Nowy Mirków | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ |
Pracownia Mycielski Architecture & Urbanism (MAU), która na zlecenie firm Platan Group i Metsä Tissue zorganizowaÅ‚a Warsztaty Urbanistyczne Charrette „Zaplanujmy przyszÅ‚ość terenów po Papierni przy ulicy Mirkowskiej”, przedstawiÅ‚a koncepcjÄ™ zagospodarowania poprzemysÅ‚owych terenów Mirkowa.
Organizatorzy liczyli na duże zainteresowanie obecnych mieszkaÅ„ców Mirkowa, wÅ‚adz miasta i samorzÄ…dowców, tymczasem w warsztatach, oprócz przedstawicieli UrzÄ™du Miasta i Gminy, udziaÅ‚ wzięła niespeÅ‚na poÅ‚owa radnych miejskich i zaledwie kilkoro mieszkaÅ„ców.
UrbaniÅ›ci wziÄ™li pod uwagÄ™ poÅ‚ożenie naszej gminy, uwarunkowania ekonomiczne, konieczność zachowania i ochrony zabytków zlokalizowanych na pofabrycznych gruntach oraz obecne i przyszÅ‚e rozwiÄ…zania komunikacyjne.
Belgijski konsultant Wim Beernaert z firmy doradczej Nelson, goszczÄ…cy w Polsce na zaproszenie organizatorów warsztatów, uznaÅ‚, że pofabryczne tereny sÄ… dobrym miejscem dla nowych inwestycji i przedstawiÅ‚ trzy możliwoÅ›ci ich zagospodarowania: dzielnica outletów z odzieżą i eleganckimi dodatkami po atrakcyjnych cenach, w której warszawiacy bÄ™dÄ… robić zakupy, a potem skorzystajÄ… z oferty restauracji, barów i miejsc rodzinnej rozrywki,wykorzystanie statusu uzdrowiska i rozwój usÅ‚ug rehabilitacyjnych i opiekuÅ„czych (domy opieki dla osób w podeszÅ‚ym wieku) lub park biznesowy.
Na tak rozlegÅ‚ym tereniemożna zmieÅ›cić wszystko. Wypracowana w trakcie piÄ™ciodniowych warsztatów urbanistycznych wizja rewitalizacji i rozwoju Mirkowa zakÅ‚ada zlokalizowanie wokóÅ‚ zabytkowej części zabudowy papierni centrum handlowo-usÅ‚ugowo-biznesowego, skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ z sal konferencyjnych, wystawienniczych, hotelu, restauracji i sklepów oraz przeniesienie do Mirkowa miejskiego targowiska. W części uzdrowiskowo-rekreacyjnej mogÅ‚yby powstać sanatoria i oÅ›rodki SPA i wellness, a także centrum rozrywki, basen, korty tenisowe i kino. UrbaniÅ›ci twierdzÄ…, że takie zagospodarowanie terenu pozwoliÅ‚oby stworzyć ponad 1 tys. nowych miejsc pracy. – Plany, koncepcje i wizje nas praktycznie nie dotyczÄ…. Miejsca pracy, jeÅ›li powstanÄ…, to za jakieÅ› 10 lat. A co przez ten czas? Tego nikt nam nie powiedziaÅ‚. Na razie pewne jest tylko to, że Metsä zamknęła zakÅ‚ad, nie mamy pracy, a za ogrzewanie zapÅ‚acimy wiÄ™cej niż przed rokiem – podsumowujÄ… mieszkaÅ„cy.
Na blisko 100 ha znalazÅ‚yby siÄ™ też obszary pod budownictwo mieszkaniowe, ale o tym najmniej siÄ™ mówiÅ‚o. Autorzy koncepcji sugerowali jedynie, że zabudowa mieszkaniowa nie powinna zająć wiÄ™cej niż 10–20 proc. caÅ‚ego obszaru. – WedÅ‚ug architektów, zabudowa mieszkaniowa ma zająć najwyżej 20 proc. terenu. Niby nie dużo, ale to prawie 20 ha bloków, a w nich kilka tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców. Bo przecież rezydencji i osiedli eleganckich willi nikt nie zbuduje miÄ™dzy oczyszczalniÄ… Å›cieków a asfalciarniÄ… – mówi Krzysztof J.
UrbaniÅ›ci nie znaleźli też rozwiÄ…zania kwestii zlokalizowanych na terenach przewidzianych do rewitalizacji wytwórni mas bitumicznych, styropianu, hurtowni i magazynów. WÅ‚aÅ›ciciele zakÅ‚adów przemysÅ‚owych wziÄ™li udziaÅ‚ w zamkniÄ™tym spotkaniu z organizatorami warsztatów, oÅ›wiadczajÄ…c, że nie planujÄ… zaprzestania dziaÅ‚alnoÅ›ci produkcyjnej. Tak wiÄ™c proponowane zmiany nie objęłyby tej części Mirkowa.
Uczestnicy warsztatów zwracali uwagÄ™, że warunkiem powodzenia rewitalizacji jest rozwiÄ…zanie problemów komunikacyjnych: budowa sieci dróg wewnÄ…trz kompleksu i przede wszystkim dogodne poÅ‚Ä…czenie z WarszawÄ…: uruchomienie szybkiej kolei miejskiej i budowa obwodnicy Konstancina-Jeziorny.
– JesteÅ›my gotowi inwestować na tym terenie imamy nadziejÄ™, że dziÄ™ki wypracowanej koncepcji niebawem zostanie zmieniony miejscowy plan zagospodarowania i bÄ™dzie to możliwe – zadeklarowaÅ‚a w podsumowaniu dyskusji Agnieszka UrbaÅ„ska, dyrektor ds. rozwoju Platan Group, wspóÅ‚organizatora warsztatów i jednego z wÅ‚aÅ›cicieli terenu.
Wizja zagospodarowania poprzemysÅ‚owych terenów Mirkowa z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie pomocna przy sporzÄ…dzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Mirkówi terenów przylegÅ‚ych części wschodniej i zachodniej. Prace nad planem rozpoczęły siÄ™ pod koniec października. OkreÅ›lenie zaÅ‚ożeÅ„ nowego Å‚adu przestrzennego nie bÄ™dzie Å‚atwym zadaniem dla projektantów planu, który powinien pogodzić interesy gminy, oczekiwania mieszkaÅ„ców i przyszÅ‚ych inwestorów. Ostatnie zdanie należeć bÄ™dzie do radnych rady miejskiej. |