BEZROBOTNI.KONSTANCIN.PL autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Miejsc pracy w naszym mieÅ›cie od lat systematycznie ubywa. WiedzieliÅ›my, że znalezienie pracy w Konstancinie nie jest Å‚atwe, ale że aż 83 proc. ankietowanych oceni, że to praktycznie niemożliwe, nie sÄ…dziliÅ›my. Ostatnio miejsc pracy ubyÅ‚o dramatycznie: zwolniono ostatnich 140 pracowników z zakÅ‚adów Metsä Tissue. – Czy kogoÅ› w gminie to obchodzi – pytajÄ… mieszkaÅ„cy.

 

W ankiecie przeprowadzanej przez naszÄ… gazetÄ™ podczas Dni Konstancina, pytaliÅ›my m.in. o sytuacjÄ™ na rynku pracy w naszej gminie. Tylko jedna osoba stwierdziÅ‚a, że ze znalezieniem pracy w Konstancinie nie ma problemu.Ankieta byÅ‚a anonimowa, mieszkaÅ„cy wypowiadali siÄ™ bez skrÄ™powania. Co ciekawe, wzięło w niej również udziaÅ‚ kilkoro radnych i pracowników UrzÄ™du Miasta i Gminy. Mimo że ich znamy, odpowiadali zaskakujÄ…co szczerze, nawet oceniajÄ…c pracÄ™ rady miejskiej i urzÄ™du – w wiÄ™kszoÅ›ci na trójkÄ™. – ZdajÄ™ sobie sprawÄ™, że o pracÄ™ w Konstancinie bardzo trudno – mówi jeden z radnych. – CaÅ‚a nadzieja w dobrym zagospodarowaniu pofabrycznych terenów w Mirkowie.Wiem jednak, że to nie nastÄ…pi szybko. Kilka lat potrwa uchwalanie planu, potem musi znaleźć siÄ™ inwestor, który zgodnie z naszymi oczekiwaniami zechce zbudować tu np. centrum konferencyjne i stworzyć miejsca pracy. Ale obawiam siÄ™, że obieg informacji wÅ›ród liczÄ…cych siÄ™ na rynku inwestorów jest bardzo sprawny i skoro do tej pory na wszystkie propozycje inwestowania mówimy „nie”, to pójdÄ… ze swoimi pomysÅ‚ami do Lesznowoli. Tak jak poszli do Otwocka ci, którzy chcieli zbudować u nas przychodniÄ™ lekarskÄ…. JakoÅ› tak dziwnie siÄ™ skÅ‚ada, że tylko deweloperom mieszkaniowym pozwalamy na inwestycje w naszej gminie. Tym, którzy chcieli zbudować szpital uzdrowiskowy powiedzieliÅ›my „nie, nie, nie” – dodaje.

 

 

W szczególnie trudnej sytuacji na konstanciÅ„skim rynku pracy sÄ… kobiety

W szczególnie trudnej sytuacji na konstanciÅ„skim rynku pracy sÄ… kobiety

 

Jakoś tak dziwnie się składa, że tylko deweloperom mieszkaniowym pozwalamy na inwestycje w naszej gminie

 

Wielu mieszkaÅ„ców, odpowiadajÄ…c na pytanie o sytuacjÄ™ na rynku pracy, zwracaÅ‚o uwagÄ™ na brak zainteresowania problemem ze strony naszych wÅ‚adz samorzÄ…dowych. Najczęściej pytali, dlaczego u nas gmina nie zorganizuje darmowych porad prawnika? Dlaczego OÅ›rodek Pomocy SpoÅ‚ecznej nie zorganizuje choćby najprostszego szkolenia, jak napisać CV i list motywacyjny? Nie sprawdzaliÅ›my, ale jeÅ›li nawet wÅ‚adze gminy podejmowaÅ‚y podobne dziaÅ‚ania, to informacja o nich nie dotarÅ‚a do potrzebujÄ…cych.

 

Ankietowani zazwyczaj nie ograniczali siÄ™ do wystawienia oceny i opowiadali nam o swoich poszukiwaniach zatrudnienia. – Mąż pracuje w Warszawie. Mamy dwoje dzieci w wieku 3,5 i osiem lat. Å»yjemy bardzo oszczÄ™dnie, ale gdyby nie pomoc rodziców, musielibyÅ›my wybierać miÄ™dzy czynszem a jedzeniem. MarzÄ™ o pracy, ale to praktycznie nierealne. To jakieÅ› bÅ‚Ä™dne koÅ‚o. Mój mÅ‚odszy syn nie dostanie siÄ™ do przedszkola, bo ja nie pracujÄ™. Nie mogÄ™ pójść do pracy, bo nie mam z kim zostawić synka. Dziadkowie pracujÄ…, na nianiÄ™ mnie nie stać, na prywatne przedszkole też – mówiÅ‚a mÅ‚oda kobieta.

 

Ci, którzy pracujÄ…, w przeważajÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci dojeżdżajÄ… do pracy do Warszawy.W Konstancinie nie ma co próbować szukać pracy. U nas na miejscu zatrudnienie można znaleźć na budowie (mężczyźni) lub w sklepie jako kasjerka (gÅ‚ównie kobiety). I to najczęściej na umowÄ™ Å›mieciowÄ…. – Jak mamy wziąć kredyt na mieszkanie, decydować siÄ™ na urodzenie dziecka, planować przyszÅ‚ość – pyta kolejna nasza rozmówczyni. – WyksztaÅ‚cony fachowiec znajdzie dobrze pÅ‚atnÄ… pracÄ™ w Warszawie, ale u nas ludek taki bardziej przeciÄ™tny – tÅ‚umaczy mężczyzna w Å›rednim wieku. – Nie wszyscy mieszkajÄ… w piÄ™knych domach, wiÄ™kszość klepie biedÄ™ w blokach. Dla nas i w Warszawie bardzo trudno o pracÄ™, a u nas beznadziejnie – mówi.

 

Praca w Warszawie wiąże siÄ™ z różnego rodzaju niedogodnoÅ›ciami. Przede wszystkim trzeba do niej dojechać. O tym, że nie każdy ma samochód, Å‚atwo siÄ™ przekonać próbujÄ…c wsiąść do autobusu linii 742 lub 710 o godz. 7.00. Droga do i z pracy zabiera co najmniej dwie godziny dziennie, a czÄ™sto trzy i wiÄ™cej.

 

– Jak mamy wziąć kredyt na mieszkanie, decydować siÄ™ na urodzenie dziecka, planować przyszÅ‚ość – pyta nasza rozmówczyni

 

 

– Bardzo chcÄ™, wrÄ™cz muszÄ™ pracować, bo z jednej pensji (2 300 zÅ‚ miesiÄ™cznie na rÄ™kÄ™) trudno utrzymać czteroosobowÄ… rodzinÄ™. ZnalazÅ‚am pracÄ™ w Warszawie, ale na Targówku. Minimum 1,5 godziny jazdy w jednÄ… stronÄ™. Å»eby dojechać do pracy na godz. 7.00, a po drodze odstawić dziecko do przedszkola, musiaÅ‚abym wyjść z domu o godz. 5.00. Gdzie ja znajdÄ™ przedszkole czynne od godz. 5.15? Inna sprawa, czy moje dziecko dostanie siÄ™ do przedszkola. W tym roku moja sÄ…siadka usiÅ‚owaÅ‚a zapisać dziecko do przedszkola przy ul.Mirkowskiej. OczywiÅ›cie nie dostaÅ‚o siÄ™ – brak miejsc. Ale jednoczeÅ›nie przyjÄ™to dzieci z Góry Kalwarii. A wiÄ™c jak to jest? Gminne przedszkola sÄ… dla dzieci z innych gmin? – opowiada mama 2,5-letniej Marysi i dziewiÄ™cioletniej Kamili.

 

 

Statystycznie nie jest tak źle. Jak podaje Wojewódzki UrzÄ…d Pracy w Warszawie, w maju stopa bezrobocia dla caÅ‚ego województwa mazowieckiego wyniosÅ‚a 10,3 proc, a dla powiatu piaseczyÅ„skiego 7,9 proc. W naszym powiecie 30 proc bezrobotnych to osoby w wieku 25–34 lata. Ale dane te uwzglÄ™dniajÄ… wyÅ‚Ä…cznie osoby zarejestrowane w urzÄ™dach pracy jako bezrobotne. WiÄ™kszość naszych rozmówców nie byÅ‚a zarejestrowana, bo do urzÄ™dów zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ tylko ci, którzy mogÄ… otrzymać zasiÅ‚ek (83 proc. polskich bezrobotnych nie kwalifikuje siÄ™ do zasiÅ‚ku) albo ci, którzy potrzebujÄ… stempelka, bo nie majÄ… z innego tytuÅ‚u prawa do bezpÅ‚atnych Å›wiadczeÅ„ z Narodowego Funduszu Zdrowia (matka wychowujÄ…ca dzieci korzysta z ubezpieczenia rodzinnego męża).

 

Tym, którzy sÄ… zatrudnieni w Warszawie, droga do i z pracy zabiera co najmniej dwie godziny dziennie, a czÄ™sto trzy i wiÄ™cej

 

Rzeczywista stopa bezrobocia jest w naszej gminie o wiele wyższa niż zapisana w statystykach. Szczególnie trudno znaleźć pracÄ™ kobietom. WedÅ‚ug danych GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego w 2011 r. liczba bezrobotnych kobiet wzrosÅ‚a aż o 12 proc., a mężczyzn – tylko o 1 proc. Chociaż Polki sÄ… jednymi z najlepiej wyksztaÅ‚conych kobiet w Europie – 94 proc. Polek ma, co najmniej Å›rednie wyksztaÅ‚cenie, to pracodawcy wolÄ… zatrudniać mężczyzn. Bo to kobiety zachodzÄ… w ciążę, rodzÄ… dzieci i idÄ… na urlop macierzyÅ„ski lub wychowawczy.

 

Najbardziej sfeminizowane w Polsce zawody, w ochronie zdrowia i w szkolnictwie, należą jednoczeÅ›nie do najniżej opÅ‚acanych. W podobnie trudnej sytuacji sÄ… mÅ‚ode osoby szukajÄ…ce pracy. Statystycy bijÄ… na alarm: to wÅ‚aÅ›nie wÅ›ród mÅ‚odzieży bezrobocie jest najwyższe, czÄ™sto kilka razy wyższe niż wÅ›ród ogóÅ‚u populacji. KonstanciÅ„ska mÅ‚odzież też wyjeżdża szukać pracy za granicÄ….

 

I kolejne bÅ‚Ä™dne koÅ‚o. Fundusze przeznaczane przez paÅ„stwo na aktywizacjÄ™ zawodowÄ…, co rok ulegajÄ… zmniejszeniu, a na dodatek ich część przekierowywana jest na rzecz wypÅ‚aty zasiÅ‚ków i innych Å›wiadczeÅ„ dla bezrobotnych. A mniejsze nakÅ‚ady na aktywizacjÄ™ to wiÄ™ksza liczba bezrobotnych.

   
Drukuj