebezpieczne bÄ™dÄ… zbierane w Gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (GPSZO). BÄ™dzie on prowadzony przez przedsiÄ™biorcÄ™ wyÅ‚onionego w przetargu, na zasadach okreÅ›lonych w umowie. Do GPSZO wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci bÄ™dÄ… mogli w dowolnym terminie (nie czekajÄ…c na zbiórkÄ™ odpadów gabarytowych dwa razy w roku) dostarczać bezpÅ‚atnie odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, jednak sami bÄ™dÄ… musieli zorganizować transport i opÅ‚acić go.
Już wkrótce bÄ™dziemy siÄ™ bez problemu pozbywać odpadów remontowo-budowlanych, które obecnie czÄ™sto dość dÅ‚ugo zalegajÄ… na terenach nieruchomoÅ›ci
Gmina bÄ™dzie odpowiedzialna za odbiór odpadów, jednak samorzÄ…d nie zaÅ‚atwi wszystkiego za mieszkaÅ„ców. Sami musimy pamiÄ™tać, by wypowiedzieć umowÄ™ z dotychczasowÄ… firmÄ…, która odbiera od nas Å›miecie – jeÅ›li tego nie uczynimy, może siÄ™ okazać, że za tÄ™ samÄ… usÅ‚ugÄ™ zapÅ‚acimy dwa razy. Wymienione zasady dotyczÄ… odpadów komunalnych powstaÅ‚ych w gospodarstwach domowych. ZakÅ‚ady przemysÅ‚owe i firmy nadal zobowiÄ…zane sÄ… do zawierania umów bezpoÅ›rednio z wybranym operatorem.
Dotychczasowe umowy z poszczególnymi operatorami odbierajÄ…cymi odpady nie zostanÄ… automatycznie rozwiÄ…zane. W zwiÄ…zku z tym, wÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci powinni zadbać, by obowiÄ…zujÄ…ce obecnie umowy zostaÅ‚y wypowiedziane ze skutkiem na 30 czerwca 2013 r. i zÅ‚ożyć dotychczasowemu odbiorcy odpadów pisemne wypowiedzenie Å›wiadczonych usÅ‚ug. WÅ‚aÅ›ciciele nieruchomoÅ›ci muszÄ… też pamiÄ™tać o zÅ‚ożeniu do 15 kwietnia deklaracji, w której okreÅ›lÄ… liczbÄ™ mieszkaÅ„ców i ilość odpadów, którÄ… z danego domu trzeba odebrać. W wypeÅ‚nieniu deklaracji pomogÄ… mieszkaÅ„com przeszkoleni ankieterzy, zatrudnieni przez UrzÄ…d Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, którzy w miejscu zamieszkania wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci wypeÅ‚niÄ… z nimi deklaracjÄ™ i dostarczÄ… jÄ… do urzÄ™du. MieszkaÅ„com, którzy z różnych powodów nie zÅ‚ożą deklaracji, stawkÄ™ wyliczy urzÄ…d.
W krajach Unii Europejskiej, poza PolskÄ… i WÄ™grami, wÅ‚adzÄ™ nad systemem odbioru odpadów od dawna sprawujÄ… samorzÄ…dy. Obecna rewolucja Å›mieciowa to poczÄ…tek wieloletniego procesu. Zgodnie z regulacjami unijnymi, celem jest osiÄ…gniÄ™cie do koÅ„ca 2020 r. takiego stopnia recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia, by wynosiÅ‚ on co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegajÄ…ce biodegradacji skÅ‚adane na skÅ‚adowiskach majÄ… nie przekraczać 35 proc. caÅ‚kowitej masy tych odpadów. Ogólny wskaźnik recyklingu w Unii Europejskiej wynosi obecnie niespeÅ‚na 30 proc. Najbliżej celu wyznaczonego przez unijne dyrektywy sÄ… Niemcy, Belgia i SÅ‚owenia . W Niemczech aż 64 proc. odpadów komunalnych wytworzonych w gospodarstwach domowych jest utylizowanych lub ponownie przetwarzanych, tylko 36 proc. trafia do spalarni, a segregacja odpadów opÅ‚aca siÄ™ i mieszkaÅ„com, i przedsiÄ™biorcom. Segregacja i recykling odpadów generujÄ… obroty na poziomie 50 mld euro rocznie. Åšmiecie to na caÅ‚ym Å›wiecie doskonaÅ‚y biznes. W niektórych krajach tak dobry, że opanowany przez mafiÄ™.
Informacji dotyczących nowych zasad gospodarowania odpadami udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, tel. 22 717 53 99 w. 107
|