NOWY RATUSZ W 2015 R. | autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA, MATEUSZ ZAREMBA |
Do budowy nowego ratusza władze gminy przymierzają się od 26 lat. I przez ten czas nie mogą poradzić sobie z wybudowaniem nowej siedziby własnego urzędu. Na razie rozpoczął się remont budynku urzędu przy ul. Warszawskiej 32
21 sierpnia w sali posiedzeÅ„ rady miejskiej odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie poÅ›wiÄ™cone przygotowaniom do budowy nowej siedziby wÅ‚adz gminy oraz rozwojowi cyfryzacji pracy UrzÄ™du Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. W debacie pod hasÅ‚em „Nowy ratusz – nowy urzÄ…d” udziaÅ‚ wziÄ™li zaproszeni goÅ›cie: przedstawiciele pracowni architektonicznej KsztaÅ‚t, firmy MIS, radni, burmistrz i wiceburmistrzowie oraz mieszkaÅ„cy gminy.
Spotkanie rozpoczęła prezentacja, autorstwa architekta Krzysztofa WolaÅ„skiego z pracowni KsztaÅ‚t, obrazujÄ…ca nowoczesne rozwiÄ…zania stosowane w projektowaniu i wykonawstwie pasywnych budynków (nazywanych też zielonymi), wznoszonych z materiaÅ‚ów wyprodukowanych wedÅ‚ug nowych technologii, przy budowie których wykorzystywane sÄ… najnowoczeÅ›niejsze energooszczÄ™dne (i proekologiczne) rozwiÄ…zania: doskonaÅ‚a izolacja cieplna, energia pozyskiwana wyÅ‚Ä…cznie ze źródeÅ‚ odnawialnych (kolektory sÅ‚oneczne, ogniwa fotowoltaiczne, ogrzewanie geotermalne), rekuperacja, system odzysku zużytej wody, systemy kontrolowania zużycia prÄ…du itp.
RozwiÄ…zania stosowane przy budowie przyjaznych dla Å›rodowiska budynków zwiÄ™kszajÄ… koszty budowy o ok. 20 proc., jednak wyższe koszty poczÄ…tkowe zwracajÄ… siÄ™ dość szybko – po ok. piÄ™ciu latach eksploatacji
Wszystkie prezentowane rozwiÄ…zania majÄ… niewÄ…tpliwe zalety – sÄ… z pewnoÅ›ciÄ… przyjazne dla Å›rodowiska i zmniejszajÄ… koszty późniejszej eksploatacji budynków – i tylko jednÄ… wadÄ™: koszt budowy zielonego budynku jest ok. 20 proc. wyższy niż wzniesionego w tradycyjny sposób. Fachowcy szacujÄ…, że wyższe koszty poczÄ…tkowe zwracajÄ… siÄ™ po ok. piÄ™ciu latach eksploatacji. I choć jednym z gÅ‚ównych celów, na jakie przeznaczone zostanÄ… unijne pieniÄ…dze w latach 2014–2020, bÄ™dzie ochrona Å›rodowiska naturalnego i wspieranie efektywnoÅ›ci wykorzystania zasobów (w tym efektywność energetyczna), to jednak pozyskanie przez gminÄ™ pieniÄ™dzy z funduszy unijnych na budowÄ™ energooszczÄ™dnego i ekologicznego budynku wydaje siÄ™ maÅ‚o prawdopodobne, bo zostanÄ… one przeznaczone na znacznie wiÄ™ksze przedsiÄ™wziÄ™cia.
DO TRZECH RAZY SZTUKA Po raz pierwszy koncepcjÄ™ budowy nowego ratusza wÅ‚adze gminy przedstawiÅ‚y w 1986 r., jeszcze przed reformÄ… samorzÄ…du. Planów nie udaÅ‚o siÄ™ zrealizować i blisko 10 lat temu, w maju 2003 r., rada miejska IV kadencji podjęła kolejnÄ… uchwaÅ‚Ä™. Ówczesny burmistrz przez osiem lat bezskutecznie usiÅ‚owaÅ‚ uzyskać pozwolenie na budowÄ™ obiektu: starostwo wytykaÅ‚o bÅ‚Ä™dy w dokumentacji, teren wybrany przez burmistrza Marka SkowroÅ„skiego byÅ‚ zbyt maÅ‚y na wybudowanie tak dużego budynku, brakowaÅ‚o też pieniÄ™dzy. Może dlatego brakowaÅ‚o, że na projekty i kolejne koncepcje lokalizacji ratusza wydano z gminnej kasy blisko 1 mln zÅ‚. Po szeÅ›ciu nieudanych próbach posadowienia ratusza przy oczku wodnym, burmistrz zleciÅ‚ autorom projektu analizÄ™ dwóch kolejnych lokalizacji, tym razem w Skolimowie przy ul. Rycerskiej i przy pl. Sportowym. Kolejna kadencja samorzÄ…du dobiegÅ‚a koÅ„ca, zmieniÅ‚ siÄ™ burmistrz i zaproponowaÅ‚ nowÄ… lokalizacjÄ™.
Na razie nie wiadomo, jak duży bÄ™dzie budynek, czy znajdÄ… w nim siedzibÄ™ tylko wydziaÅ‚y urzÄ™du, czy część powierzchni przeznaczona zostanie na wynajem. Z urzÄ™dem mogÅ‚yby koegzystować oddziaÅ‚y banków, firm ubezpieczeniowych, turystycznych, kancelaria notarialna, punkty usÅ‚ugowe itp. Nie wiadomo też, ile bÄ™dzie kosztowaÅ‚ nowy ratusz oraz z jakich pieniÄ™dzy zostanie zbudowany. Kilka lat temu koszty budowy nowego ratusza szacowane byÅ‚y na ok. 17 mln zÅ‚. Do tej sumy dodać należy koszt wykupu brakujÄ…cego terenu i nowego projektu w nowej lokalizacji. Razem pewnie ok. 22 mln zÅ‚, a jeÅ›li samorzÄ…dowcy zdecydujÄ… o budowie ratusza zgodnie z najnowszymi rozwiÄ…zaniami – kolejne 3–4 mln zÅ‚. Bez minimum 25 mln zÅ‚ nie ma co zaczynać budowy. Dla porównania: na prowadzonÄ… aktualnie rozbudowÄ™ siedziby urzÄ™du miasta w Piasecznie zaplanowano 22 mln zÅ‚, w ZduÅ„skiej Woli grecka firma Intrakat buduje ratusz od podstaw za ok. 20 mln zÅ‚, budowa znacznie wiÄ™kszego obiektu, ratusza na warszawskich Bielanach, kosztowaÅ‚a w 2009 r. prawie 73 mln zÅ‚, a na Ursynowie w 2006 r. – niespeÅ‚na 38 mln zÅ‚. Å»aden z wymienionych obiektów nie byÅ‚ lub nie jest budowany zgodnie z najnowszymi rozwiÄ…zaniami.
Wyłożenie na budowę pieniędzy z budżetu gminy lub ewentualne zaciągnięcie na ten cel kredytu oznaczałoby paraliż inwestycyjny gminy i pozbawiłoby samorząd możliwości finansowania wielu innych potrzebnych inwestycji
Kwestia finansowania budowy pozostaje otwarta. WyÅ‚ożenie na ten cel pieniÄ™dzy z budżetu gminy lub ewentualne zaciÄ…gniÄ™cie na ten cel kredytu oznaczaÅ‚oby paraliż inwestycyjny gminy i pozbawiÅ‚oby samorzÄ…d możliwoÅ›ci finansowania wielu innych potrzebnych inwestycji, choćby budowy sieci wodociÄ…gowo-kanalizacyjnej. Do rozważenia pozostaje realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, zawiÄ…zanie spóÅ‚ki celowej z inwestorem zewnÄ™trznym lub sfinansowanie budowy w caÅ‚oÅ›ci przez inwestora zewnÄ™trznego i użytkowanie obiektu na zasadzie leasingu przez 10 lub wiÄ™cej lat, a po upÅ‚ywie tego czasu przejÄ™cie go na wÅ‚asność. O wyborze najbardziej korzystnego dla gminy sposobu finansowania inwestycji zadecyduje rada miejska.
Pewne jest natomiast, gdzie powstanie nowy ratusz. Podczas sesji rady miejskiej 13 wrzeÅ›nia 2011 r. radni jednogÅ‚oÅ›nie zaakceptowali nowÄ… lokalizacjÄ™ przy ul. PiaseczyÅ„skiej w centrum miasta, dobrze skomunikowanÄ…, w podobnej odlegÅ‚oÅ›ci od osiedli mieszkaniowych na Grapie i w Mirkowie. Można też już przystÄ…pić do konkretnego planowania inwestycji. Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk poinformowaÅ‚, że 21 sierpnia zawarte zostaÅ‚y dwa ostatnie akty notarialne kupna dziaÅ‚ek od prywatnych wÅ‚aÅ›cicieli i caÅ‚y teren potrzebny pod budowÄ™ – ponad 1 ha miÄ™dzy ulicami PiaseczyÅ„skÄ… i KolejowÄ… – jest już wÅ‚asnoÅ›ciÄ… gminy. Ta część miasta nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie ma wiÄ™c zapisanych ograniczeÅ„ dotyczÄ…cych wielkoÅ›ci bryÅ‚y i kubatury budynku. W najbliższym czasie WydziaÅ‚ Inwestycji i Remontów UrzÄ™du Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna wystÄ…pi do WydziaÅ‚u Planowania Przestrzennego tegoż urzÄ™du z wnioskiem o ustalenie lokalizacji celu publicznego. Z pewnoÅ›ciÄ… urzÄ…d sam sobie sprawnie i szybko wyda warunki zabudowy. Szkielet ratusza w Wilanowie straszy od lat – warto dokÅ‚adnie sprawdzić wiarygodność inwestora zewnÄ™trznego
SamorzÄ…dowcy i urzÄ™dnicy obejrzeli nowo wybudowane siedziby urzÄ™dów w Legionowie i warszawskiej dzielnicy Bemowo, a w najbliższych dniach zapoznajÄ… siÄ™ z rozwiÄ…zaniami przyjÄ™tymi przy budowie urzÄ™du gminy w MichaÅ‚owicach. Każdy z wydziaÅ‚ów urzÄ™du ma zadeklarować, jaka powierzchnia zapewni mu godziwe warunki pracy.
– LiczÄ™, że do 15 października samorzÄ…d wypracuje zaÅ‚ożenia budowy nowego ratusza. NastÄ™pnie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogÅ‚osimy konkurs na projekt architektoniczny obiektu. Projekt wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowÄ™ byÅ‚by gotowy w 2013 r., nowy ratusz – w 2015 r. – przewiduje burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz JaÅ„czuk.
– Projekt powinien uwzglÄ™dniać możliwość wydzielenia części powierzchni np. na cele kulturalne, jak wystawy, wernisaże, oraz ewentualność moduÅ‚owej rozbudowy obiektu. To może być istotne w przypadku przejÄ™cia przez gminy nowych zadaÅ„ administracyjnych, np. wydawanie praw jazdy lub paszportów – zwróciÅ‚ uwagÄ™ przewodniczÄ…cy rady miejskiej Andrzej CieÅ›lawski. PodkreÅ›liÅ‚ również znaczenie funkcjonalnoÅ›ci otoczenia budynku: możliwość wykorzystania go w dniach wolnych od pracy np. na organizacjÄ™ gÅ‚oÅ›nych koncertów i widowisk niemożliwych do zrealizowania w amfiteatrze (ze wzglÄ™du na normy haÅ‚asu przewidziane w strefie A ochrony uzdrowiskowej) oraz jako parkingu dla odwiedzajÄ…cych uzdrowisko, wypożyczalni rowerów (skuterów elektrycznych, meleksów) czy zlokalizowanie punktu informacji turystycznej.
CaÅ‚y teren potrzebny pod budowÄ™ ratusza – ponad 1 ha miÄ™dzy ulicami PiaseczyÅ„skÄ… i KolejowÄ… – jest już wÅ‚asnoÅ›ciÄ… gminy
– PamiÄ™tajmy by przy sporzÄ…dzaniu umowy z autorem projektu nie powtórzyć bÅ‚Ä™du, jaki zostaÅ‚ popeÅ‚niony w przypadku projektu Parku Zdrojowego, by możliwe byÅ‚o wprowadzanie zmian, nawet w trakcie realizacji inwestycji – zaapelowaÅ‚a do wÅ‚adz gminy mieszkanka Konstancina Aleksandra A.
Nowy ratusz to nie tylko nowy budynek, to również nowe standardy pracy i przyjmowania interesantów. Dla mieszkaÅ„ców bardzo istotne sÄ… warunki, w jakich bÄ™dÄ… mogli zaÅ‚atwiać urzÄ™dowe formalnoÅ›ci: nowoczesne biuro obsÅ‚ugi interesantów z systemem wydawania numerków, peÅ‚na dostÄ™pność pomieszczeÅ„ urzÄ™du dla osób niepeÅ‚nosprawnych i duży parking przed budynkiem.
Przedstawiciele firmy MIS, specjalizujÄ…cej siÄ™ w rozwiÄ…zaniach informatycznych dla sektora publicznego, zapoznali zebranych z możliwoÅ›ciami i korzyÅ›ciami pÅ‚ynÄ…cymi z wdrożenia nowoczesnych systemów zarzÄ…dzania dokumentami, organizacji pracy oraz przepÅ‚ywu informacji wewnÄ…trz i na zewnÄ…trz urzÄ™du, zintegrowania systemu z Biuletynem Informacji Publicznej (BIP) i ElektronicznÄ… PlatformÄ… UsÅ‚ug Administracji Publicznej (e-PUAP).
Nowy ratusz to nie tylko nowy budynek, to również nowe standardy pracy i przyjmowania interesantów
Możliwość sprawdzenia przez internet postÄ™pu w zaÅ‚atwianiu sprawy, otrzymania powiadomienia SMS o zaÅ‚atwieniu jej, niezależnie od pory dnia i miejsca pobytu, to na razie dla nas nowinki, ale w wielu urzÄ™dach to systemy już dawno dziaÅ‚ajÄ…ce. Na stronie internetowej urzÄ™du miasta w Lublinie można sprawdzić bieżący stan kolejki do poszczególnych stanowisk obsÅ‚ugi interesantów: liczbÄ™ oczekujÄ…cych, liczbÄ™ czynnych stanowisk obsÅ‚ugi i czas oczekiwania. W UrzÄ™dzie Stanu Cywilnego w Legnicy elektroniczny terminarz umożliwia rezerwacjÄ™ terminu Å›lubu. W urzÄ™dach innych miast system kolejkowy umożliwia zajÄ™cie kolejki przez internet do wÅ‚aÅ›ciwego stanowiska centrum obsÅ‚ugi mieszkaÅ„ca, np. w sprawie rejestracji pojazdu lub zÅ‚ożenia wniosku o wydanie prawa jazdy.
Na nowy ratusz czekajÄ… nie tylko mieszkaÅ„cy, ale przede wszystkim urzÄ™dnicy. Po zrealizowaniu części zaleceÅ„ pokontrolnych, sformuÅ‚owanych przez inspektorów PaÅ„stwowej Inspekcji Pracy, warunki pracy w konstanciÅ„skim UMiG nieco siÄ™ poprawiÅ‚y, ale dalekie sÄ… od doskonaÅ‚oÅ›ci. Na dodatek poszczególne wydziaÅ‚y znajdujÄ… siÄ™ aż w piÄ™ciu miejscach w różnych częściach miasta: w gÅ‚ównym budynku przy ul. Warszawskiej 32, w galerii Lima, nieco dalej przy ul. Warszawskiej 23, w nowych blokach komunalnych przy ul. Mirkowskiej i przy ul. Rycerskiej w Skolimowie. Pewnie jeszcze nie w tej kadencji, ale jeÅ›li wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2015 r. mieszkaÅ„cy, urzÄ™dnicy i dokumenty nie bÄ™dÄ… już krążyć po caÅ‚ym mieÅ›cie.
Możliwość sprawdzenia przez internet postępu w załatwianiu sprawy, powiadamianie SMS o załatwieniu jej, niezależnie od pory dnia i miejsca pobytu, to na razie dla nas nowinki, ale w wielu urzędach to systemy już dawno działające
Miejmy nadziejÄ™, że postulaty mieszkaÅ„ców i ustalenia spoÅ‚ecznej debaty stanÄ… siÄ™ podstawÄ… do opracowania zaÅ‚ożeÅ„ do projektu siedziby wÅ‚adz gminy na miarÄ™ XXI w., by przyszÅ‚y ratusz byÅ‚ nie tylko nowym budynkiem, zapewniajÄ…cym urzÄ™dnikom godziwe warunki pracy, ale również nowoczesnym urzÄ™dem przyjaznym mieszkaÅ„com.
MIESZKAŃCY O NOWYM RATUSZU
Ważne, by kolejne dyskusje nie trwaÅ‚y latami, by urzÄ…d powstaÅ‚ jak najszybciej. Od samej dyskusji nie poprawiÄ… siÄ™ warunki pracy i obsÅ‚ugi interesantów. Mateusz B.
Dobrze byÅ‚oby ustrzec siÄ™ pozornych oszczÄ™dnoÅ›ci, np. instalujÄ…c taÅ„szy system klimatyzacji. W nowoczesnych energooszczÄ™dnych budynkach nie ma możliwoÅ›ci otwierania okien, a jak wyglÄ…da praca w klimatyzowanych pomieszczeniach wiedzÄ… wszyscy, którzy pracujÄ… w nowych biurowcach. G. K.
Nie znam siÄ™ na dziaÅ‚aniu systemów pozwalajÄ…cych planować i kontrolować zużycie prÄ…du i wody, ale przekonaÅ‚am siÄ™, jak można komfortowo zaÅ‚atwić sprawÄ™ w urzÄ™dzie, np. w warszawskiej dzielnicy Praga PoÅ‚udnie. Iwona K. z Grapy.
W nowym budynku przydałby się punkt ksero, kawiarenka lub barek. M. N.
I coÅ› dla matek z dziećmi: przewijak dla niemowlaków i przechowalnia dla dzieci. Matka bliźniaczek Marysi i Julki
Nowy ratusz bÄ™dzie wizytówkÄ… miasta. W tej lokalizacji nie ma żadnych charakterystycznych budynków, do których musiaÅ‚by pasować, wiÄ™c projektanci majÄ… pole do popisu. Ważne, żeby komisja konkursowa decydujÄ…ca o wyborze projektu skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ nie tylko z pracowników urzÄ™du i radnych, ale z fachowców, którzy potrafiÄ… ocenić jakość proponowanych rozwiÄ…zaÅ„. O gustach siÄ™ nie dyskutuje, ale poprzednio wybrane projekty nie wzbudzaÅ‚y entuzjazmu Ryszard T.
OczekujÄ™, że w nowym ratuszu znajdzie siÄ™ również sala posiedzeÅ„ rady miejskiej, mogÄ…ca pomieÅ›cić wiÄ™cej osób niż obecna, z dobrÄ… wentylacjÄ…, nagÅ‚oÅ›nieniem, może nawet instalacjÄ… umożliwiajÄ…cÄ… transmisjÄ™ sesji i obrad komisji w internecie. Adam S.
W nowym budynku nie powinno zabraknąć sali, nawet niespecjalnie dużej, w której mogliby spotykać siÄ™ czÅ‚onkowie lokalnych stowarzyszeÅ„ i organizacji. Chcemy spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego, prężnie dziaÅ‚ajÄ…cych stowarzyszeÅ„, ale gdzie majÄ… siÄ™ spotykać. Może wzorem innych magistratów, u nas też mogÅ‚oby powstać centrum aktywnoÅ›ci lokalnej? Anna W.
Oprócz parkingu dla samochodów prosimy o porzÄ…dne stojaki na rowery. KonstanciÅ„scy rowerzyÅ›ci Może wreszcie doczekamy siÄ™ filii wydziaÅ‚u komunikacji w Konstancinie? J. S.
Ratusz jak najbardziej potrzebny, ale co z budowÄ… przychodni lekarskiej? Jadwiga B.
Historia budowy wilanowskiego ratusza uczy, że trzeba wybrać sprawdzonego i finansowo wiarygodnego inwestora. Tania firma krzak nie gwarantuje sukcesu, a doświadczenie podpowiada, że w trakcie realizacji inwestycji koszty zwykle rosną od kilku do kilkunastu procent. Były pracownik urzędu miasta i gminy |