KIEDY ZABRAKNIE NAM WODY autor: KLARA WARECKA
   

Jeziorka

Jeziorki pod mostem na ul. Mirkowskiej już prawie nie ma

 

Czy w najbliższej przyszłości czeka nas racjonowanie wody? Mimo że 70 proc. powierzchni kuli ziemskiej pokrywają wody, jedynie 2,5 proc. ich objętości stanowią wody słodkie.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: grozi nam susza hydrologiczna. UtrzymujÄ…cy siÄ™ od jesieni ubiegÅ‚ego roku niedobór opadów spowodowaÅ‚ rekordowo niskie stany rzek w caÅ‚ym kraju. Prawie bezÅ›nieżna zima, suche wiosna i lato spowodowaÅ‚y znaczny spadek poziomu wód w naszych rzekach. MiesiÄ™czne sumy opadów ksztaÅ‚towaÅ‚y siÄ™ poniżej pożądanych wartoÅ›ci. WystÄ™pujÄ…ce na niektórych terenach gwaÅ‚towne letnie burze nie poprawiÅ‚y sytuacji – powodowaÅ‚y chwilowe wzrosty stanu wód, nie uzupeÅ‚niÅ‚y jednak zasobów wód powierzchniowych i gruntowych.

 

Najgorsza sytuacja jest w poÅ‚udniowej i centralnej Polsce, szczególnie w dorzeczu WisÅ‚y. Obecny poziom wody w WiÅ›le jest najniższy od 45 lat. Rekordowo niski stan wskazywaÅ‚y wodomierze w Warszawie 15 wrzeÅ›nia: zaledwie 54 cm, a norma wynosi 240 cm. W 46 punktach pomiarowych na WiÅ›le stan wody jest poniżej absolutnego minimum. Motorówki Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie musiaÅ‚y zostać wyprowadzone z portu do gÅ‚ównego nurtu rzeki, bo przy tak niskim stanie rzeki, w razie alarmu nie byÅ‚yby w stanie wypÅ‚ynąć.

 

MaÅ‚y przepÅ‚yw wody ogranicza możliwoÅ›ci samooczyszczania siÄ™ rzek. Trudniej bÄ™dzie uzyskać zalecane parametry czystoÅ›ci wody – procentowo zwiÄ™kszy siÄ™ objÄ™tość Å›cieków w wodach rzek

 

Nasza Jeziorka też jest coraz węższa i wyglÄ…da jak tasiemka wÅ›ród Å‚Ä…k. Kiedy zabraknie nam wody? To tylko kwestia czasu, bo wody w naszej gminie nie szanujemy. LikwidujÄ…c zakÅ‚ad produkcyjny, spóÅ‚ka Metsä Tissue zamknęła ujÄ™cie wody. Stacja uzdatniania wody, wybudowana przez spóÅ‚dzielniÄ™ mieszkaniowÄ… Elsam, zostaÅ‚a przez poprzednie wÅ‚adze gminy zmarnowana. Budowa tej stacji, w caÅ‚oÅ›ci sfinansowana zostaÅ‚a z pieniÄ™dzy Elsamu, ale posadowiona byÅ‚a na gruncie gminnym. Gmina odmówiÅ‚a spóÅ‚dzielni zgody na zakup tego terenu – czyj grunt, tego budynek. Po 10 latach eksploatacji wÅ‚adze spóÅ‚dzielni przekazaÅ‚y stacjÄ™ gminie bezpÅ‚atnie. Gmina korzystaÅ‚a ze stacji tylko przez osiem miesiÄ™cy, ponieważ po wykonaniu dodatkowej nitki wodociÄ…gu, osiedle podÅ‚Ä…czone zostaÅ‚o do stacji uzdatniania wody przy ul. Wareckiej. W 2006 r. wÅ‚adze gminy wezwaÅ‚y spóÅ‚dzielniÄ™ do rozebrania stacji, tym razem traktujÄ…c ujÄ™cie jako majÄ…tek Elsamu (mimo że w dokumentach znajduje siÄ™ opinia gminnego radcy prawnego stwierdzajÄ…ca, że uznanie stacji za wÅ‚asność spóÅ‚dzielni jest niezgodne z prawem). DziÅ›, nieczynne od ponad oÅ›miu lat ujÄ™cie wody, które mogÅ‚o zaspokoić potrzeby sporego soÅ‚ectwa (dwie studnie gÅ‚Ä™binowe, stacja filtrów, inne urzÄ…dzenia techniczne i sam budynek), nie nadaje siÄ™ do eksploatacji. Utrzymanie stacji jako rezerwowego ujÄ™cia wody dla tej części gminy i jej bieżąca konserwacja kosztowaÅ‚aby gminÄ™ ok. 2 tys. zÅ‚ miesiÄ™cznie. Już dziÅ› brakuje wody po sÄ…siedzku, w Borowinie. Teraz postawienie nowej stacji kosztowaÅ‚oby ok. 1mln zÅ‚. W przyszÅ‚oÅ›ci wody zabraknie nie tylko w Borowinie – przecież Konstancin bÄ™dzie siÄ™ rozrastaÅ‚.

 

Susza może mieć katastrofalne skutki dla ludzi, zwierzÄ…t i roÅ›linnoÅ›ci. Pogorszy siÄ™ jakość wody dostarczanej do sieci wodociÄ…gowej, bowiem maÅ‚y przepÅ‚yw wody ogranicza możliwoÅ›ci samooczyszczania siÄ™ wód. Trudniej bÄ™dzie uzyskać zalecane parametry czystoÅ›ci wody – procentowo zwiÄ™kszy siÄ™ objÄ™tość Å›cieków w wodach rzek. Przy normalnym stanie wody w WiÅ›le, przez WarszawÄ™ przepÅ‚ywa Å›rednio 500 mszeÅ›c. wody na sekundÄ™, przy obecnym ponad dwa razy mniej – tylko ok. 200 mszeÅ›c. Niskim poziom wody w rzekach powoduje zmniejszenie iloÅ›ci tlenu w wodzie, a to z kolei może być przyczynÄ… Å›niÄ™cia ryb. Rolnicy już widzÄ… na polach skutki suszy.

 

Polska jest jednym z najuboższych w wodÄ™ krajów Europy. Åšrednia zasobów wód powierzchniowych dla Europy wynosi 4 560 mszeÅ›c. rocznie na jednego mieszkaÅ„ca: w Niemczech – 2 000 mszeÅ›c., we WÅ‚oszech – blisko 3 500 mszeÅ›c., w Finlandii 6 100 mszeÅ›c., a w Polsce tylko 1 600 mszeÅ›c. Na 27 krajów Europy plasujemy siÄ™ na 22. miejscu. Trudno uwierzyć, ale zasoby wodne Polski sÄ… niewiele wiÄ™ksze niż Egiptu, kraju uważanego za pustynny. Na dodatek zasoby wodne naszego kraju sÄ… rozmieszczone nierównomiernie. Obszary najwiÄ™kszego deficytu wody obejmujÄ… pas nizin, od Wielkopolski po Kujawy i wschodniÄ… część Mazowsza. OgóÅ‚em problem deficytu wody dotyczy okoÅ‚o 40 proc. powierzchni kraju. Zdaniem hydrologów, winien jest brak zbiorników magazynujÄ…cych wody wezbraniowe i maÅ‚o racjonalna gospodarka wodna. Na terenie Polski znajduje siÄ™ zaledwie 150 zbiorników retencyjnych (stale lub okresowo wypeÅ‚nionych wodÄ…). Można w nich zgromadzić zaledwie 6 proc. Å›redniego odpÅ‚ywu wód. Åšrednia europejska wynosi okoÅ‚o 20 proc., a w samych Niemczech jest kilka tysiÄ™cy zbiorników retencyjnych.

 

Trudno uwierzyć, ale zasoby wodne Polski są niewiele większe niż Egiptu, kraju uważanego za pustynny

 

NajwiÄ™kszymi sztucznymi zbiornikami wodnymi w Polsce sÄ…: Jezioro SoliÅ„skie – 472 hmszeÅ›c. (hektometrów szeÅ›ciennych; 1 hmszeÅ›c. = 1 mln mszeÅ›c. = 1 mln litrów), Jezioro WÅ‚ocÅ‚awskie – 408 hmszeÅ›c. i Jezioro CzorsztyÅ„skie – 231,9 hmszeÅ›c. W opinii hydrologów, zdecydowanie za maÅ‚o jest w Polsce obiektów maÅ‚ej retencji – zbiorników o pojemnoÅ›ci do mln mszeÅ›c., do których zaliczamy niewielkie oczka wodne czy stawy hodowlane, aż po spiÄ™trzenia cieków wodnych tworzÄ…ce zalewy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej, oprócz wielkich zbiorników wodnych, tworzonych jest wiele maÅ‚ych zbiorników sÅ‚użących, w zależnoÅ›ci od potrzeby, celom energetycznym, jako zbiorniki przeciwpowodziowe, magazynujÄ…ce wodÄ™ wykorzystywanÄ… w okresie suszy, a także jako obiekty rekreacyjne. Uczmy siÄ™ zatem od tych, którzy potrafiÄ… racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi. JeÅ›li nie bÄ™dziemy dziaÅ‚ać już dziÅ›, jutro może nam wody zabraknąć. ZachÄ™canie do oszczÄ™dzania wody może nie wystarczyć.

   
Drukuj