Ocenę pozostawmy wyborcom
   

Z RYSZARDEM MACHAŁKIEM, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny rozmawia Grażyna Matusik-Tomaszewska.


Oprócz przewodniczenia komisji rewizyjnej jest pan w radzie miasta także...

 

– ...członkiem Komisji Rozwoju, ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych oraz Komisji Wiejskiej i przewodniczącym Klubu Radnych Porozumienia Obywateli Konstancina-Jeziorny. Do wyborów samorządowych w 2006 r., wraz ze Stowarzyszeniem Porozumienie Obywateli Konstancina- Jeziorny, przystąpiłem z programem działań na lata 2006–2010, dotyczącym naszych podstawowych i narastających problemów życia codziennego.


Co uznaliście państwo za najważniejsze dla naszej gminy?

 

– Problemy ujęliśmy w czterech grupach. Zaliczyliśmy do nich:

• Zespół problemów komunikacyjnych, przede wszystkim rozbudowę sieci dróg dojazdowych do miasta ze szczególnym uwzględnieniem dróg prowadzących do Warszawy, modyfikację organizacji ruchu samochodowego w mieście, podniesienie standardu komunikacji zbiorowej poprzez uruchomienie komunikacji nocnej, zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów oraz organizację komunikacji mikrobusowej łączącej sołectwa z miastem oraz miasto z końcową stacją metra.

• Podniesienie bezpieczeństwa publicznego poprzez rozbudowę straży miejskiej i przejście na system pracy całodobowej, stworzenie systemu monitoringu wizyjnego w mieście, a tym samym podniesienie bezpieczeństwa na poszczególnych osiedlach i w środkach komunikacji miejskiej.

• Rozbudowę infrastruktury gminy z zaangażowaniem środków unijnych, a w szczególności: rozwiązanie problemu oczyszczania ścieków, pokrycie całej gminy siecią wodociągową i dalszą intensywną rozbudowę sieci kanalizacyjnej, radykalną poprawę gospodarowania odpadami i oczyszczania w gminie, rewitalizację rzeki Jeziorki oraz poprawę sprawności obsługi mieszkańców w urzędzie miasta.

• Ponadto sprecyzowaliśmy kierunki działania w dziedzinach opieki społecznej, rozwoju szkolnictwa, kultury i sportu zaliczając do nich: rozbudowę sieci przedszkoli i modernizację już istniejących, dbałość o podnoszenie stanu technicznego szkół, wzbogacanie gminnego kalendarza imprez kulturalnych i sportowych o nowe formy z położeniem szczególnego nacisku na aktywny udział w nich dzieci i młodzieży, tworzenie bazy lokalowej i inicjowanie różnych form życia społecznego w sołectwach i na osiedlach oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego.

 

 

Ryszard Machałek

 

Naszym celem jest stworzenie sytemu premiującego działania mieszkańców na rzecz ochrony środowiska

 

Jak w Pana ocenie przebiega realizacja tych zamierzeń?

 

– W wyniku rozstrzygnięć wyborczych założenia naszego programu realizuję wraz z trzema kolegami: Sławomirem Dembińskim, Kazimierzem Jańczukiem i Stanisławem Szenem, członkami Klubu Radnych Porozumienia Obywateli Konstancina- Jeziorny, współpracując z Klubem Radnych Platforma Obywatelska – Nasza Gmina oraz innymi radnymi, których przekonujemy do słuszności proponowanych przez nas rozwiązań. Jesteśmy właśnie w połowie kadencji rady miejskiej, godzi się więc dokonać podsumowania tego co udało się dokonać. Zwiększony został stan etatowy straży miejskiej, która przeszła na 24-godzinny system pracy. Trwa budowa nowych odcinków instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście i na terenach gminnych sołectw. Współinicjujemy przyśpieszenie prac nad budową kompletnej sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie północno-zachodniego Skolimowa, obejmującej magistrale wzdłuż ul. Pułaskiego i na terenach przyległych, co umożliwi doprowadzenie mediów do posesji. Trwają zakrojone na szeroką skalę remonty szkół przy ulicach Szkolnej i Wojewódzkiej, a w dalszej kolejności planowany jest remont połączony z rozbudową szkoły w Opaczy. W urzędzie miasta powstała komórka odpowiedzialna za pozyskiwanie środków unijnych, jednak na efekty jej pracy musimy jeszcze poczekać. Prowadzimy prace nad określeniem czytelnych zasad wywozu śmieci z gminy z uwzględnieniem bonifikat za segregację odpadów oraz szczególnych zasad wywozu odpadów niebezpiecznych dla środowiska. Naszym celem jest stworzenie sytemu premiującego ekonomicznie działania mieszkańców na rzecz ochrony środowiska. System taki powinien zacząć działać do połowy 2009 r. W trakcie tej kadencji powstała biblioteka publiczna na osiedlu Grapa, a na cele publiczne remontowany jest budynek położony przy ul. Rycerskiej. Uruchomiona została także weekendowa nocna linia autobusowa.

 

Jakie elementy waszego programu będą realizowane w najbliższym czasie?

 

– W dziedzinie rozwiązań komunikacyjnych na ukończeniu jest proces wykupu gruntów pod poszerzenie ul. Warszawskiej, trwają też prace studyjne nad projektami obwodnicy Konstancina i kolei dojazdowej do Warszawy. Podjęte będą również prace nad organizacją ruchu drogowego i komunikacji pomiędzy sołectwami a miastem. W mijającym roku opracowano założenia systemu monitoringu w mieście, a w roku nadchodzącym rozpocznie się jego etapowa realizacja. Przedsięwzięcia te przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Ze względu na strukturę demograficzną naszej gminy rośnie zapotrzebowania na przedszkolną opiekę nad dziećmi – obecnie brakuje ok. 100 miejsc. Wychodząc tym potrzebom naprzeciw, popieramy projekty modernizacji przedszkola Tęczowego w Mirkowie, budowy przedszkola w Oborach (w miejsce obecnie funkcjonującego) oraz wystąpiliśmy z inicjatywą budowy nowego przedszkola w rejonie Klarysewa – Bielawy. Kontynuowany jest program budownictwa mieszkaniowego, jeszcze w tej kadencji budowane będą dwa budynki wielorodzinne w Mirkowie, co wzbogaci naszą gminę o ok. 100 lokali mieszkalnych.

 

Realizacja konkretnych punktów programu odbywa się poprzez decyzje rady miejskiej, co wymaga przekonania większości radnych o ich słuszności


Czy jest Pan zadowolony ze stopnia realizacji programu wyborczego?

 

– Ocenę stopnia realizacji programu wyborczego w połowie kadencji pozostawiamy wyborcom. Pragnę jednak zaznaczyć, że realizacja konkretnych punktów programu odbywa się poprzez decyzje rady miejskiej, co wymaga przekonania większości radnych o ich słuszności, często stosowania trudnej sztuki kompromisów i ustępstw. Nie bez znaczenia jest też uwarunkowana przepisami i procedurami długotrwałość procesów decyzyjnych i przygotowania inwestycji. Myślę, że przy podsumowaniu naszej pracy w V kadencji samorządu będę mógł wraz z kolegami poszczycić się wieloma zrealizowanymi programami.

 

Jest pan przewodniczącym klubu radnych, Komisji Rewizyjnej oraz członkiem dwóch komisji problemowych. Czy te liczne obowiązki pozostawiają trochę czasu wolnego, a jeśli tak, to jak pan go spędza?

 

– Praca w radzie miejskiej jest istotnie czasochłonna. Szczególnie dużo czasu i wysiłku trzeba poświęcić kontrolom prowadzonym przez komisję rewizyjną. W czasie wolnym dużo czytam, zarówno literatury fachowej – prawniczej i samorządowej, jak i historycznej, pływam, słucham muzyki. Zimą jeżdżę na nartach a latem żegluję i wędruję. Lubię również dalekie wycieczki.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

   
Drukuj