CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY | autor: (opr. GMT) |
Tęczową Pasiekę z Cieciszewa znają mieszkańcy partnerskiego Denzlingen, gdzie w trakcie ubiegłorocznego Jarmarku Bożenarodzeniowego promowała Konstancin, a mieszkańcy naszej gminy niewiele o niej wiedzą.
Festiwal Otwarte Ogrody to wspaniaÅ‚a okazja do poznania ciekawych miejsc i ludzi – po raz pierwszy bierze w nich udziaÅ‚ TÄ™czowa Pasieka, a jej wÅ‚aÅ›ciciel Zbigniew Durajczyk o miodzie wie wszystko i chÄ™tnie podzieli siÄ™ tÄ… wiedzÄ….
OdwiedzajÄ…c pasiekÄ™ dowiemy siÄ™, po czym poznać prawdziwy miód, dlaczego krystalizuje siÄ™, jak go przechowywać i dlaczego powinniÅ›my go jeść.
Miód – cud natury. Ale na czym polega ten cud? Jak dziaÅ‚a miód? – Przede wszystkim bakteriobójczo; miód ma dziaÅ‚anie detoksykacyjne, oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji, dziaÅ‚a regenerujÄ…co na wÄ…trobÄ™ – mówi Zbigniew Durajczyk. W miodzie znajdziemy – poza cukrami prostymi fruktozÄ… i glukozÄ… – enzymy, olejki eteryczne, biopierwiastki: potas, fosfor, magnez, wapÅ„, sód, żelazo, miedź i krzem; witaminy: B2, B1, PP, B6, H, A, C, D, K oraz aminokwasy. Miód jest jednym z nielicznych pokarmów, który nie wymaga trawienia. Jego wchÅ‚anianie zaczyna siÄ™ już w jamie ustnej. Ze wzglÄ™du na zawartość glukozy miód powinny spożywać osoby prowadzÄ…ce siedzÄ…cy tryb pracy – odżywia bezpoÅ›rednio mózg. Wystarczy dodać Å‚yżkÄ™ miodu do wody (mineralnej niegazowanej lub przegotowanej o temperaturze max. 40 st. C) dobrze wymieszać i wypić. Idealnie byÅ‚oby, gdyby przygotować sobie napój z wody i miodu wieczorem i wypić go rano. Tak rozpoczynać dzieÅ„ powinni wszyscy, a szczególnie osoby, które przyjmujÄ… dużą ilość leków (np. po chemioterapii), nadużywajÄ…ce kawy, papierosów i alkoholu. Miodowa woda ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci odtruwajÄ…ce, regenerujÄ…ce i zawiera biokatalizatory powodujÄ…ce wzrost wartoÅ›ci hemoglobiny we krwi. CaÅ‚kowite zastÄ…pienie cukru miodem pszczelim zalecane jest w profilaktyce chorób nowotworowych.
WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze miodu zależą od roÅ›lin, z których pochodzi nektar zbierany przez pszczoÅ‚y. Najlepiej znamy akacjowy, gryczany, lipowy i wielokwiatowy, ale może być także klonowy, rzepakowy, spadziowy i wrzosowy. W tym roku, w TÄ™czowej Pasiece po raz pierwszy bÄ™dzie miód nawÅ‚ociowy – stosunkowo nowa i rzadka odmiana miodu w Polsce. PszczoÅ‚y wytwarzajÄ… go z nektaru nawÅ‚oci, która kwitnie na przeÅ‚omie sierpnia i wrzeÅ›nia, w czasie, kiedy pszczoÅ‚y z reguÅ‚y sÄ… już przygotowane do zimy.
Każdy rodzaj miodu ma nieco inne dziaÅ‚anie, np. gryczany i rzepakowy szczególnie polecane sÄ… w chorobach ukÅ‚adu krążenia, a lipowy i spadziowy w chorobach dróg oddechowych.
– Polska norma bardzo precyzyjnie okreÅ›la ile procent nektaru danej roÅ›liny musi siÄ™ znajdować w miodzie, aby można byÅ‚o zaklasyfikować dany miód do danej odmiany. Miód lipowy musi mieć min. 20 proc. nektaru z lipy, aby można byÅ‚o go zaklasyfikować i nazwać miodem lipowym. Å»aden pszczelarz nie jest w stanie, bez wysÅ‚ania reprezentatywnej próbki miodu do specjalistycznego laboratorium pszczelarskiego, stwierdzić, jaki ma miód. Niestety, pszczelarze niechÄ™tnie bÄ…dź wcale nie badajÄ… miodu. Analiza miodu poza zawartoÅ›ciÄ… pyÅ‚ków sprawdza inne fizykochemiczne parametry miodu, m.in. czy miód jest dojrzaÅ‚y, czy nie zostaÅ‚ przegrzany, czy pszczoÅ‚y nie byÅ‚y dokarmiane cukrem i w ten sposób uzyskano miód podrobiony – wyjaÅ›nia pszczelarz z Cieciszewa.
Analiza jest całkowicie refundowana przez Agencję Rynku Rolnego, dlaczego więc pszczelarze nie badają miodu?
KupujÄ…c miód w sklepach dokÅ‚adnie czytajmy etykiety. WiÄ™kszość sklepowych miodów to mieszaniny miodów z krajów Unii i spoza niej. Szczególnie niebezpieczne sÄ… te spoza UE. Nie wiadomo, co w takim miodzie poza miodem jeszcze może być, a obce pyÅ‚ki, nie z naszego terenu, mogÄ… wywoÅ‚ywać poważne alergie.
Jedzmy dobry prawdziwy miód, rozkoszujmy siÄ™ jego wspaniaÅ‚ymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami i nie dajmy siÄ™ nabić w butelkÄ™ kupujÄ…c coÅ›, co przypomina miód, ale miodem nie jest. I wybierzmy siÄ™ do TÄ™czowej Pasieki – jej wÅ‚aÅ›ciciel może opowiadać o miodzie godzinami. |