GDZIE SENS, GDZIE LOGIKA | autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ, GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA |
– Zgadzam siÄ™, że obywatele nie otrzymujÄ… z urzÄ™du wiarygodnej i terminowej informacji. Informacje na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej sÄ… czÄ™sto nieaktualne od lat lub nie ma ich wcale, np. w zakÅ‚adkach „Archiwum”. Ta sytuacja musi ulec zmianie – mówiÅ‚ na Å‚amach naszej gazety burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk, miesiÄ…c po wygranych wyborach.
Grapę podzielono na cztery okręgi wyborcze
Celem dziaÅ‚ania gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, tworzenie warunków do racjonalnego, harmonijnego rozwoju Gminy oraz warunków do peÅ‚nego uczestnictwa obywateli w życiu wspólnoty” – mówi Statut Gminy Konstancin-Jeziorna w rozdziale 2. „Cele i zadania Gminy”, paragrafie 8.
Podstawowym przejawem tego uczestnictwa jest udziaÅ‚ w wyborach wÅ‚adz gminy. Jej podziaÅ‚ na okrÄ™gi wyborcze jest jednÄ… z najistotniejszych czynnoÅ›ci przygotowawczych do wyborów. Ustawa z 5 stycznia 2011 r. „Przepisy wprowadzajÄ…ce ustawÄ™ kodeks wyborczy” zobowiÄ…zuje rady gmin do dokonania nowego podziaÅ‚u gminy na okrÄ™gi wyborcze w wyborach do rady gminy do 1 listopada 2012 r. Zgodnie z ustawÄ…,podziaÅ‚ na okrÄ™gi wyborcze, ich granice, numery oraz liczbÄ™ radnych wybieranych w każdym okrÄ™gu ustala, na wniosek burmistrza lub wójta, rada gminy wedÅ‚ug jednolitej normy przedstawicielstwa obliczonej przez podzielenie liczby mieszkaÅ„ców gminy przez liczbÄ™ radnych wybieranych do danej rady. Wiele gmin zajęło siÄ™ okreÅ›laniem granic nowych okrÄ™gów wyborczych kilka miesiÄ™cy temu. PodziaÅ‚ proponowany przez wójtów lub burmistrzów poddany zostaÅ‚ publicznej dyskusji, mieszkaÅ„cy mieli czas na zÅ‚ożenie uwag i wniosków do projektu.
W naszej gminie nie tylko mieszkaÅ„cy nie mieli możliwoÅ›ci zapoznania siÄ™ z nowym podziaÅ‚em. Nawet radni dowiedzieli siÄ™ o nim dopiero z dostarczonego im dwa tygodnie przed sesjÄ… porzÄ…dku obrad.UrzÄ…d Miasta i Gminy nie sygnalizowaÅ‚ wczeÅ›niej radnym, że zbliża siÄ™ ostateczny termin, w którym bÄ™dÄ… musieli podjąć uchwaÅ‚Ä™ okreÅ›lajÄ…cÄ… granice okrÄ™gów wyborczych. A żeby zbyt dokÅ‚adnie nie wiedzieli nad czym gÅ‚osujÄ…, do projektu uchwaÅ‚y nie byÅ‚a doÅ‚Ä…czona mapa gminy z zaznaczonymi granicami poszczególnych okrÄ™gów. – W ostatniej chwili, bez mapy, potraktowali nas jak w kolejce po miÄ™so za komuny „ludzie bierzta, bo reszta” – krytykuje jeden z czÅ‚onków rady miejskiej.
W naszej gminie nie tylko mieszkaÅ„cy nie mieli możliwoÅ›ci zapoznania siÄ™ z nowym podziaÅ‚em. Radni dowiedzieli siÄ™ o nim z porzÄ…dku obrad sesji. Å»eby zbyt dokÅ‚adnie nie wiedzieli nad czym gÅ‚osujÄ…, do projektu uchwaÅ‚y nie byÅ‚a doÅ‚Ä…czona mapa gminy z zaznaczonymi granicami poszczególnych okrÄ™gów
Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska w czwartek 27 wrzeÅ›nia jej przewodniczÄ…cy SÅ‚awomir Kanabus zaproponowaÅ‚ zwoÅ‚anie oddzielnego posiedzenia, poÅ›wiÄ™conego przedstawionemu w projekcie uchwaÅ‚y podziaÅ‚owi soÅ‚ectw na okrÄ™gi, z udziaÅ‚em autorki uchwaÅ‚y, sekretarz gminy Ireny Krasnopolskiej. Biuro rady miejskiej poinformowaÅ‚o radnych, że jeÅ›li któryÅ› z nich chce wziąć udziaÅ‚ w dyskusji nad tÄ… uchwaÅ‚Ä…, może to uczynić tylko na posiedzeniu Komisji RiOÅš 3 października, bo sekretarz gminy nie bÄ™dzie wyjaÅ›niać radnym dwa razy.
3 października sekretarz gminy Irena Krasnopolska przedstawiÅ‚a nieco zmieniony (po zdecydowanym proteÅ›cie soÅ‚tysa Parceli), bardziej racjonalny podziaÅ‚ soÅ‚ectwna okrÄ™gi wyborcze. Zebrani usÅ‚yszeli też, że mieszkaÅ„com nikt niczego wyjaÅ›niać nie bÄ™dzie i ich zdanie nie interesuje wÅ‚adz gminy. Na pytanie, kiedy i w jakiej formie mieszkaÅ„cy gminy zostali poinformowani przez UMiG o proponowanych zmianach granic okrÄ™gów wyborczych, burmistrz odpowiedziaÅ‚ „dowiedzÄ… siÄ™ po sesji, z uchwaÅ‚y”. Informacji o proponowanych zmianach nie zamieszczono ani na stronach BIP, ani na stronie urzÄ™du miasta. Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk, jego zastÄ™pca Ryszard MachaÅ‚ek i sekretarz gminy Irena Krasnopolska kilkakrotnie powtórzyli, że zapisy kodeksu wyborczego nie nakÅ‚adajÄ… obowiÄ…zku przeprowadzenia konsultacji spoÅ‚ecznych. Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… jednak nie zabraniajÄ….
– Kazimierz JaÅ„czuk kandydujÄ…c na urzÄ…d burmistrza deklarowaÅ‚ w programie wyborczym: „ProponujÄ™ również nowe standardy zarzÄ…dzania, dajÄ…ce spoÅ‚ecznoÅ›ci kontrolÄ™ nad wÅ‚adzami gminy. Pierwszym ich elementem bÄ™dzie kadencyjność dziaÅ‚aÅ„, czyli przyjÄ™cie kalendarza zadaÅ„ wraz z terminami ich realizacji na poczÄ…tku kadencji wÅ‚adz gminy. (…) Drugim elementem bÄ™dÄ… standardowe w rozwiniÄ™tych spoÅ‚ecznoÅ›ciach konsultacje spoÅ‚eczne, które zamierzam wprowadzić i traktować jako ważny czynnik opiniotwórczy przy wyborze ostatecznych rozwiÄ…zaÅ„” – przypomniaÅ‚ nam jeden z czytelników.
Po uwzglÄ™dnieniu wniosków soÅ‚tysa Parceli, podziaÅ‚ wiejskich terenów gminy jest bardziej logiczny, jednak okazaÅ‚o siÄ™, że prawdziwych cudów dokonano z podziaÅ‚em na okrÄ™gi terenów osiedla Grapa. Mieszkanka Grapy Aleksandra A. przedstawiÅ‚a mapÄ™ ulic osiedla i przylegÅ‚ych terenów, na której zaznaczyÅ‚a granice poszczególnych okrÄ™gów i zapytaÅ‚a czym kierowali siÄ™ autorzy podziaÅ‚u: sÄ…siadujÄ…ce ze sobÄ… bloki sÄ… w różnych okrÄ™gach. Cztery okrÄ™gi wyborcze na obszarze 200 mkw. Gdzie tu sens, gdzie logika?
– Grapa to zagÅ‚Ä™bie samorzÄ…dowców w naszej gminie. Kilku radnych, burmistrz. W poprzedniej kadencji też kilku radnych i dwóch wiceburmistrzów – mówi H. S., mieszkaniec jednego z bloków. – Gdyby wszystkie bloki wÅ‚Ä…czyć do jednego okrÄ™gu, konkurowaliby miÄ™dzy sobÄ…. A do tego dopuÅ›cić nie mogÄ…. Oto jest sens i logika – wyjaÅ›nia ze Å›miechem.
Radni podawali sobie mapÄ™ z rÄ…k do rÄ…k, bo po raz pierwszymogli zobaczyć jak poszatkowano GrapÄ™. Po krótkiej i dość burzliwej dyskusji na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, przewodniczÄ…cy rady miejskiej Andrzej CieÅ›lawski zÅ‚ożyÅ‚ wniosek o przeÅ‚ożenie gÅ‚osowania nad projektem uchwaÅ‚y o okrÄ™gach wyborczych z sesji 11 października na sesjÄ™ nadzwyczajnÄ…, która mogÅ‚aby zostać zwoÅ‚ana 25 października. ZostaÅ‚ on przyjÄ™ty przez czÅ‚onków komisji (cztery gÅ‚osy „za”, jeden wstrzymujÄ…cy siÄ™). Takie rozwiÄ…zanie pozwoliÅ‚oby na przeprowadzenie dwutygodniowych konsultacji spoÅ‚ecznych w formie pisemnych wniosków do uchwaÅ‚y. PrzewodniczÄ…cy rady miejskiej, choć sam zÅ‚ożyÅ‚ wniosek, podkreÅ›liÅ‚, że ustawowego obowiÄ…zku konsultacji niema, a gmina nie musi realizować zÅ‚ożonych przez mieszkaÅ„ców propozycji, zwÅ‚aszcza jeÅ›li bÄ™dÄ… niezgodne z kodeksem wyborczym albo wzajemnie sprzeczne.
Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk, jego zastÄ™pca Ryszard MachaÅ‚ek i sekretarz gminy Irena Krasnopolska, kilkakrotnie powtórzyli, że zapisy kodeksu wyborczego nie nakÅ‚adajÄ… obowiÄ…zku przeprowadzenia konsultacji spoÅ‚ecznych. Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… jednak nie zabraniajÄ…
– Nie rozumiem podejÅ›cia nie tylko burmistrza, ale i przewodniczÄ…cego rady miejskiej do sprawy konsultacji spoÅ‚ecznych. Mieszkamy w gminie bÄ™dÄ…cej częściÄ… aglomeracji warszawskiej, gdzie powinno być nam bliżej do Europy niż do BiaÅ‚orusi – mówiÅ‚a podczas obrad komisji Aleksandra A.
Wniosek przewodniczÄ…cego rady zostaÅ‚ przegÅ‚osowany, ale zgodnie z procedurÄ…, burmistrz mógÅ‚ zmienić porzÄ…dek obrad dopiero na poczÄ…tku sesji rady miejskiej. Tak też uczyniÅ‚. UchwaÅ‚a zostaÅ‚a zdjÄ™ta z porzÄ…dku obrad i podziaÅ‚owi gminy na okrÄ™gi jednomandatowe poÅ›wiÄ™cona bÄ™dzie nadzwyczajna sesja wyznaczona na 25 października. Projekt nowego podziaÅ‚u gminy ukazaÅ‚ siÄ™ w BIP w piÄ…tek 12 października o godz.16.00, ale... bez mapy. Na skÅ‚adanie uwag mieszkaÅ„cy dostali caÅ‚e trzy dni robocze – do 17 października. ChcieliÅ›cie konsultacji, to macie. |