RANKING SAMORZĄDÓW autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Dziennik „Rzeczpospolita” po raz 15. przedstawił zestawienie najlepiej zarządzanych polskich gmin i miast. W nowej edycji rankingu zwyciężyły samorządy Gdańska, Kołobrzegu i Stepnicy. We wszystkich kategoriach jedyną gminą powiatu piaseczyńskiego, która zajęła punktowaną pozycję była Lesznowola.


Konstancin-Jeziorna

Konstancin nie potrafi wykorzystać swoich walorów naturlanych


Miasta i gminy oceniane były w kilku kategoriach:

• wartość inwestycji samorządowych – choć wśród 150 sklasyfikowanych samorządów znalazły się głównie duże miasta, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań i Gdańsk, podwarszawski Józefów zajął 67. miejsce.

• pozyskanie i wykorzystanie funduszy unijnych – pierwsze miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich zajął Uniejów (woj. łódzkie), miast na prawach powiatu – Konin, a gmin wiejskich – Stara Kamienica (woj. dolnośląskie). W pierwszej setce gmin miejskich i miejsko-wiejskich w tej kategorii znalazło się kilka gmin uzdrowiskowych: Duszniki Zdrój, Nałęczów, Piwniczna Zdrój i Polanica Zdrój.

• ocena jakości gminy, w której przyznawano punkty za dobre wyniki finansowe i zarządzanie gminą oraz dbanie o rozwój i podnoszenie jakości życia mieszkańców: na pierwszym miejscu sklasyfikowano Gdańsk (miasto na prawach powiatu), Kołobrzeg (gminy miejskie i miejsko-wiejskie) i Stepnicę w woj. zachodniopomorskim (gminy wiejskie), a Lesznowola znalazła się na 22. miejscu.

• najbardziej innowacyjny samorząd: Tarnów, Aleksandrów Łódzki oraz Szczurowa (woj. małopolskie), Lesznowola na czwartym miejscu.

 

We wszystkich kategoriach rankingu samorządów jedyną gminą powiatu piaseczyńskiego, która zajęła punktowaną pozycję była Lesznowola

 

W trudnym czasie kryzysu sprawne zarządzanie, dyscyplina finansowa, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych i ich efektywne wykorzystywanie mają zasadniczy wpływ na poziom życia w gminach. Podczas gdy coraz większa liczba samorządów ogranicza wydatki inwestycyjne i zadłuża się, Stepnica z niespełna 5 tys. mieszkańców i dochodem w wysokości 46 mln zł pokonała 1600 konkurentów w swojej kategorii i drugi rok z rzędu zwyciężyła w rankingu. Oprócz pierwszego miejsca w kategorii gmin wiejskich Stepnica zajęła drugie miejsce w kategorii gmin innowacyjnych. W ramach działań proinnowacyjnych gmina zaoferowała najuboższym rodzinom bezpłatny dostęp do internetu oraz 100 rodzin wyposażyła w sprzęt komputerowy. W budowie jest również sieć szerokopasmowa. Recepta na sukces jest prosta: w Stepnicy połowa wartości inwestycji finansowana jest z funduszy zewnętrznych pozyskiwanych z różnego rodzaju programów. – Nie jest sztuką wydać posiadane pieniądze, sztuką jest zdobyć te, których nam brakuje – mówią stepniccy samorządowcy.

 

Gmina w pełni wykorzystuje swoje położenie – nad Zatoką Stepnicką, która jest częścią południowej zatoki Zalewu Szczecińskiego – i walory turystyczne. Z inicjatywy urzędu gminy powstał Punkt Informacji Turystycznej. Stepnicka Organizacja Turystyczna wydała mapę turystyczną gminy, na której zaznaczone zostały miejsca warte obejrzenia: rezerwaty przyrody, zabytki oraz szlaki piesze, rowerowe, przystanie, atrakcje turystyczne, miejsca noclegowe, gospodarstwa agroturystyczne itp.

 

W Słupsku, który w rankingu zebrał tylko o 0,09 pkt mniej niż Stepnica, stawiają na nowych inwestorów i rozwój przedsiębiorczości.

 

Władze wyróżnionych gmin wiedzą, że im szybciej rozwija się lokalny biznes, tym więcej podatków wpływa do budżetu gminy. Blisko 90 proc. samorządów sklasyfikowanych w rankingu stosuje różnego rodzaju ulgi podatkowe (w tym w podatku od nieruchomości) dla inwestorów, 60 proc. stworzyło program rozwoju gospodarczego, a 40 proc. na własny koszt uzbraja tereny przeznaczone pod inwestycje, które prowadzić będą prywatni przedsiębiorcy. Niektóre gminy kuszą przedsiębiorców specjalnymi strefami ekonomicznymi obiecując obniżenie podatku dochodowego nawet o połowę.

 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zainteresowanie inwestorów jest sprawne uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Urząd Gminy w Lesznowoli wdrożył interaktywny system zarządzania planami zagospodarowania przestrzennego, który pozwala inwestorom, korzystając z internetu, zapoznać się z przeznaczeniem konkretnego terenu czy nieruchomości.

 

Sprawne zarządzanie gminą to również jasne zasady współpracy z inwestorami. W Lesznowoli wszelkie urzędnicze procedury są sprawnie prowadzone, a co najważniejsze wyeliminowana została uznaniowość decyzji urzędniczych – obowiązują jasne i proste zasady. Przedsiębiorcy podkreślają, że uznaniowość decyzji administracyjnych, brak jasnych i przejrzystych warunków, na podstawie których takie decyzje są wydawane, zdecydowanie ogranicza aktywność gospodarczą podmiotów.

 

Nie bez powodu Urząd Gminy w Lesznowoli w ubiegłorocznej edycji konkursu „Rzetelni dla Biznesu” uzyskał certyfikat krajowy, a w tegorocznej – jako jedyna gmina w Polsce – Lesznowola uhonorowana została europejskim certyfikatem.

 

W Lesznowoli wszelkie urzędnicze procedury są sprawnie prowadzone, a co najważniejsze wyeliminowana została uznaniowość decyzji urzędników – obowiązują jasne i proste zasady

 

Nam wciąż daleko do najlepszych. Jedyne na Mazowszu uzdrowisko doczekało się zakończenia rewitalizacji Parku Zdrojowego, ale zabrakło w nim punktu informacji turystycznej. Wydanie mapy-przewodnika po Konstancinie też nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych.


Lesznowola

Jeśli jakaś gmina z naszego powiatu zdobywa laury, to jest to tradycyjnie już Lesznowola

 

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest najstarszym i najbardziej prestiżowym rankingiem polskich miast i gmin. Ranking bazuje na danych statystycznych Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W tym roku w skład kapituły rankingu weszli: prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczący (2009–2012), premier rządu RP (1997–2001), prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej z 1999 r., Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Dariusz Daniluk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Adam Kowalewski, prezes rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Paweł Tomczak, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, Hanna Majszczyk, wiceminister finansów, Piotr Zygadło, wicedyrektor departamentu koordynacji wdrażania funduszy unii europejskiej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz Anna Cieślak-Wróblewska, dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”.

   
Drukuj