WYSTAWIAMY STOPNIE SWOJEMU MIASTU autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA, KLARA WARECKA
   

Czy Konstancin-Jeziorna jest zadbanym i przyjaznym miastem, czy dobrze siÄ™ mieszka w naszej gminie, czy czujemy siÄ™ bezpiecznie? W czasie obchodów Dni Konstancina, w Parku Zdrojowym, prosiliÅ›my mieszkaÅ„ców o odpowiedź na kilka pytaÅ„ dotyczÄ…cych warunków naszej codziennej egzystencji. Odpowiedzi blisko 200 dorosÅ‚ych osób, czyli nieco ponad 1 proc. wyborców, dajÄ… obraz jakoÅ›ci życia w naszej gminie.


Uruchomienie komunikacji busikowej wewnÄ…trz gminy mieszkaÅ„cy uważajÄ… za jeden z najwiÄ™kszych sukcesów obecnego samorzÄ…du

Uruchomienie komunikacji busikowej wewnÄ…trz gminy mieszkaÅ„cy uważajÄ… za jeden z najwiÄ™kszych sukcesów obecnego samorzÄ…du

 

 

W skali Konstancina opinie blisko 200 osób pozwalajÄ… już na pewne uogólnienia. BiorÄ…c pod uwagÄ™ trafność sondaży mierzÄ…cych poparcie spoÅ‚eczne dla ugrupowaÅ„ politycznych, przeprowadzanych na losowo wybranej grupie mieszkaÅ„ców kraju (przeciÄ™tnie 1 tys. osób z ok. 31 mln dorosÅ‚ych obywateli, czyli ok. trzech tysiÄ™cznych proc.) 1 proc. to caÅ‚kiem sporo.

 

Każdy z nas codziennie ocenia jakość życia w swoim otoczeniu. PodobajÄ… nam siÄ™ kwietniki na ulicach miasta i chwalimy uruchomienie nowej linii autobusowej, ale narzekamy na kiepskie drogi, brak punktów usÅ‚ugowych i kolejki do lekarzy specjalistów. Każdy zwraca szczególnÄ… uwagÄ™ na coÅ› innego. W listach i telefonach do redakcji nasi czytelnicy zwracali uwagÄ™ na różne problemy i to na podstawie ich sygnaÅ‚ów uÅ‚ożyliÅ›my listÄ™ pytaÅ„ naszej ankiety.

 

Każdy z nas codziennie ocenia jakość życia w swoim otoczeniu i każdy zwraca szczególnÄ… uwagÄ™ na coÅ› innego

 

ProsiliÅ›my o wystawienie ocen: 6 – bardzo dobrze, 5 – dobrze, 4 – raczej dobrze, 3 – dostatecznie, 2 – niedostatecznie, 1 – źle.


Oceny zebraliÅ›my w trzy grupy: I – bardzo dobre i dobre, II – raczej dobre i dostateczne, III – niedostateczne i zÅ‚e.

Odpowiedzi byÅ‚y bardzo zróżnicowane. ZależaÅ‚y od tego, jak dÅ‚ugo i w jakiej części gminy mieszka ankietowany, z jakiej drogi najczęściej korzysta, czym dojeżdża do pracy oraz od wielu innych czynników.Ankietowani nie ograniczali siÄ™ do wystawienia oceny – przedstawiali argumenty uzasadniajÄ…ce ich opinie, poruszali kwestie nieujÄ™te w ankiecie, opowiadali gdzie mieszkajÄ… i z jakimi problemami majÄ… do czynienia w swoim najbliższym otoczeniu, zwyczajnie chcieli pogadać.DziÄ™ki tym rozmowom zyskaliÅ›my sporÄ… wiedzÄ™ o problemach naszej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Kilkoro rozmówców zwróciÅ‚o uwagÄ™, że podobne ankiety, dotyczÄ…ce oceny jakoÅ›ci życia w gminie lub mieÅ›cie przeprowadzane sÄ… przez wÅ‚adze różnych miast, u nas jednak samorzÄ…d nie jest specjalnie zainteresowany opiniami mieszkaÅ„ców. Wszyscy podkreÅ›lali, że ciekawi sÄ… wyników ankiety i chÄ™tnie sprawdzÄ…, czy ich opinie sÄ… zgodne z odczuciami wiÄ™kszoÅ›ci.

 

 

Poszerzenie wjazdu do Konstancina-Jeziorny na drodze 724 zyskaÅ‚o wiele pozytywnych ocen mieszkaÅ„ców

Poszerzenie wjazdu do Konstancina-Jeziorny na drodze 724 zyskaÅ‚o wiele pozytywnych ocen mieszkaÅ„ców

 

 

I tak, w przeliczeniu na procenty, mieszkańcy ocenili:

 

1. Czystość Å›rodowiska naturalnego (powietrza, rzek, lasów): I – 8,5 proc., II – 73,5 proc., III – 18,0 proc.


Ci, którzy oceniali bardzo dobrze, najczęściej niedawno przeprowadzili siÄ™ z Warszawy. W porównaniu z ponad dwumilionowym miastem peÅ‚nym spalin i haÅ‚asu uważali, że w Konstancinie powietrze jest czyste,w Jeziorce nie próbowali siÄ™ kÄ…pać, a wysypiska Å›mieci w lesie zdarzajÄ… siÄ™ wszÄ™dzie.WiÄ™kszość oceniajÄ…ca Å›rednio dobrze byÅ‚a bardziej krytyczna, ale podkreÅ›lali, że dajÄ… siÄ™ zauważyć zmiany na lepsze. Przynajmniej poÅ‚owa ankietowanych to osoby mieszkajÄ…ce w Konstancinie jeÅ›li nie od pokoleÅ„, to od dziesiÄ…tek lat. To oni widzÄ… najwiÄ™cej zmian. PamiÄ™tajÄ… mniejszy ruch na drogach i czystÄ… JeziorkÄ™, ale i mniej sklepów, banków i aptek.Najgorsze oceny wystawili mieszkaÅ„cy okolic asfalciarni i soÅ‚ectw pozbawionych porzÄ…dnych dróg, wodociÄ…gów i kanalizacji.


2. Czystość i porządek w miejscach publicznych (na ulicach, przystankach, w parku):

 

I – 14,4 proc., II – 81,3 proc., III – 4,3 proc. Zdecydowana wiÄ™kszość mieszkaÅ„ców uważaÅ‚a, że widać zmiany – jest coraz czyÅ›ciej, zieleÅ„ miejska jest dobrze utrzymana. OczywiÅ›cie do doskonaÅ‚oÅ›ci jeszcze trochÄ™ nam brakuje (np. nie ma koszy na Å›miecie w wielu punktach miasta i na szlakach spacerowych). Tylko 4,3 proc ankietowanych byÅ‚o zdania, że jest źle. – Kwiatki sÄ… tylko na gÅ‚ównych ulicach, wciąż zdarzajÄ… siÄ™ przypadki dewastacji przystanków, a graficiarze oszpecajÄ… elewacje odnowionych budynków – mówili niezadowoleni.

 

3. Stan bezpieczeÅ„stwa publicznego – czy boimy siÄ™ wyjść na spacer wieczorem, czy widać na ulicach osoby pod wpÅ‚ywem alkoholu, itp. MieszkaÅ„cy oddzielnie oceniali pracÄ™ policji i straży miejskiej:

 

• praca policji: I – 9,0 proc., II – 69,0 proc., III – 22,0 proc. WiÄ™kszość tych, którzy wystawili dobre oceny, przyznawaÅ‚a ze Å›miechem, że z policjÄ… niemieli nic do czynienia. Blisko jedna czwarta ankietowanych uważa, że policji nie widać na ulicach, a na interwencje trzeba czekać zbyt dÅ‚ugo. – Dodzwonić siÄ™ na komisariat to duża sztuka. Za czÄ™sto psujÄ… im siÄ™ samochody i nie mogÄ… dojechać na czas – krytykowali.


• praca straży miejskiej: I – 9,1 proc., II – 57,7 proc., III – 33,2 proc. Straż miejska zebraÅ‚a takÄ… samÄ… liczbÄ™ ocen bardzo dobrych i dobrych, jak policja, ale o poÅ‚owÄ™ wiÄ™cej ocen negatywnych. Ankietowali zwracali uwagÄ™ na maÅ‚Ä… skuteczność i pobÅ‚ażliwość strażników (np.: w ciÄ…gu jednego miesiÄ…ca na 197 różnego rodzaju wykroczeÅ„ i nieprawidÅ‚owoÅ›ci zgÅ‚oszonych przez operatorów monitoringu tylko 10 proc. sprawców ukaranych zostaÅ‚o mandatami). Narzekali na zbyt maÅ‚o patroli i kamer monitoringu miejskiego (szczególnie mieszkaÅ„cy Mirkowa).

 

4. DziaÅ‚ania wÅ‚adz samorzÄ…dowych: sprawność, przejrzystość i jawność podejmowanych decyzji – oddzielnie rady miejskiej i burmistrza.

 

 

• dziaÅ‚ania rady miejskiej: I – 9,6 proc., II – 72,4 proc., III – 18,0 proc. Dobre stopnie radnym wystawili mieszkaÅ„cy, którzy na sesjach nie bywajÄ…, ale uważajÄ…, że skoro zmienia siÄ™ wmieÅ›cie na lepsze, to na pewno radni podejmujÄ… dobre decyzje. RadÄ™ miejskÄ… najczęściej krytykowano za jaÅ‚owe dyskusje, brak informacji o tematach posiedzeÅ„ komisji merytorycznych (– Pod hasÅ‚em sprawy różne omawiane sÄ… bardzo istotne dla nas sprawy, o których dowiadujemy siÄ™ po fakcie – żalili siÄ™ mieszkaÅ„cy), zmianÄ™ godzin posiedzeÅ„ komisji, brak inicjatywy uchwaÅ‚odawczej radnych, brak kontaktu radnych z mieszkaÅ„cami.Wielu ankietowanych pytaÅ‚o, dlaczego tu, w parku, w dniach Å›wiÄ™ta miasta nie ma miejsca, w którym moglibyÅ›my siÄ™ spotkać z radnymi, porozmawiać w mniej formalnych okolicznoÅ›ciach? Czy radni potrafiÄ… rozmawiać z mieszkaÅ„cami tylko w czasie kampanii wyborczej?

 

• dziaÅ‚ania burmistrza: I – 13,4 proc., II – 59,1 proc., III – 27,5 proc. W porównaniu do oceny pracy rady miejskiej, opinie na temat dziaÅ‚aÅ„ burmistrza sÄ… bardziej spolaryzowane. WiÄ™ksza liczba naszych rozmówców oceniÅ‚a pracÄ™ burmistrza bardzo dobrze oraz dobrze i wiÄ™ksza niedostatecznie. MieszkaÅ„cy chwalili burmistrza za wiÄ™kszy porzÄ…dek w mieÅ›cie, za poprawÄ™ warunków pracy urzÄ™dników, za uruchomienie komunikacji busikowej wewnÄ…trz gminy. Krytykowali za brak informacji na stronach internetowych gminy, brak inwestycji na terenach wiejskich (wodociÄ…gi i kanalizacja), zbytwolne tempo prac planistycznych. Źle oceniali także sposób komunikacji burmistrza z mieszkaÅ„cami i zwracali uwagÄ™ na krótkÄ… pamięć burmistrza w kontekÅ›cie niezrealizowanych przedwyborczych deklaracji. Wiele osób twierdziÅ‚o, że trudno im dziÅ› oceniać (niespeÅ‚na poÅ‚owa kadencji, realizowanie inwestycji rozpoczÄ™tych w poprzednich latach, brak nowych przedsiÄ™wzięć) i może za rok bÄ™dÄ… mogli wiÄ™cej powiedzieć.

 

5. Funkcjonowanie urzędu gminy:

• terminowość zaÅ‚atwiania spraw: I – 13,8 proc., II – 52,9 proc., III – 33,3 proc. Blisko jedna trzecia mieszkaÅ„ców narzekaÅ‚a na terminowość zaÅ‚atwiania spraw. Dwa miesiÄ…ce oczekiwania na odpowiedź na pismo (a i to dopiero po przypomnieniu siÄ™) to w niektórych wydziaÅ‚ach urzÄ™du gminy norma. Najgorsze oceny zebraÅ‚ WydziaÅ‚ Ochrony Åšrodowiska i Rolnictwa, najlepsze WydziaÅ‚ Dróg Gminnych, skrajnie różne WydziaÅ‚ Planowania Przestrzennego.

 

• sprawność dziaÅ‚ania: I – 11,2 proc., II – 44,4 proc., III – 44,4 proc. Z odpowiedzi ankietowanych widać, że jest nad czym popracować. Szczególnie denerwujÄ…ca dla mieszkaÅ„ców jest szeroko uprawiana spychologia sprowadzjÄ…ca siÄ™ do sakramentalnego „to nie my, to powiat lub województwo”. PrzeciÄ™tny mieszkaniec gminy nie musi wiedzieć, kto ma kosić waÅ‚y nad JeziorkÄ… lub WisÅ‚Ä…, a kto czyÅ›cić który przepust i do kogo należy las, w którym odkryÅ‚ haÅ‚dÄ™ Å›mieci. Wie, że mieszka w Konstancinie i zgÅ‚asza problem swoim wÅ‚adzom. Do nich należy nadanie biegu sprawie i poinformowanie o tym mieszkaÅ„ca. I tu najlepiej (choć nie doskonale) wypadÅ‚ WydziaÅ‚ Dróg Gminnych.

Ogólnie: szybka reakcja na sygnaÅ‚y mieszkaÅ„ców nie jest priorytetem wielu wydziaÅ‚ów urzÄ™du. PamiÄ™tać należy również o koniecznoÅ›ci informowania urzÄ™dników o wszelkich nieprawidÅ‚owoÅ›ciach w formie pisemnej. Problemów sygnalizowanych w innej formie niektóre wydziaÅ‚y w ogóle nie przyjmujÄ… do wiadomoÅ›ci, np.WydziaÅ‚ Ochrony Åšrodowiska i Rolnictwa.

 

6. Dostępność i jakość opieki zdrowotnej:

 

I – 40,1 proc., II – 36,7 proc., III – 23,2 proc.


Jakość opieki zdrowotnej w naszej gminie zebraÅ‚a najwiÄ™cej bardzo dobrych i dobrych ocen. Już po kilkudziesiÄ™ciu odpowiedziach wiedzieliÅ›my, że jeÅ›li ankietowany ocenia sÅ‚użbÄ™ zdrowia w gminie na bardzo dobrze, to (w 90 proc.) podstawowÄ… opiekÄ™ zdrowotnÄ… zapewnia mu Lecznica Grapa. Najgorsze oceny zebraÅ‚a przychodnia przy ul. Pocztowej. – PrzyzwyczaiÅ‚em siÄ™, to tam chodzÄ™, ale do lekarza trzeba zapisywać siÄ™ z kilkudniowym wyprzedzeniem.A skÄ…d ja mogÄ™ w poniedziaÅ‚ek wiedzieć, że w czwartek zachorujÄ™ – mówiÅ‚ jeden z ankietowanych. Kolejna od koÅ„ca byÅ‚a przychodnia przy ul.Wareckiej.


WiÄ™kszość mieszkaÅ„ców zwracaÅ‚a uwagÄ™ na kiepski stan lokalowy publicznych przychodni, bardzo utrudniony dostÄ™p do lekarzy specjalistów i brak poradni kardiologicznej na terenie gminy.


7. Jakość dróg na terenie gminy:

 

I – 15,6 proc., II – 69,9 proc., III – 14,5 proc.

ZaskakujÄ…co dobrze odpowiadajÄ…cy ocenili nasze drogi. – Jeżdżę dużo po Polsce i proszÄ™ mi wierzyć, że u nas nie jest źle –mówiÅ‚ jeden z nich. Zadowoleni z jakoÅ›ci dróg sÄ… korzystajÄ…cy na co dzieÅ„ z przebudowanej drogi nr 724. WiÄ™kszość ankietowanych podkreÅ›laÅ‚a znaczne upÅ‚ynnienie ruchu po poszerzeniu wjazdu do Konstancina i wybudowaniu rond. Negatywne oceny wystawili mieszkajÄ…cy wzdÅ‚uż drogi nr 721 – wÄ…ska jezdnia, dziurawa nawierzchnia, ogromne natężenie ruchu, w tym ciężkich samochodów dostawczych, brak chodnika, brak Å›cieżek rowerowych. O ile w centrum miasta jest w miarÄ™ dobrze, to na obrzeżach i w soÅ‚ectwach nadwiÅ›laÅ„skich: Parceli, Piaskach, Cieciszewie dużo gorzej. Tragiczny jest stan drogi dojazdowej do Czarnowa. – JeÅ›li szybka poprawa stanu dróg nie jest możliwa, trzeba jak najszybciej wprowadzić ograniczenie tonażu pojazdów poruszajÄ…cych siÄ™ po terenie gminy – apelowali ankietowani.

 

8. Dostępność usług:

 

I – 17,4 proc., II – 73,0 proc., III – 9,6 proc.


Ponad 90 proc. ankietowanych uważa, że punktów różnego rodzaju usÅ‚ug jest w Konstancinie wystarczajÄ…co dużo. Choć różnie to bywa w różnych branżach: zakÅ‚adów fryzjerskich i pralni mamy dostatek, firm Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi budowlane, hydrauliczne i Å›lusarskie też. Nie brakuje nam banków i aptek. Za maÅ‚o jest na terenie gminy szklarzy, szewców (wiÄ™kszość ankietowanych buty do szewca wozi do Warszawy) i punktów krawieckich. MieszkaÅ„cy zwracali też uwagÄ™, że chociaż w Konstancinie nie brakuje sklepów, przydaÅ‚aby siÄ™ pasmanteria z prawdziwego zdarzenia, sklep z obuwiemi tekstyliami. – Mamy kilkanaÅ›cie restauracji, ale brakuje niedrogiego baru i kawiarenki, w której mogliby siÄ™ spotykać emeryci. W nieistniejÄ…cej już restauracji StaroÅ›wieckiej Å›rodowe wieczory dla emerytów (kawa, herbata i ciastka bez marży) cieszyÅ‚y siÄ™ dużym powodzeniem. Może któraÅ› restauracja podjęłaby podobne dziaÅ‚ania – postulowaÅ‚y starsze osoby.

 

9. Sytuacja na rynku pracy:

 

I – 0,65 proc., II – 16,35 proc., III – 83,0 proc.

 

Wiedzieliśmy, że znalezienie pracy w Konstancinie nie jest łatwe, ale że 83 proc. ankietowanych oceni, że to praktycznie niemożliwe, nie sądziliśmy. Więcej o rynku pracy w naszym mieście piszemy na stronie 9.

 

10. Stan infrastruktury sportowo-rekreacyjnej:

 

I – 12,0 proc., II – 70,0 proc., III – 18,0 proc.

 

MożliwoÅ›ci aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu pozytywnie oceniÅ‚o 82 proc ankietowanych. To Å›wietny wynik, ale… mÅ‚odzież towarzyszÄ…ca rodzicom odpowiadajÄ…cym na nasze pytania byÅ‚a zupeÅ‚nie innego zdania. – Sport jeszcze jako tako. Jest Gminny OÅ›rodek Sportu i Rekreacji, sÄ… kluby sportowe.Ale za wszystkie zajÄ™cia GOSiR pobiera wcale niemaÅ‚e opÅ‚aty.Orlik niedostÄ™pny dla chcÄ…cych pograć w piÅ‚kÄ™, niema porzÄ…dnego basenu. W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji basen sÅ‚uży pacjentom i szkoÅ‚om, zwykli Å›miertelnicy mogÄ… korzystać z niego najwyżej przez godzinÄ™ dziennie. Arekreacja... jaka rekreacja? Skatepark nie powstanie, niema żadnych fajnych miejsc: parku linowego, krÄ™gielni, kina ani klubu, w którym mÅ‚odzież mogÅ‚aby siÄ™ spotykać. W domu kultury zajÄ™cia gÅ‚ównie dla dzieci, zero możliwoÅ›ci ciekawego spÄ™dzenia wolnego czasu – mówili nam mÅ‚odzi ludzie.

 

Starsi mieszkaÅ„cy, niekorzystajÄ…cy z obiektów sportowych, zwracali uwagÄ™ na inne sposoby spÄ™dzania wolnego czasu i wyróżnili dziaÅ‚alność Biblioteki Publicznej i jej filii (duży ksiÄ™gozbiór, życzliwi i fachowi pracownicy) oraz klubów seniora: ciekawe spotkania, wycieczki turystyczne, wyjazdy na spektakle teatralne.

 

I jeszcze ciekawostka: spoÅ›ród ankietowanych tylko jedna osoba wszystkie aspekty konstanciÅ„skiej codziennoÅ›ci oceniÅ‚a na 6 lub 5. ByÅ‚ to trzydziestokilkuletni mężczyzna, bardzo sympatyczny, w dobrym humorze i bez wÄ…tpienia trzeźwy.

 

Dni Konstancina są znakomitą okazją do promocji miasta. Papierowa chorągiewka z herbem miasta w hurcie kosztuje 50 groszy. Powinien ją dostać każdy odwiedzający park

 

W tym roku podczas Dni Konstancina przez park przewinęły siÄ™ tysiÄ…ce osób. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji, pogoda dopisaÅ‚a i spacerowicze pytali, czy nie mogÅ‚oby tak być co dwa tygodnie. Też byÅ›my chcieli.Wielu odwiedzajÄ…cych przyjechaÅ‚o z okolic naszej gminy: z Piaseczna, Zalesia, JózefosÅ‚awia, Wilanowa, Ursynowa i dalszych dzielnicWarszawy. Stoisko naszej gazety znajdowaÅ‚o siÄ™ naprzeciwko amfiteatru, logo na namiocie „NaszeMiasto – FMK” byÅ‚o dla przyjezdnych trochÄ™ mylÄ…ce: myÅ›leli, że to punkt informacyjny urzÄ™du miasta. Co chwilÄ™ ktoÅ› nas pytaÅ‚: a gdzie jest kino letnie, gdzie malowanie buziek, a gdzie zapisy na loty balonem. Twierdzili, że nie ma żadnego punktu informacyjnego. Podobno jeden byÅ‚, ale to dużo za maÅ‚o. GoÅ›cie wchodzili do parku z różnych stron i przy każdym z wejść powinien być wyraźnie oznaczony punkt informacyjny.

 

 

Tak wyglÄ…dajÄ… drogi w podkonstanciÅ„skich soÅ‚ectwach. Nie dziwi zatem, że sÄ… one jednÄ… z najwiÄ™kszych bolÄ…czek tych osób, które żyjÄ… na wiejskich obszarach gminy

Tak wyglÄ…dajÄ… drogi w podkonstanciÅ„skich soÅ‚ectwach. Nie dziwi zatem, że sÄ… one jednÄ… z najwiÄ™kszych bolÄ…czek tych osób, które żyjÄ… na wiejskich obszarach gminy

 

I jeszcze jedno: takie Å›wiÄ™to jest znakomitÄ… okazjÄ… do promocji miasta. Papierowa chorÄ…giewka z herbem miasta w hurcie kosztuje 50 groszy. Powinien jÄ… dostać każdy odwiedzajÄ…cy park. – Napiszcie w swojej gazecie, że potrzebny jest przewodnik po mieÅ›cie z wyraźnÄ… mapkÄ… i z zaznaczonymi zabytkami. Nie szczegóÅ‚owe naukowe opracowanie, tylko zwykÅ‚y maÅ‚y folder – prosili nas spacerujÄ…cy. Co niniejszym czynimy.

   
Drukuj